Spotkanie nowego ministra rolnictwa z organizacjami rolniczymi. „Zwrócę się do UE, żeby zrewidowała sprawę ceł od czerwca”

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Okres letni będzie szczególny dla rolników - rozpoczną wtedy żniwa.
Okres letni będzie szczególny dla rolników - rozpoczną wtedy żniwa. Paweł Dubiel/Polska Press
Minister rolnictwa Robert Telus we wtorek 11 kwietnia spotkał się z organizacjami rolniczymi w Rakołupach w woj. lubelskim. Zapowiedział, że zwróci się do swoich odpowiedników z Czech, Rumunii, Bułgarii i Słowacji, by wspólnie wystąpić do UE o zrewidowanie od czerwca sprawy ceł. Padło też wiele słów w kontekście importu zboża z Ukrainy.

Spis treści

Nowy minister będzie walczył o unijne cło na zboże

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus uczestniczył we wtorek w spotkaniu z przedstawicielami rolniczych związków zawodowych z Polski, Czech, Rumunii, Bułgarii i Słowacji. Rozmowy dotyczyły m.in. sytuacji na wewnętrznych rynkach rolnych, w kontekście eksportu produktów rolnych z Ukrainy.

W trakcie briefingu zaznaczył, że „nie może być tak, że w tej sprawie pomagają tylko niektóre kraje, które są najbliżej, ponoszą koszty tej pomocy, a inne kraje nie ponoszą kosztów tej pomocy”.

– Dlatego (...) po tym spotkaniu zwrócę się do moich odpowiedników z tych krajów, żebyśmy wspólnie wystąpili do UE, żeby bardzo mocno zrewidowała sprawę ceł od czerwca, bo to jest najważniejsza rzecz, żebyśmy to wspólnie zrobili w ten sposób, żeby ta alokacja tych produktów była równomiernie rozłożona po Europie – powiedział szef resortu.

Minister Telus ma wystąpić do ministrów innych krajów o spotkanie i szybką interwencję w Brukseli.

– Musimy do UE wystąpić wspólnie zarówno w sprawie ceł, jak i kaucji. Jest potrzeba zmian w stanowisku UE i tylko nasze wspólne działania mogą przynieść efekt – zaznaczył, cytowany na Twitterze przez resort.

Zapytany o to, kiedy miałoby to nastąpić, podkreślił, że najpierw konieczne jest wspólne stanowisko kilku krajów. – Jeżeli moi odpowiednicy z innych krajów (...) nie będą chcieli z różnych racji, to ja sam na pewno wystąpię w najbliższych dniach – poinformował.

Sytuacja na rynku zbóż. Konieczne opróżnianie magazynów

11 kwietnia ma się również odbyć sztab kryzysowy, poświęcony sytuacji ze zbożem. Telus w ciągu ostatnich dni wielokrotnie powtarzał, jak ważne jest opróżnienie silosów. Z jednej strony zboża nie może zabraknąć, ale ważne jest też przygotowanie do nowego sezonu i żniw, które już za kilka miesięcy.

W kontekście tranzytu zboża z Ukrainy wszelkie ustalenia działają na mocy porozumienia ustnego.

– Mam nadzieję, że w piątek będzie podpisane porozumienie ze stroną ukraińską. Monitorować będziemy razem, ale to Ukraina będzie kontrolować i udzielać licencji na wywóz zboża tym firmom, które będą wywozić tylko tranzytem – uzupełnił minister rolnictwa.

Więcej o tranzycie zboża: Tranzyt ukraińskiego zboża będzie dokładnie kontrolowany. Nowy minister rolnictwa zapowiada kary za oszustwa związane ze zbożem

Spotkanie z organizacjami miało na celu wypracować rozwiązania, które pomogą gospodarstwom normalnie funkcjonować w obliczu sytuacji na rynku zbóż i nie tylko. – Żeby pomóc nam; aby nasze gospodarstwa rodzinne mogły normalnie funkcjonować; żeby firmy, które mają problemy finansowe, które kupowały drogie zboże, mogły wyjść spokojnie z tego całego impasu – mówił przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” Tomasz Obszański.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera