Skup jabłek budzi emocje w Świętokrzyskiem. Są limity dla sadowników, punkty skupów nadal bez umów

Marzena Ślusarz
pixabay.com
Coraz więcej emocji wzbudza program stabilizacji cen jabłek zainicjowany przez ministra rolnictwa. Poseł Marek Kwitek zapewnia, że spółka Eskimos, z którą resort zawarł porozumienie, chce skupować jak najszybciej, sami właściciele punktów mówią o warunkach nie do zaakceptowania i boją się o wypłacalność tej firmy.

200 ton dla sadownika
Jak informowaliśmy, z początkiem października Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że ruszy program stabilizacji cen jabłek, w ramach którego skupionych zostanie pół miliona ton owoców, a ośrodkiem koordynującym w całym kraju będzie spółka Eskimos z siedzibą w Konstancinie Jeziornej na Mazowszu. - W październiku sadownicy otrzymają 25 groszy za kilogram, w listopadzie - 26 groszy, a w grudniu - 28 - przekazywał nam we wtorek Marek Kwitek, poseł Prawa i Sprawiedliwości, członek sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W Świętokrzyskiem gotowość do skupu zgłosiło 32 punkty, 31 w powiecie sandomierskim i jeden w powiecie kieleckim.

- Lista ta nie jest zamknięta, punkt, który chciałby uczestniczyć w programie, może zgłosić się do spółki Eskimos. Uważam, że tych punktów jest na tyle dużo, że nie będzie kłopotu z dowiezieniem jabłek - zaznacza poseł. - Jeden sadownik będzie mógł oddać w ramach programu 200 ton jabłek. Taka ilość da każdemu szansę na skorzystanie z pomocy. Pieniądze mają być płacone przelewem w ciągu 10 dni po sprzedaniu jabłek i otrzymaniu faktury w skupie. Finanse mają pochodzić od podmiotu skupującego. Potem spółka Eskimos ureguluje płatność z punktem - opisuje poseł Kwitek. Jak wyjaśnia, jeśli sadownik wpisał się na listę i zadeklaruje oddanie jabłek w miesiącu kolejnym, otrzyma 30 procent zaliczki i weksel in blanco.

- Pojawiło się też wiele informacji co do wymagań odnośnie stanu jabłek. Spółka Eskimos uściśliła, że ma być to owoc świeży, może być "trzęsiony", ale bez oznak zgnilizny - tłumaczy poseł. Dodaje, że Eskimos to firma giełdowa, która specjalizuje się w takim przetwarzaniu, prowadzi umowy kontraktacyjne, ma kontrakty handlowe z 40 krajami, ma też zakłady. -Radzi sobie bardzo dobrze, wierzę, że z sukcesem zakończy program stabilizacji cen jabłka. W tym tygodniu są już zawierane umowy z punktami skupu, wiem, że trwają negocjacje - dodaje poseł Kwitek. - Ten program jest nowatorskim rozwiązaniem, działaniem doraźnym wprowadzonym przez ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Obawy o płatności
W samych punktach skupu ten program nie wygląda już tak prosto i kolorowo. Powodem są warunki, jakie stawia im spółka Eskimos. Jak ustaliliśmy, skup ma płacić sadownikowi w ciągu 10 dni, a potem w ciągu 14 dni może dostać pieniądze z firmy. Może, bo nie jest powiedziane, że na pewno dostanie. W wielu punktach usłyszeliśmy, że spółka Eskimos to prywatna firma, nie państwowa, ma tylko gwarancję uzyskania kredytu z Banku Gospodarstwa Krajowego, a nie są to "pieniądze w garści". Właściciele punktów skupu boją się, że firma może zrobić co zechce, w proponowanych obecnie umowach, ma pole do tego, aby ją zerwać, albo nie zapłacić, sugerując się chociażby nieodpowiednią jakością jabłka, bo te wymagania są lakoniczne i można je różnorako interpretować. Nie ma takiej opcji, by każde dostarczane jabłko obejrzeć.

Kilka punktów nam potwierdziło, że prowadzą negocjacje. Do wtorkowego wieczora nikt umowy nie zawarł. Jak podkreślali, najbardziej komfortową sytuacją jest przekazanie pieniędzy, którymi punkty mogłyby płacić rolnikom od razu. Ponadto brakuje ustaleń co do odbioru jabłek z punktów i nie wiadomo też, gdzie te jabłka trafią. Jak usłyszeliśmy, póki warunki umowy nie będą dawać poczucia bezpieczeństwa, trudno punktom będzie takie zobowiązania podpisać. Strach jest bardzo duży. Ale rzeczywiście potwierdzają, że są gotowe do takiego skupu, mogą zaczynać od razu po zawarciu umów.

- Interwencyjny skup jabłek. Wszyscy rolnicy, gdy tylko usłyszeli o programie pomocy, przyklasnęli mu, i ja również, ponieważ jego zamiarem było podwyższenie cen za jabłko przemysłowe do 25 groszy - mówi Marcin Piwnik, sadownik z powiatu sandomierskiego i członek Regionalnego Związku Sadowników. - Firma Eskimos, wprawdzie powiększyła listę punktów skupu, ale nadal jest dużo niewiadomych. Zainteresowane punkty nie wiedzą nic, nie ma umów, terminów, nie ma mowy o rozliczeniach. Jako Regionalny Związek Sadowników apelowaliśmy od lipca do ministra rolnictwa o pomoc, wiedzieliśmy, że po tragicznie niskich cenach malin, wiśni, czereśni, stawki za jabłka także będą dramatycznie niskie. Ten program jest nieprzygotowany, to chwyt wyborczy. Można dopłacać do hektara rolnikowi, dopłacać do faktury, są inne sposoby pomocy niż konieczność rozliczeń przez jakąkolwiek prywatną firmę. Apelujemy, by rząd zajął się problemem rolników, a nie grą pozorów - zaznacza Marcin Piwnik.

Bez szans na pomoc dla innych producentów
Poseł Kwitek zapewnia z kolei, że ta pomoc, którą minister rolnictwa proponuje, nie ma nic wspólnego z wyborami. - Wierzę, że rolnicy z niej skorzystają. Wiem, że liczni przekładają sprzedaż na listopad, przetrzymują jabłka, aż punkty zaczną je przyjmować. Cierpliwości - mówi poseł.

Zapytany przez nas o to, czy jest jakakolwiek szansa na pomoc dla rolników, którzy stracili na produkcji wiśni, czereśni, porzeczek, śliw, odpowiada: - Ten temat jest zamknięty. Teraz skupiamy się nad ustawą o Narodowym Holdingu Spożywczym, do którego chcemy zaangażować wszystkie firmy z udziałem Skarbu Państwa.

Skup jabłek - lista punktów w województwie świętokrzyskim - dane firmy Eskimos

Powiat kielecki:

  • JLG CONSULTING Leszek Grzelka - Kielecki - Kielce, ul. Batalionów Chłopskich 50

Powiat sandomierski:

  • POLTINO SP.z.o.o Grupa Producentów - Leśna 10, 27-660 Koprzywnica, 15 847 72 06
  • F.H.U „Kil- Sad” - 27-641 Malice 24,
  • Z.P.O SAMBOR - Samborzec 55, 27-650 Samborzec, 15 644 50 14
  • REFAL sp.z.o.o Grupa Producentów - Łukawa 80, Wilczyce, koło Sandomierza
  • Firma Handlowa ZYSK - ul. Sandomierska 86, 27-640 Klimontów
  • PPHU AGRO-SAN S.C.-Gałkowice-Ocin, gmina Wilczyce
  • Marian Pietruszka Handel-Usługi - Komorna 29, 27-641 Komorna
  • Skup i sprzedaż owoców Jacek Smardz - Obrazów 68 , 15 836 51 66
  • Firma Handlowo-Usługowa NOR-PAL- - Świątniki 26, 15 664 15 52
  • P.P.H. DRA-FOR Mirosław Drab - Głazów 13, 27-641 Obrazów, 158365349
  • Skup i sprzedaż owoców i warzyw Marta Pawlęga- Świątniki 51, 27-641 Świątniki
  • Firma FHU TOM-AG Agnieszka Gara
  • Firma MAG-GAR Magdalena Gara
  • Agrotur Halina Wojtas
  • Handlowo-Usługowa Ogrodnicza Spółdzielnia KOPRZYWIANKA
  • Sad Sandomierski sp. Z o.o. Sebastian Kozakiewicz
  • Ogrodnicza Spółdzielnia Handlowo-Usługowa SANDOMIR-FRUIT
  • F.H.U. POL-FRESH Stefaniak Genowefa
  • K8-Group sp. Zo.o.
  • FILBAR Ozdoba Agnieszka
  • F.H.U."Sortex" Fularski Wojciech
  • "Jabtar" Sp.j. Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe Michał Warzybok
  • Skup i Sprzedaż Owoców i Warzyw Ciastek Mieczysława
  • Marek Frańczak Skup Sprzedaż Płodów Rolnych
  • Zakłady Przemysłu Owocowo-Warzywnego "Dwikozy" S.A.
  • GOMAR PIŃCZÓW Sp. z o.o.
  • Skup owoców Orawiec Mirosław Komorna
  • F.H.U Krakpol Waldemar Karakowiak
  • Firma Handlowa ZYSK
  • Skup i sprzedaż owoców Jacek Smardz
  • P.P.H. DRA-FOR Mirosław Drab
  • Monika Nowak Firma Handlowa ‘’Jabłko Sandomierskie’’

POLECAMY TAKŻE

ZOBACZ LAUREATÓW WSZYSTKICH AKCJI, ZDJĘCIA I WIDEO, TRANSMISJĘ Z GALI:

Beata i Roman Popis z tytułem Rolnik Roku 2018! Oto laureaci

Domaszowianki z tytułem Gospodynie i Gospodarze Wiejscy 2018...

Agro-Biznes 2018. Z tytułem Jesionowy Dworek Teresy i Grzego...

Tytuł Firma Przyjazna Rolnikowi 2018 zdobył PROINVEST doradztwo inwestycyjne Grzegorza Przysuchy i Karoliny Szałas. PREZENTACJE LAUREATÓW NA KOLEJNYCH SLAJDACH>>>

Proinvest Firmą Przyjazną Rolnikowi 2018! Oto laureaci akcji

Podczas gali finałowej nie brakło dyskusji przy stołach zastawionych daniami regionalnymi przygotowanymi przez laureatki akcji Gospodynie i Gospodarze Wiejscy oraz  tanecznej zabawy przy ludowych przyśpiewkach. Finał akcji  Rolnik Roku 2018, Gospodynie i Gospodarze Wiejscy, Agro-Biznes i Firma Przyjazna Rolnikowi miał miejsce w niedzielę, 7 października w Targach Kielce. Zobaczcie na zdjęciach >>> Córkę Kamilę do tańca porwał Roman Popis z Obic, Rolnik Roku 2018. CZYTAJ TAKŻE: Gala finałowa akcji Rolnik Roku 2018 z wzruszeniami, tańcami i dyskusjami [zdjęcia, wideo, relacja]ZOBACZ LAUREATÓW AKCJI, ZDJĘCIA I WIDEO Z GALI: Beata i Roman Popis z tytułem Rolnik Roku 2018! Oto laureaci Domaszowianki z tytułem Gospodynie i Gospodarze Wiejscy 2018! Oto laureaci Agro-Biznes 2018. Z tytułem Gospodarstwo Rybackie i Jesionowy Dworek Teresy i Grzegorza Wójcickich spod Buska Proinvest Firmą Przyjazną Rolnikowi 2018! Oto laureaci akcji

Folklor tętnił w Targach Kielce. Kulisy gali Rolnik Roku 201...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Skup jabłek budzi emocje w Świętokrzyskiem. Są limity dla sadowników, punkty skupów nadal bez umów - Echo Dnia Świętokrzyskie