Rolnik aktywny zawodowo dostanie dopłaty, czyli kto? Tak ARiMR sprawdzi to w 2023 roku. Kto nie może dostać unijnych dopłat?

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Zaproponowana lista rejestrów urzędowych, na podstawie których warunek przeważającej działalności rolniczej może być zweryfikowany przez ARiMR, obejmuje wszystkie prowadzone w kraju rejestry, za pomocą których prowadzi się ewidencje podmiotów i rodzaju ich działalności.
Zaproponowana lista rejestrów urzędowych, na podstawie których warunek przeważającej działalności rolniczej może być zweryfikowany przez ARiMR, obejmuje wszystkie prowadzone w kraju rejestry, za pomocą których prowadzi się ewidencje podmiotów i rodzaju ich działalności. pixabay.com
Aby rolnik mógł dostać dopłaty bezpośrednie, musi spełniać określone warunki, które potwierdzą, że jest rolnikiem aktywnym zawodowo. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie miała za zadanie to sprawdzać. Jak w przypadku wątpliwości udowodnić ARiMR, że dopłaty nam się należą?

Spis treści

Tak zwane kryterium rolnika aktywnego zawodowo nie jest niczym nowym, nowe są jednak niektóre z wymogów, część doprecyzowano w przepisach obowiązujących od 2023 roku.

Warunek przyznania dopłat to aktywność zawodowa rolnika

Na 2 tygodnie przed rozpoczęciem naboru wniosków o dopłaty bezpośrednie, ministerstwo rolnictwa opublikowało i skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia, który określa szczegółowe warunki i tryb przyznawania i wypłaty pieniędzy w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Wytyczne dotyczą:

 • podstawowego wsparcia dochodów,
 • płatności redystrybucyjnej,
 • płatności dla młodych
 • rolników,
 • płatności związanych z produkcją,
 • przejściowego wsparcia krajowego.

Rolnik aktywny zawodowo, czyli kto?

Aby dostać w 2023 roku dopłaty, trzeba stosować zasady warunkowości oraz trzeba kryterium rolnika aktywnego zawodowo, czyli, jak tłumaczy ARiMR, być w poprzednim roku beneficjentem płatności bezpośrednich nieprzekraczających kwoty 5 tys. euro.

W uzasadnieniu do projektu czytamy, że mając na uwadze wcześniejsze doświadczenia z praktycznego stosowania rozwiązań prawnych dotyczących rolnika aktywnego zawodowo, zaproponowano doprecyzowanie rodzajów działalności negatywnej wykluczających z płatności bezpośrednich.

Pojawiają się również dodatkowe regulacje, z uwagi na unijny wymóg badania, czy rolnik ubiegający się o płatności bezpośrednie jest powiązany z innymi podmiotami oraz czy jeden z tych podmiotów (w tym sam rolnik) prowadzi działalność wykluczającą.

Zgodnie z interpretacją Komisji Europejskiej przy ustalaniu, czy rolnik ubiegający się o płatności bezpośrednie prowadzi działalność wykluczającą, państwo członkowskie powinno również ocenić, czy nie jest on powiązany z innymi podmiotami oraz czy jeden z tych podmiotów nie prowadzi działalności z listy negatywnej.

Trwa głosowanie...

Czego spodziewasz się w naborze o dopłaty bezpośrednie 2023?

Jeżeli tak, należy domniemywać, że wnioskodawca jest „rolnikiem nieaktywnym zawodowo” i w celu otrzymania płatności musi wykazać, że jego działalność rolnicza nie ma charakteru marginalnego.

W rozporządzeniu określono katalog dowodów oraz listę rejestrów urzędowych potwierdzających uznanie rolnika za aktywnego zawodowo w przypadku ubiegania się o płatności bezpośrednie.

Konieczność wskazania takich dowodów wynika z art. 24 pkt 2 ustawy, zgodnie z którą pomocy nie przyznaje się rolnikowi, który zarządza portami lotniczymi, administruje wodociągami lub stałymi terenami sportowymi lub rekreacyjnymi lub świadczy usługi przewozu kolejowego lub usługi w zakresie obrotu nieruchomościami, chyba że udokumentuje on, że:

 • przychód tego rolnika z działalności rolniczej stanowi co najmniej 1/3 całego przychodu lub
 • kwota płatności bezpośrednich przysługujących temu rolnikowi za dany rok wynosi co najmniej 5% całości przychodów z działalności pozarolniczej.

Konieczność przedstawienia takich dowodów dotyczy tylko rolników:

 • zarządzających portami lotniczymi,
 • administrujących wodociągami lub
 • trwałymi terenami sportowymi i rekreacyjnymi,
 • świadczących usługi przewozu kolejowego lub
 • usługi w zakresie obrotu nieruchomościami,

których wysokość płatności bezpośrednich przekracza równowartość w złotych kwoty 5 000 euro.

Zgodnie z art. 24 pkt 1 ustawy rolnika z tzw. listy negatywnej, który jednocześnie otrzymał płatności bezpośrednie wyższe niż równowartość w złotych kwoty 5 000 euro, uważa się za aktywnego zawodowo, jeżeli działalność rolnicza jest jego działalnością przeważającą, co wynika z danych zawartych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, Krajowym Rejestrze Sądowym lub dokumentów z REGON.

ARiMR będzie weryfikować czy przychód z działalności rolniczej jest wystarczający

Dalej w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia jego autorzy wyjaśniają, że do weryfikacji czy przychód rolnika z działalności rolniczej stanowi co najmniej 1/3 całego przychodu lub czy roczna kwota płatności bezpośrednich stanowi co najmniej 5% całości przychodów uzyskanych przez rolnika z działalności pozarolniczej, niezbędne jest posiadanie przez ARiMR informacji o wysokości wszystkich przychodów uzyskanych przez rolnika, z uwzględnieniem również przychodów z działalności pozarolniczej.

Zaproponowana lista dowodów została opracowana w taki sposób, aby zapewnić uzyskanie wszystkich informacji niezbędnych do ustalenia, czy rolnik jest aktywny zawodowo, czyli na podstawie danych z zaświadczenia właściwego organu podatkowego o przychodach z działalności pozarolniczej, faktur lub innych równoważnych dowodów potwierdzających sprzedaż produktów rolnych oraz informacji posiadanych przez Agencję w zakresie wysokości uzyskanego wsparcia w ramach środków wspólnej polityki rolnej będzie możliwe obliczenie wszystkich wielkości, które są potrzebne do weryfikacji warunków, o których mowa w art. 24 pkt 2 ustawy.

Źrodło: RCL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Chińskie "superkrowy" zmienią oblicze rolnictwa?

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie