Sejm uchwalił ustawę o finansowaniu WPR 2023-2027. Będą unijne środki na wsparcie rolnictwa w Polsce

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Środki z Unii Europejskiej będą przekazywane do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na podstawie wskazanych przez nią zapotrzebowań.
Środki z Unii Europejskiej będą przekazywane do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na podstawie wskazanych przez nią zapotrzebowań. pixabay.com/FelixMittermeier
Podczas czwartkowego posiedzenia 26 stycznia Sejm uchwalił ustawę o finansowaniu wspólnej polityki rolnej na lata 2023-2027. Określenie zasad pozwoli dostosować prawo do wymogów europejskich i uruchomić unijne środki przeznaczone na wsparcie rolnictwa w kraju.

Spis treści

Ustawę przyjęto 431 głosami, przeciw było 12 posłów, nikt nie wstrzymał od głosu. Jedynie podczas I czytania została wprowadzona poprawka redakcyjna do projektu.

Ustawa o finansowaniu WPR 2023-2027. Co wnosi?

Ustawa dostosowuje polskie prawo do unijnych przepisów w zakresie finansowania wspólnej polityki rolnej na lata 2023–2027. Określają one m.in.:

  • właściwości organów w zakresie uruchamiania środków publicznych pochodzących z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji oraz z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich,
  • zasady uruchamiania środków z budżetu państwa na wyprzedzające współfinansowanie kosztów kwalifikowanych,
  • wyprzedzające finansowanie pomocy finansowej w ramach interwencji objętych Planem Strategicznym, a także pomocy technicznej.

W założeniu mechanizm wyprzedzającego finansowania ma być częściej stosowany i obejmie m.in. zwiększanie konkurencyjności gospodarstw rolnych czy inwestycji w alternatywne źródła energii.

Kto będzie sprawował pieczę nad środkami z europejskich funduszy?

Funkcję agencji płatniczej pełnić będzie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, z kolei jako jednostkę certyfikującą wskazano szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Wszelkie zadania związane z uruchamianiem środków z UE na polskie rolnictwo wyznaczy i wykona minister finansów, przy wsparciu ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Jak zaznaczono w ustawie, europejskie środki będą przekazywane do ARiMR na podstawie wskazanych przez nią zapotrzebowań. Na wniosek ministra rolnictwa będą też przekazywane pieniądze na współfinansowanie krajowe i przejściowe wsparcie krajowe w formie dotacji celowej.

Warunki przekazywania środków dla polskiego rolnictwa

To, w jakim trybie i na jakich warunkach będą przekazywane środki z EFRG i EFRROW, współfinansowania krajowego i przejściowego wsparcia krajowego dla agencji, określi rozporządzenie ministra finansów, w porozumieniu z ministrem rolnictwa. Podobnie zostanie określony sposób postępowania ze środkami odzyskanymi od beneficjentów. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, teraz trafi do prac w Senacie.

Źródło:

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sejm uchwalił ustawę o finansowaniu WPR 2023-2027. Będą unijne środki na wsparcie rolnictwa w Polsce - Portal i.pl