Ceny kakao szybko nie zmaleją. Eksperci: Będzie jeszcze drożej. Za wafelki i batony już płacimy więcej. Słodkie życie to luksus?

Katarzyna Zawada
Opracowanie:
Wzrost cen kakao przekłada się na wzrost cen popularnych słodyczy.
Wzrost cen kakao przekłada się na wzrost cen popularnych słodyczy. 123rf/JanPietruszk
Słodkie życie będzie droższe? Tak wskazują eksperci. Od tygodni mówi się o wzrostach cen kakao, w efekcie klienci muszą liczyć się z podwyżkami w sektorze czekolad, ciast i batonów. Według raportu UCE Research i WSB Merito cena kakao na rynku do końca roku przekroczy 12-13 tys. dolarów za tonę, a może zbliżyć się nawet do 15 tys. dolarów. Obecnie to ponad 11 tys. dolarów.

Spis treści

Pogoda nie sprzyja. Kakao towarem luksusowym

Susza, zmiany klimatyczne i niskie plony - to wszystko wpływa na zawirowania cenowe kakao. W raporcie „Indeks cen detalicznych” podano, że ceny surowca na londyńskiej giełdzie w przeciągu roku wzrosły pięciokrotnie.

Młode strąki potrzebują dużo wody do wzrostu, jednak wszystkie kraje leżące wzdłuż Zatoki Gwinejskiej mierzą się z wysokimi temperaturami powyżej 30 stopni Celsjusza. Dalej jest sucho i gorąco, mimo że powinna rozpocząć się pora deszczowa, podała na początku kwietnia Strefa Agro.

Jeszcze w grudniu ub.r. ceny kakao wynosiły niewiele ponad 4 tys. dol. Ich gwałtowny wzrost rozpoczął się dopiero miesiąc później, gdy urosły o ponad 700 dol. za tonę. Potem były jeszcze wyższe, bo w lutym osiągnęły poziom ok. 6,3 tys. dol, a w kwietniu przekroczyły już 11 tys. dol. za tonę, wskazał z kolei Artur Fiks z WSB Merito.

Kakao nie będzie tańsze. Juz widać wzrosty cen słodyczy

Eksperci uważają, że ceny kakao wciąż będą rosły. Nie tylko pogoda odpowiada za niedobór produktu, ale także zmniejszająca się liczba plantacji. Szacuje się, że tegoroczne zbiory mogą być mniejsze o ponad 300 tys. ton. Na przełomie marca i kwietnia 2024 r. towary mające w składzie kakao podrożały o ok. 10 proc.

Z informacji zawartych w raporcie wynika, że segment słodyczy jest jednym z najszybciej drożejących na rynku. Dla przykładu: wafelek w czekoladzie podrożał w marcu o 30,7 proc. r/r, a za batona płaci się więcej o 16,8 proc. r/r.

Kakao jest jednym z cennych składników w kuchni, zwłaszcza w sektorze cukierniczym. To na jego bazie powstają czekolady, ciasta i torty. Wprawdzie nie ma problemu z dostępnością surowca, ale cenowy rollercoaster odbija się na klientach, którzy za małe słodkości muszą płacić więcej. Także cukiernicy boją się o spadek sprzedaży - jak piec wyroby, aby ktoś je potem kupił?

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro