Mniej lat płacenia składek i będzie emerytura rolnicza? Obecnie 25 lat okresu składkowego stanowi problem. Samorząd apeluje o zmiany

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Krótszy okres składkowy dla ubiegających się o emeryturę rolniczą? O to walczą rolnicy.
Krótszy okres składkowy dla ubiegających się o emeryturę rolniczą? O to walczą rolnicy. 123rf/rochu2008
Rolnicy, szczególnie ci prowadzący gospodarstwa po 1990 roku, chcą zmian w przepisach regulujących przyznawanie emerytury rolniczej z KRUS. Chodzi o zmniejszenie okresu składkowego, na bazie którego dostaje się prawo do świadczenia. Zdaniem Wielkopolskiej Izby Rolniczej, okres ten powinien wynosić co najwyżej 20 lat, a nie 25, tak, jak funkcjonuje to teraz.

Spis treści

Branża liczy na zmiany w wymogach do emerytury rolniczej

Samorząd zwrócił się z wnioskiem do ministra rolnictwa. Jak zaznaczono, trudne lata transformacji i zmian na polskiej wsi wytworzyły zawirowania w systemach ubezpieczeń – zarówno ZUS, jak i KRUS. Wielu rolników ma przez to problem z wykazaniem się pełnym okresem składkowym 25 lat.

Rolnicy, którym dochody z gospodarstwa nie starczały na godne życie, podejmowali się pracy sezonowej, przez co byli wyłączeni na czas tej pracy z systemu KRUS. Gdy duże zakłady miały kłopoty, w pierwszej kolejności zwalniali pracowników, którzy posiadali ziemię, przez co trafiali do KRUS, wskazała WIR.

Resort rolnictwa nie wykluczył zmian w zakresie wymaganych do emerytury lat podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu dla gospodarzy. Obecny przepis o co najmniej 25 latach opłacania składek jest zapisany w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników z 1990 roku. MRiRW wskazało w odpowiedzi dla izby, że reguluje to fakt, iż składki tylko w części pokrywają wydatki na wypłacane świadczenia, sama emerytura rolnicza w ponad 90 proc. składa się z dotacji z budżetu państwa.

Ze względu na złożoność zagadnienia, ewentualne wprowadzenie zmian w ww. zakresie wymagać będzie wypracowania rozwiązań, które będą możliwe do wdrożenia, biorąc pod uwagę specyfikę funkcjonowania dwóch różnych systemów – systemu powszechnego oraz systemu rolnego, które w wielu aspektach przenikają się wzajemnie, czytamy.

Nie mam 25 lat opłacania składek, co dalej?

Co mogą zrobić rolnicy, którzy nie nabyli prawa do emerytury ze względu na niski okres ubezpieczenia poniżej 25 lat? KRUS przypomina, że można ubiegać się o zwiększenie emerytury z ZUS o tzw. część rolną. Odpowiada to części składkowej emerytury rolniczej i jest pochodną opłacania składek na ubezpieczenie społeczne rolnicze.

Źródło: WIR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera