1/9
Zespół Pieśni i Tańca Tramblanka...
fot. MDK Opoczno

Zespół Pieśni i Tańca Tramblanka

Zespół Pieśni i Tańca TRAMBLANKA działa przy Miejskim Domu Kultury w Opocznie. Zespół powstał w 1958 roku przy Zakładach Płytek Ceramicznych. Od 50 lat wykorzystuje w swoich programach folklor muzyczny i taneczny z regionu opoczyńskiego. Opoczyński folklor jest różnorodny i bogaty. Zespół w swoim repertuarze prezentuje układy: opoczyński, sieradzki, łowicki, rzeszowski, krakowski, lubelski. Bogaty program artystyczny, piękne stroje są doskonałą formą promocji regionu łódzkiego nie tylko w Polsce ale również poza jej granicami. Zespół koncertował w Niemczech, Turcji, Jugosławi, Szwecji, na Węgrzech, Słowacji i Litwie. Obecnie zespół składa się z ok. 90 osób uczestniczących w zajęciach w trzech grupach wiekowych. Choreografem jest p. Marta Lewandowska, która kontynuuje pracę swego ojca Jacka Lewandowskiego, związanego z "Tramblanką" w latach 1993 - 2007 oraz dziadka, który prowadził zespół w latach 1968-1993. Zespołowi towarzyszy kapela ludowa w składzie: skrzypce, bębenek, harmonia, klarnet i kontrabas. Zespół swoimi występami uświetnia uroczystości okolicznościowe na terenie regionu, reprezentuje na festiwalach w kraju i za granicą, cieszy się popularnością i uznaniem środowisk. Zespół był wielokrotnie nagradzany na festiwalach i przeglądach w kraju i za granicą. Zdobył min: Złoty Papuć (Węgry), Złota Lira, Złota Jodła (Kielce), Grand Prix na przeglądzie Tradycje 2005 (Łódź), II miejsce na ogólnopolskim festiwalu "O łowicki pasiak" (Łowicz).

2/9
Zespół Folklorystyczny Wrzosowianie jest zespołem...
fot. arc

Zespół Folklorystyczny Wrzosowianie jest zespołem reprezentacyjnym Gminy Poczesna, utrzymywanym ze środków samorządu gminy. Patronat nad zespołem sprawuje Wójt Gminy pan Krzysztof Ujma.

3/9
Ludowy Zespół Pieśni i Tańca "Kłomnickie Płomyczki"...
fot. GOK Kłomnice

Ludowy Zespół Pieśni i Tańca "Kłomnickie Płomyczki"

Dziewiętnastoletnia tradycja zespołu sięga roku 1994, kiedy to z inicjatywy Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Kłomnicach oraz kierownika artystycznego Śpiewaczego Zespołu Folklorystycznego „Klepisko” P. Mieczysław Tkacza powstaje Dziecięcy Ludowy Zespół Pieśni i Tańca. Aktualnie choreografem jest P. Piotr Ozga, a akompaniatorem i kierownikiem kapeli P. Kazimierz Kłosek. 25 października 1994r. zostaje powołany komitet rodzicielski przy zespole w którego skład wchodzą: Jacek Woch – przewodniczący, Czesława Draganiuk – sekretarz, Krystyna Modlasińska – skarbnik oraz członkowie komitetu: Róża Wiewiórka, Alina Dzionek, Barbara Dzionek, Maria Adamus, Zdzisława Sykuła. Ogłoszony zostaje konkurs na nazwę zespołu, i tak od dnia 08.11.1994r. zespół przyjmuje nazwę „Kłomnickie Płomyczki”. Na pierwszy koncert nie trzeba było długo czekać, ponieważ ju 17 stycznia 1995r. zespół pokazuje swój inauguracyjny występ prezentując „Kozę”, „Michałka” oraz poloneza.
Wzbogacając swój repertuar o tańce różnych regionów Polski, zespół coraz więcej koncertuje nie tylko w rodzinnej miejscowości, ale również więcej kraju, a w późniejszym czasie i zagranicą. W roku 2004 podczas jubileuszu 10-lecia Wójt Gminy Kłomnice oraz rada gminy fundują i przekazują sztandar dla Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Kłomnickie Płomyczki”. Przez Okres dziewiętnastu lat działalność zespołu znaczona była i jest wieloma nagrodami a różnych festiwalach krajowych i zagranicznych.

4/9
Zespół Folklorystyczny Ziemi Lelowskiej...
fot. Zespół Folklorystyczny Ziemi Lelowskiej

Zespół Folklorystyczny Ziemi Lelowskiej

Zespół Folklorystyczny Ziemi Lelowskiej powstał z inicjatywy Wójta Gminy Lelów P. Jacka Lupy w lutym 2012 r. Kierownikiem artystycznym i choreografem zespołu, jest P. Piotr Hankus – solista Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, wysokiej klasy znawca w tej dziedzinie.
Zespół tworzą mieszkańcy naszej gminy, miłośnicy piosenki ludowej, tańca ludowego oraz innych form aktywności artystycznej, którzy całym sercem i duszą pokochali folklor propagując go w bliższej i dalszej okolicy. Obecnie liczy ponad 40 osób. Miejscem prób a także ciężkiej pracy zespołu jaka jest wkładana w opracowanie programu artystycznego, jest Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie. Od momentu powstania, zespół bardzo aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym gminy, biorąc udział w różnego rodzaju imprezach. Barwne stroje śląskie i regionu kieleckiego stanowią o atrakcyjności zespołu. Dzięki życzliwości władz gminy oraz zaangażowaniu członków, zespół rozwija się coraz bardziej promując gminę Lelów.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Tragiczny wypadek na DK10 pod Choszcznem. Zginął traktorzysta [ZDJĘCIA]

Tragiczny wypadek na DK10 pod Choszcznem. Zginął traktorzysta [ZDJĘCIA]

Rysie poszły w las na terenie Nadleśnictwa Połczyn. Trwa przywracanie ich naturze

Rysie poszły w las na terenie Nadleśnictwa Połczyn. Trwa przywracanie ich naturze

Dlaczego kalafior żółknie w ogródku? Praktyczne wskazówki uprawy

Dlaczego kalafior żółknie w ogródku? Praktyczne wskazówki uprawy

Zobacz również

Rysie poszły w las na terenie Nadleśnictwa Połczyn. Trwa przywracanie ich naturze

Rysie poszły w las na terenie Nadleśnictwa Połczyn. Trwa przywracanie ich naturze

Walka jest nierówna. Arktyczny mróz zaatakował kwiaty, drzewa i krzewy owocowe

Walka jest nierówna. Arktyczny mróz zaatakował kwiaty, drzewa i krzewy owocowe