Spis treści
Pomoc będzie mogła zostać przyznana hodowcom drobiu, bydła i świń, którzy ubezpieczyli zwierzęta od ryzyka zachorowania na salmonellozę - wynika z informacji na stronie MRiRW. Wsparcie przyznawane będzie w wysokości 70 proc. dopłaty do zapłaconej składki ubezpieczeniowej.
Warunki przyznania dofinansowania
O przyznanie pomocy może starać się producent rolny, który m.in.:
- posiada numer identyfikacyjny nadany w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności,
- jest posiadaczem samoistnym lub zależnym nieruchomości, na której prowadzi działalność rolniczą w zakresie produkcji drobiu, bydła lub świń na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- w ramach prowadzonej działalności rolniczej posiada umowę ubezpieczenia drobiu, bydła lub świń od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych salmonellą (okres objęty ubezpieczeniem rozpoczynający się nie wcześniej niż w dniu 1 kwietnia 2022 r.), z której wynika, że ubezpieczył co najmniej: 1000 sztuk kurcząt rzeźnych lub 1000 sztuk gęsi rzeźnych, lub 1000 sztuk indyków rzeźnych, lub 1000 sztuk drobiu nieśnego, lub 4 sztuki bydła, lub 14 sztuk świń;
- zapłacił składkę z tytułu ubezpieczenia wynikającą z umowy ubezpieczenia, a w przypadku gdy zgodnie z umową ubezpieczenia składka ma być opłacana w ratach - zapłacił wszystkie raty wynikające z tej umowy ubezpieczenia z terminem płatności do dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy,
- temu producentowi rolnemu nie przyznano na podstawie odrębnych przepisów dopłaty do składki z tytułu ubezpieczenia wynikającej z umowy ubezpieczenia.
Z umowy lub polisy musi wynikać, że wypłata odszkodowania nastąpi w przypadku wystąpienia szkód, które wyniosą ponad 20 proc. wartości zwierząt. Okres objęty ubezpieczeniem nie może rozpoczynać się przed 1 kwietnia 2022 r., a starający się o dofinansowanie nie może mieć przyznanych innych dopłat do ubezpieczenia - zaznaczył resort rolnictwa.
Tutaj można złożyć wniosek. Termin naboru
Nabór trwa od 18 stycznia do 15 marca 2024 r. Wnioski w tym terminie przyjmują biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dokumenty będzie można złożyć osobiście w placówce, nadać rejestrowaną przesyłką pocztową lub za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR (PUE).
Decyzja administracyjna o przyznaniu pomocy wydawana jest w terminie 2 miesięcy od dnia upływu terminu składania wniosków o przyznanie pomocy. Wypłata pomocy następuje w terminie 30 dni od dnia, w którym decyzja o przyznaniu pomocy została podjęta.
Wsparcie realizowane jest w ramach działania „Zarządzanie ryzykiem” z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
To już 4. nabór wniosków o wsparcie w ramach działania „Zarządzanie ryzykiem” z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Dotychczas do beneficjentów trafiło ok. 5,9 mln zł - poinformowała ARiMR. W trwającym od 18 stycznia 2024 r. naborze wpłynęły do tej pory 124 wnioski.
Źródło: