Posadź las na swojej ziemi i weź za to pieniądze. Są też dopłaty do starszych lasów [nabory, stawki]

Agata Wodzień
Agata Wodzień
Agata Wodzień-Nowak
Ty sadzisz drzewa, a Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z puli PROW wypłaca ci pieniądze. Oferta jest skierowana do rolników, którzy za posadzenie prywatnego lasu na słabych gruntach, mogą dostać dopłaty. Czas na złożenie wniosku za chwilę sie kończy. Ci, którzy już mają kilkunastoletnie lasy i starsze, również mogą złożyć wniosek o wsparcie. Ten nabór zaczyna się na początku sierpnia.

Dobiega końca nabór wniosków w ramach działania „Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych”. - Biura powiatowe ARiMR przyjmują dokumenty do końca lipca – przypomina rzecznik prasowy Agencji Paweł Mucha.

Rolnicy, którzy są właścicielami, współwłaścicielami lub współmałżonkami właścicieli gruntów przeznaczonych do zalesienia, mogą składać wnioski do 31 lipca 2020. "Poza rolnikami, beneficjentem tego programu mogą być również jednostki samorządu terytorialnego i jednostki organizacyjne gmin, powiatów oraz województw", przypomina ARiMR.

Dopłaty do posadzenia lasu przez rolnika - zasady

Powierzchnia. Działka, na której ma być prowadzona uprawa leśna, musi mieć co najmniej 0,1 ha i szerokość większą niż 20 m, chyba że graniczy z lasem – wtedy nie ma znaczenia szerokość gruntu. Do zalesienia można przeznaczyć maksymalnie 20 ha.
W przypadku gruntów z sukcesją naturalną średni wiek drzew lub krzewów wyrosłych w wyniku zaprzestania użytkowania rolniczego nie może przekroczyć 20 lat.
Plan zalesiania w nadleśnictwie. Aby takie grunty można było zalesić, wymóg posadzenia lasu musi wynikać
z planu zalesienia sporządzonego przez Nadleśniczego Lasów Państwowych. To dokument, który należy dołączyć do wniosku o dotację.

W ramach „Wsparcia na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych” rolnik może otrzymać 3 rodzaje premii:

 • wsparcie na zalesianie
 • premię pielęgnacyjną
 • premię zalesieniową.

Wsparcie na zalesienie - stawki:

Jednorazowa, zryczałtowana płatność, która ma zrekompensować koszty wykonania zalesienia oraz jego ochronę. Jej wysokość wynosi od 8 307 zł/ha do 12 707 zł/ha w zależności od grupy gatunków drzew użytych do zalesienia, rodzaju gruntu, nachylenia terenu czy sposobu zabezpieczenia uprawy leśnej. Dodatkowo można uzyskać pieniądze za ogrodzenie zalesionego terenu. Stawka za metr bieżący ogrodzenia wynosi 8,82 zł, a za zabezpieczenie drzewek 3 palikami - 1132 zł/ha.

Premia pielęgnacyjna wypłacana jest przez 5 lat w okresie objętym zobowiązaniem. Stawka tego wsparcia wynosi od 794 zł/ha do 1628 zł/ha.
Premia zalesieniowa - stanowi zryczałtowaną płatność z tytułu pokrycia kosztów utraconych dochodów z działalności rolniczej. Wypłacana jest ona w wysokości 1215 zł/ha, corocznie przez 12 lat w okresie objętym zobowiązaniem.

Uwaga! Jednostki samorządu terytorialnego i jednostki organizacyjne gmin, powiatów oraz województw nie są uprawnione do otrzymania premii pielęgnacyjnej i zalesieniowej

Wnioski można przekazywać za pośrednictwem platformy ePUAP, przesłać na elektroniczną skrzynkę podawczą lub wysłać rejestrowaną przesyłką pocztową. Dokumenty można także dostarczyć osobiście.

Dopłaty dla rolników, którzy mają lasy 11-60-letnie

Wyżej omówione wsparcie nie jest jedynym przeznaczonym dla posiadaczy lasów. ARiMR zachęca rolników, którzy mają już lasy, złożyli wniosek o dotację - również z PROW 2014-2020. Nabór w biurach powiatowych agencji potrwa od 3 sierpnia do 11 września 2020 r. Wówczas przyjmowane będą wnioski o przyznanie pomocy na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska.

Pomocą objęte są lasy prywatne w wieku 11-60 lat o powierzchni od 0,1 ha do 20 ha – stanowiące własność lub współwłasność wnioskodawcy lub własność jego małżonka, które nie są objęte premią pielęgnacyjną PROW i dla których opracowany jest Uproszczony Plan Urządzenia Lasu, lub dla których zadania z zakresu gospodarki leśnej określa decyzja starosty.

Wsparcie przyznawane jest do powierzchni lasu, w którym realizowane są konkretne inwestycje. Dotację można otrzymać na

 • przebudowę składu gatunkowego drzewostanu przez wprowadzenie w nim drugiego piętra lub przez dolesienie luk powstałych w wyniku procesu chorobowego;
 • zróżnicowanie struktury drzewostanu przez wprowadzenie podszytu rozumianego jako dolna warstwa w drzewostanie, złożona z gatunków drzewiastych i krzewiastych, chroniących i uaktywniających glebę;
 • założenie remizy rozumianej jako obszar, na którym są wprowadzane gatunki drzew i krzewów o dużym znaczeniu biocenotycznym;
 • inwestycje w zakresie czyszczenia późnego rozumianego jako cięcia pielęgnacyjne polegające na rozluźnieniu drzewostanu przez usunięcie drzew niepożądanych.
 • Właściciele lasów mogą otrzymać dodatkowe wsparcie na zabiegi ochronne przed zwierzyną.

Stawki pomocy dla już istniejących lasów w posiadaniu rolników

Wysokość wsparcia zróżnicowana jest w zależności od rodzaju inwestycji oraz warunków, w jakich ma być realizowana.

 • Na przebudowę składu gatunkowego drzewostanu przez wprowadzenie w nim drugiego piętra pomoc wynosi 8 137 zł/ha – w przypadku realizacji inwestycji na gruntach w warunkach korzystnych, a 9 249 zł/ha na gruntach o nachyleniu terenu powyżej 12°.
 • Wsparcie przewidziane na przebudowę składu gatunkowego drzewostanu przez dolesianie luk powstałych w wyniku procesu chorobowego wraz z zabezpieczeniem pniaków po wyciętych drzewach na gruntach w warunkach korzystnych to 12 538 zł/ha, natomiast w przypadku gruntów o nachyleniu terenu powyżej 12° – 14 213 zł/ha.
 • Na inwestycje w zróżnicowanie struktury drzewostanu przez wprowadzenie podszytu właściciele lasu mogą otrzymać 4 610 zł/ha na gruntach w warunkach korzystnych oraz 5 210 zł/ha na gruntach o nachyleniu terenu powyżej 12°.
 • W przypadku zakładania remizy dofinansowanie wynosi 848 zł, bez względu na powierzchnię realizacji inwestycji i rodzaj gruntu.
 • Wysokość wsparcia na czyszczenie późne to 764 zł/ha – w przypadku realizacji inwestycji na gruntach w warunkach korzystnych, a 917 zł/ha na gruntach o nachyleniu terenu powyżej 12°.

Dodatkowo dofinansowanie na zabiegi ochronne przed zwierzyną w przypadku wprowadzania drugiego piętra w drzewostanie lub podszytu, lub dolesiania luk, lub założenia remizy wynosi:

 • 424 zł/ha na zabezpieczenie sadzonek repelentami;
 • 1 488 zł/ha na zabezpieczenie sadzonek osłonkami;
 • 8,82 zł/mb na ogrodzenie remizy siatką metalową o wysokości minimum 2 m.

Źródło: informacje prasowe ARiMR
Szczegóły na stronie www.arimr.gov.pl

Jeszcze więcej śniegu i mrozu pod koniec tygodnia

Wideo

Materiał oryginalny: Posadź las na swojej ziemi i weź za to pieniądze. Są też dopłaty do starszych lasów [nabory, stawki] - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie