Ubezpieczenie upraw rolnych 2022 z dopłatą w tych 8 zakładach. Pieniędzy ma wystarczyć dla wszystkich

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
W 2022 r. maksymalne sumy ubezpieczenia 1 ha upraw rolnych lub 1 sztuki zwierzęcia wynoszą ---> sprawdź na slajdach
W 2022 r. maksymalne sumy ubezpieczenia 1 ha upraw rolnych lub 1 sztuki zwierzęcia wynoszą ---> sprawdź na slajdach pixabay.com
Udostępnij:
Co roku rolnicy mogą ubezpieczać uprawy i zwierzęta gospodarskie z dopłatą do składek. Jest to pomoc dla producentów rolnych z tytułu zawarcia umów ubezpieczenia od wystąpienia określonych zdarzeń losowych. Należą do nich m.in. grad, deszcz nawalny czy ubój z konieczności. W 2022 roku umowę ubezpieczenia z dopłatą można zawrzeć z ośmioma zakładami ubezpieczeń. Podajemy też maksymalne sumy ubezpieczeń w tym sezonie.

Szkody w rolnictwie spowodowane warunkami atmosferycznymi są nieuniknione. Od pogody zależy ich skala. W odzyskaniu przynajmniej części strat ma pomagać ubezpieczenie, a minister rolnictwa chciałby, by taka praktyka była powszechna. Obecnie rolnicy mają obowiązek ubezpieczenia przynajmniej połowy powierzchni zgłaszanej do dopłat.

Ubezpieczenia upraw i zwierząt z dopłatą w 2022 roku

Niejednokrotnie zdarzało się, że zakłady ubezpieczeniowe wyczerpywały limit dopłat, a rolnicy rezygnowali z polisy ze względu na koszty. Henryk Kowalczyk zapowiadał, że w tym roku pieniędzy ma wystarczyć dla wszystkich. Na dopłaty do ubezpieczeń w 2022 roku zabezpieczona została kwota 1,5 mld złotych oraz w rezerwie około 3 mld złotych.

- System opierać się będzie na zasadach towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych z 65% dopłatą do składki z budżetu państwa - informował wicepremier Kowalczyk.

Tu możesz wykupić polisę na uprawy i zwierzęta 2022 z dopłatą

Minister rolnictwa i rozwoju wsi zawarł umowy w sprawie stosowania w 2022 r. dopłat ze środków budżetu państwa do składek ubezpieczenia upraw rolnych lub zwierząt gospodarskich z 8 zakładami ubezpieczeń. Na liście znalazły się:

 • Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A. z siedzibą w Warszawie,
 • Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” z siedzibą w Warszawie,
 • Generali Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. z siedzibą w Warszawie,
 • Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych z siedzibą w Warszawie,
 • InterRisk Towarzystwo Ubezpieczeń SA Vienna Insurance Group z siedzibą w Warszawie,
 • TUZ Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych z siedzibą w Warszawie,
 • Vereinigte Hagelversicherung VVaG (siedziba w Gießen), Oddział VH VVaG TUW w Polsce z siedzibą Oddziału w Poznaniu,
 • Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia S.A. z siedzibą w Sopocie.

Co dokładnie rolni może ubezpieczyć ze wsparciem z budżetu?

Stosowane z budżetu państwa dopłaty do składek producentów rolnych z tytułu zawarcia umów ubezpieczenia od wystąpienia dotyczą następujących zdarzeń losowych:

 • dla produkcji roślinnej (upraw – zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych) od: huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny, suszy, ujemnych skutków przezimowania lub przymrozków wiosennych,
 • dla produkcji zwierzęcej (bydła, koni, owiec, kóz, drobiu lub świń) od: huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny, uboju z konieczności.

Poznaj maksymalne sumy ubezpieczenia na 2022 rok

Rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi co roku określa maksymalne sumy ubezpieczenia dla poszczególnych upraw rolnych i zwierząt gospodarskich na 2022 r. Poniżej kilka przykładów, pozostałe znajdziesz na slajdach:

 • 53 zł/szt. – dla kur, perlic i przepiórek,
 • 65 zł/szt. – dla kaczek,
 • 250 zł/szt. – dla gęsi,
 • 150 zł/szt. – dla indyków,
 • 1100 zł/szt. – dla strusi.

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie przypomina: Rolnik ma obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia od minimum jednego z pięciu wyszczególnionych ustawowo ryzyk co najmniej 50% powierzchni upraw rolnych przez rolnika, który uzyskał płatności bezpośrednie do gruntów rolnych (podstawa: Ustawa z 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 477, art. 10 c, ust. 2).

Warto pamiętać: W przypadku uruchamiania dodatkowej pomocy klęskowej wysokość wsparcia jest różnicowana i dla powierzchni nieubezpieczonych o połowę niższa, np. 500 zł do hektara zamiast 1000.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Toksyczne warzywa, gdzie jest ich najwięcej?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie