5/9
Zespół Regionalny Białcanie...
fot. arc

Zespół Regionalny Białcanie

Zespół "Białcanie" działa od 1994 roku w jednej z najbardziej urokliwych miejscowości Podhala - Białce Tatrzańskiej. Grupa skupia młodzież i dorosłych, a wywodzi się z dziecięcego zespołu góralskiego, założonego w Białce w latach 80 XX wieku. W 1997 roku zespół chwilowo zmienił nazwę na "Dolina Białki". W tym czasie był prowadzony przez Józefa Budza Miescorza. "Białcanie" prezentują i kultywują folklor górali podhalańskich, zachowując lokalną, właściwą dla rodzimej miejscowości specyfikę kulturową. Zespół bierze aktywny udział w wielu wydarzeniach kulturalnych, przeglądach, konkursach i festiwalach na terenie Polski, a także poza granicami kraju.

6/9
Zespół Wisła...
fot. WOT

Zespół Wisła
Zespół Regionalny "Wisła" powstał w 1950 roku z inicjatywy Adama Niedoby. Mottem do działania zespołu jest pieśń jego autorstwa, która stała się hymnem górali beskidzkich. Wieloletni kierownik zespołu, znakomity muzyk, organizator, choreograf, autor pieśni i sztuk scenicznych tworzył widowiska artystyczne: "Fojtów Michoł", "Złamana granica", "Raubczyk", "Razem, zespołem, gromadą". Obecnie „wiślanie” wystawiają obrzędy takie jak np. „Dożynki”, „Wywodziny” czy „Oczepiny”. Zespół występował i występuje nadal na terenie całej Polski, biorąc udział w licznych festiwalach np. w Żywcu, Płocku, Kościerzynie, Radymnie, Mszczonowie, Kadzidle, Biskupinie, Kwidzynie, Janowcu. Artyści zapraszani są również do udział w imprezach zagranicznych, koncertowali m.in. w Danii, Holandii, Jugosławii, Turcji, na Węgrzech, Litwie czy we Włoszech, wielokrotnie będąc w Niemczech, Czechach we Francji i na Słowacji.

7/9
Zespół Pieśni i Tańca "Częstochowa" jest zjawiskiem...
fot. Zespół Pieśni i Tańca Częstochwa

Zespół Pieśni i Tańca "Częstochowa" jest zjawiskiem wyjątkowym w życiu kulturalnym miasta, którego nazwę nosi, i któremu od 1978 r. niezmiennie przysparza sympatyków. Wielu z nich poznało Zespół jako gospodarza przeglądu zespołów folklorystycznych, organizowanego corocznie w ramach Dni Europejskiej Kultury Ludowej. Na tle wielu grup folklorystycznych z Polski i Europy "Częstochowa" prezentuje programy w pełni dojrzałe, mające nie tylko wysokie walory artystyczne, ale także porywające publiczność barwnością, dynamiką i rozmachem.
Droga do tej dojrzałości i poziomu artystycznego była długa i niełatwa. Zapewne tajemnicą pozostanie, jak udało się w okresie rozmaitych historycznych zawirowań utrzymać Zespół i stworzyć mu warunki rozwoju artystycznego. Zasługa to przede wszystkim ludzi z nim związanych: kadry instruktorskiej, opiekunów organizacyjnych, a w szczególności młodzieży „zarażonej” bakcylem muzyki ludowej i tańca. Widoczny zwłaszcza w ostatnim okresie rozwój artystyczny i dynamiczny wzrost aktywności "Częstochowy" zaowocował licznymi ofertami i zaproszeniami z całego niemal świata.Jako pierwszy polski amatorski zespół folklorystyczny występował w Chinach, uczestniczył także w Światowym Festiwalu Folklorystycznym w Caçapava do Sul w Brazylii oraz w dwóch festiwalach folklorystycznych w Stanach Zjednoczonych. Zespół koncertował w wielu krajach Europy odwiedzając Bułgarię, Włochy, Francję, Niemcy, Portugalię, Belgię, Austrię, Grecję, Łotwę, Węgry, Estonię, Czechy, Rumunię, Szkocję, Ukrainę i Macedonię. Również w kraju "Częstochowa" cieszyła się i cieszy nadal dużą popularnością i uznaniem, o czym świadczą liczne zaproszenia na koncerty, przeglądy i festiwale. Koncert z okazji jej dwudziestolecia otrzymał tytuł "Wydarzenia roku", przyznany przez czytelników częstochowskiej mutacji "Gazety Wyborczej". To samo wyróżnienie spotkało widowisko muzyczno-taneczne "Carmina Burana" Carla Orffa realizowane wespół z Filharmonią Częstochowską. Wśród licznych przedsięwzięć artystycznych, w których uczestniczył Zespół warto wymienić udział w przygotowaniu, wspólnie z artystami Teatru Wielkiego w Łodzi dwóch oper Stanisława Moniuszki – "Strasznego dworu" oraz "Halki", a także częstochowskiej inscenizacji "Krakowiaków i górali" Wojciecha Bogusławskiego. Równie ciekawą i efektowną inicjatywą były plenerowe widowiska obrzędowe "Wesele częstochowskie" oraz "Noc Świętojańska". Udział w tych poważnych przedsięwzięciach potwierdził wysoki poziom artystyczny Zespołu, którego aktywność systematycznie wzrasta. Obecnie "Częstochowa" liczy 80 osób, pracujących w trzech grupach wiekowych. Zespół daje rokrocznie około 30 koncertów w kraju i za granicą, godnie reprezentując miasto oraz województwo na licznych przeglądach i festiwalach folklorystycznych.

8/9
Zespół Čači Vorba...
fot. Čači Vorba

Zespół Čači Vorba

Čači Vorba ("czaczi worba") to jeden z najbardziej uhonorowanych za granicą polskich wykonawców ostatnich kilku lat, wyróżniony "Folkowym Fonogramem Roku" oraz brytyjskim tytyłem "Songlines' Top of the World Album". Lubelska grupa Čači Vorba specjalizuje się w żywiołowej mieszance muzyki cygańskiej, karpackiej oraz bałkańskiej. Serwuje akustyczną fuzję muzyki etnicznej, jazzu, nowoczesnej bałkańskiej muzyki weselnej oraz innych gatunków wykonywaną na tradycyjnych akustycznych instrumentach. Zaskakują błyskotliwymi połączeniami w stylu "bałkańskiego twista", czy "rumuńskiego rock'n'rolla". Ze swoją charyzmatyczną wokalistką i wirtuozką skrzypiec Marią Natanson, która jako 15-latka porzuciła szkołę muzyczną i rodzinny dom, udając się w góry w poszukiwaniu żywej muzyki cygańskiej i karpackiej, Čači Vorba odniosła w ciągu ostatnich kilku lat duży europejski sukces. Zachodnioeuropejska prasa gatunku world-music okrzyknęła grupę mianem «jednego z najdoskonalszych i najbardziej dynamicznych zespołów folkowych z Europy Wschodniej» ostatniego czasu, zaś berlińska reedycja ich debiutu płytowego «Tru Speech» (Oriente Musik, 2010) otrzymała m.in. «Nagrodę Niemieckich Krytyków Fonograficznych», #8 «World Music Charts Europe», szwedzką «Lira Gillar». Portal Folk24.pl zaliczył krążek do 10 najważniejszych polskich albumów folkowych minionej dekady. Čači Vorba ma na koncie prawie 300 koncertów w 15 krajach.

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

Rolnicy.Podlasie. Andrzej na wielkich zakupach. Nie żałował pieniędzy!

Rolnicy.Podlasie. Andrzej na wielkich zakupach. Nie żałował pieniędzy!

Niegdyś król polskich pól. 20 lat temu ostatni Bizon wyjechał z fabryki

Niegdyś król polskich pól. 20 lat temu ostatni Bizon wyjechał z fabryki

Walka jest nierówna. Arktyczny mróz zaatakował kwiaty, drzewa i krzewy owocowe

Walka jest nierówna. Arktyczny mróz zaatakował kwiaty, drzewa i krzewy owocowe

Zobacz również

Rolnicy.Podlasie. Rewolucja na podwórku w Plutyczach. Koniec błota, jest beton

Rolnicy.Podlasie. Rewolucja na podwórku w Plutyczach. Koniec błota, jest beton

Walka jest nierówna. Arktyczny mróz zaatakował kwiaty, drzewa i krzewy owocowe

Walka jest nierówna. Arktyczny mróz zaatakował kwiaty, drzewa i krzewy owocowe