Kombajn gotowy do żniw. Zadbaj, by maszyna działała bez awarii (zdjęcia, WIDEO)

Marzena Ślusarz
Sezon żniw rozpocznie się za miesiąc. Wykorzystajmy ten czas na przygotowanie najbardziej potrzebnej wówczas maszyny do pracy. Radzą eksperci firm Kisiel oraz CASE IH.

 

 

- Z kontrolą stanu kombajnu nie należy czekać na ostatnią chwilę, nawet nowe maszyny należy odpowiednio przygotować - mówi Krzysztof Surowiec, kierownik regionalny w przedsiębiorstwie Kisiel w podkieleckim Górnie. 

 

 

Zacznijmy od podstawowych zadań, jak sprawdzenie napięcia i stanu pasów, a potem łańcuchów w przenośnikach. - Zużyte pasy i łańcuchy bezwzględnie należy wymienić , luźne podciągnąć - radzi Paweł Kania, specjalista firmy Case IH. Przypomina, że konieczne jest gruntowne przesmarowanie wszystkich punktów smarowniczych, zgodnych ze schematem smarowania. W dalszej kolejności sprawdzamy węże oraz połączenia hydrauliczne. Wszelkie nieszczelności należy wyeliminować. Istotne jest skontrolowanie poziomu płynów oraz olejów - hydraulicznego i silnikowego - i oczywiście ich uzupełnienie. Kolejno sprawdzamy stan łożysk.

 

Kombajn gotowy do żniw. Zadbaj, by maszyna działała bez awarii (zdjęcia, WIDEO)

Ważna jest kontrola łożysk w kołach kombajnu. (fot. Łukasz Zarzycki) 

 

 

- Ważne jest przeprowadzenie kalibracji elementów sterowanych elektrycznie, jak szczelina sit, szczelina rotora, poziomowanie hedera. Zwróćmy uwagę także na stan sit i wentylatora – dodaje Paweł Kania. Teraz i przed wyjazdem zbadajmy ciśnienie powietrza w kołach i stan ogumienia, a także stan noży i przeciwnoży szarpacza słomy.

 

Kombajn gotowy do żniw. Zadbaj, by maszyna działała bez awarii (zdjęcia, WIDEO)

- Sprawdźmy ustawienia rotora - radzi Krzysztof Surowiec. 

Heder kombajnu również wymaga dokładnej lustracji. – Zacznijmy od kontroli napięcia oraz stan pasów, wymieńmy zużyte, a luźne podciągnijmy – podkreśla ekspert. Tu także ważne jest przesmarowanie punktów smarowniczych. Sprawdźmy stan kosy, żyletek i bagnetów. Przyjrzyjmy się, w jakim stanie jest przenośnik ślimakowy, wyregulujmy jego ustawienia, potem uzupełnijmy palce podające ślimaka. 

 

Kombajn gotowy do żniw. Zadbaj, by maszyna działała bez awarii (zdjęcia, WIDEO)

- Zwróćmy uwagę na wszelkie systemy sterowania, jakie obsługujemy z kabiny. Przejedźmy się kombajnem i skontrolujmy, jak pracują kierownica, hamulce, gaz, biegi... - dodaje ekspert.  (fot. Łukasz Zarzycki) 

 

Jak mówi Krzysztof Surowiec, już w samym sezonie prac konieczne jest codzienne kontrolowanie maszyny. – Kombajn pracuje w warunkach dużego zapylenia, dlatego tym bardziej pamiętajmy o czyszczeniu wszelakich filtrów i chłodnicy – podsumowuje specjalista z firmy Kisiel. 

 

 

Check-lista kombajnu

1. Sprawdzenie:

- napięcia i stan pasów

- napięcia i stan łańcuchów (przenośników pochyłego,  ziarnowego i kłosowego)

- szczelności wężów i połączenia hydraulicznych

- poziomu płynów i olejów

- stanu łożysk

- stanu sit i wentylatora

- stanu kół 

- stanu noży i przeciwnoży.

2. Przesmarowanie punktów smarowniczych.

3. Kalibracja elementów sterowanych elektrycznie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Kombajn gotowy do żniw. Zadbaj, by maszyna działała bez awarii (zdjęcia, WIDEO) - Echo Dnia Świętokrzyskie