Kradzieże ciągników rolniczych - można się przed tym uchronić

Redakcja
materiały prasowe
Ciągnik pozostawiony na polu i do tego z kluczem w stacyjce - zdażyło Wam się? Nawet, jeśli ciągnik jest zamknięty na klucz, nie oznacza, że jest bezpieczny. Jak zatem zabezpieczyć traktor?

Co prawda kradzieże ciagników rolniczych nie są tak częste, jak samochodów osobowych, ale i tak zbyt często padają łupem złodziei. Na czym polega problem klucza? Jest uniwersalny i pozwoli uruchomić wiele maszyn. Dotyczy to zwłaszcza podstawowych wersji ciągników. Z jakiego powodu instaluje się takie same stacyjki? Ze względu na wygodę. 

 

- W krajach zachodnich wiele ciągników sprzedawanych jest właścicielom posiadającym pokaźne floty. Ich pracownicy często korzystają z wielu maszyn w ciągu dnia, jak również często jedna maszyna jest używana w ciągu jednego dnia przez wielu operatorów – mówi Piotr Dziamski Kierownik Marketingu John Deere Polska. – Dlatego producenci instalują w podstawowych wersjach ciągników stacyjki, które można uruchomić uniwersalnymi kluczami w ten sposób ułatwiając obsługę sprzętu – dodaje.

 

Jak zabezpieczyć swoją maszynę? Na rynku jest kilka rozwiązań:
  • atestowane immobilizery - montowane fabrycznie i uniwersalne. Immobilizery, czyli elektroniczne zabezpieczenia, których zadaniem jest uniknięcie uruchomienia pojazdu przez osobę niepowołaną. Kluczyk ma wbudowany nadajnik. Kiedy umieścimy go w stacyjce i włączymy zapłon, uruchomi się proces sprawdzający. Jeśli sygnały są identyczne, klucz jest zatwierdzony jako właściwy.
  • dodatkowe zestawy spersonalizowanych kluczy, które pasują tylko do danego ciągnika
  • nowoczesne systemy oparte o rozwiązania teleinformacyjne i geolokalizacyjne - dzięki nim możemy zdalnie zarządzać sprzędem i monitorować jego pracę. Na komputer gospodarza mogą nawet trafiać dane zarejestrowane przez system. Jeśli maszyna przekroczy wyznaczony jej obszar, właściciel dostanie o tym sygnał.
  • specjalne systemy znakowania maszyn - ułatwią odnalezienie zagubionych maszyn, np. tabliczki identyfikacyjne czy umieszczone w ciągniku chipy. 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!