Dla kogo wsparcie?
Jak podaje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, o dofinansowanie mogą starać się posiadacze lasów prywatnych, gdzie znajdują się drzewostany w wieku od 11 do 60 lat. Całość finansowana jest z budżetu PROW 2014-2020.
Dla wspomnianych drzewostanów opracowano Uproszczony Plan Urządzenia Lasu, ewentualne zadania dla nich z zakresu gospodarki leśnej określa decyzja starosty.
Na co przeznaczyć dofinansowanie?
Wsparcie przyznawane jest do powierzchni, na której realizowane są konkretne inwestycje i można je otrzymać na:
- przebudowę składu gatunkowego drzewostanu przez wprowadzenie drugiego piętra w drzewostanie, gdy wiek gatunku dominującego mieści się w przedziale 30-50 lat lub poprzez dolesienie luk w drzewostanie, gdy średni wiek gatunku dominującego ma od 21 do 60 lat,
- zróżnicowanie struktury drzewostanu przez wprowadzenie podszytu, gdy średni wiek gatunku dominującego to 30-60 lat,
- założenie remizy - wprowadzenie na danym obszarze (musi być ogrodzony i mieć min. 10 arów) gatunków i krzewów o dużym znaczeniu biocenotycznym w drzewostanie,
- czyszczenie późne – wszelkie pielęgnacyjne cięcia, gdy średni wiek gatunku dominującego to 11-20 lat,
- zabiegi ochronne przed zwierzyną, np. ogrodzenie remizy, zabezpieczenie drzew osłonkami lub repelentami.
- Warto podkreślić, że w obecnym naborze rozszerzony został zakres przyznawania pomocy na przebudowę składu gatunkowego drzewostanu poprzez dolesienia luk w drzewostanach uszkodzonych nie tylko w wyniku procesu chorobowego – tak jak było w poprzednich naborach, ale także zniszczonych przez szkodniki, zwierzynę lub ekstremalne warunki pogodowe – przypomina ARiMR.
To też może Cię zainteresować
Jakie kwoty?
To, jak duże będzie dofinansowanie określa rodzaj inwestycji i warunki realizacji. Kwota waha się od 8,82 zł za metr bieżący w przypadku ogrodzenia remizy siatką o wysokości co najmniej 2 m, do ponad 14 tys. zł/ha za przebudowę składu gatunkowego drzewostanu polegającą na dolesianiu luk na powierzchni o nachyleniu powyżej 12°.
Wnioski przyjmowane są do końca 2021 roku. Można je składać w biurach powiatowych ARiMR, drogą elektroniczną lub pocztową.
Źródło: ARiMR
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?