Urocze kapliczki przydrożne zdobią polską wieś. Tak wyglądały na początku XX wieku

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Kapliczka w formie domku sfotografowana w latach 60. XX wieku.
Kapliczka w formie domku sfotografowana w latach 60. XX wieku. Polona.pl
Wiejskie krajobrazy zdobią liczne kapliczki. Dzięki nim mamy wiele pomników przyrody, bo drzewa, na którym wisiał święty obraz, nie wolno ściąć. Wkrótce przy kapliczkach w regionie zrobi się gwarno, bo zaczną się codzienne nabożeństwa majowe. Zobaczcie, jak uroczo wyglądały wiejskie kapliczki na początku XX wieku.

Kapliczki występują już w starożytności. W powieści greckiego pisarza Longosa były poświęcone Dionizosowi. To bóg płodności, a także dzikiej natury, winnej latorośli i wina.

Niewielkie budowle tworzone w celach dziękczynnych albo obrzędowych powstają do dziś. Są drewniane, murowane, ceglane. Czasem w formie słupa, czasem małej kaplicy.
Drzewa, na którym wisi kapliczka nie wolno ściąć. To niepisane prawo powielane przez pokolenia, które ostrzegają bliskich przed nieszczęściami spadającymi na tych, którzy ważyli się ściąć takie drzewo. Prawdopodobnie dzięki temu mamy tyle pomników przyrody.

W czasie wojny kapliczki były punktem kontaktowym między żołnierzami, a w czasie pokoju miejscem spotkań lokalnej społeczności podczas nabożeństw majowych. Są odprawiane w maju codziennie wieczorem ku czci Matki Bożej. Tradycja ta jest kontynuowana również w naszym regionie.

Wybraliśmy dla Państwa kilka dawnych zdjęć polskich kapliczek. Zobaczcie w naszej galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Urocze kapliczki przydrożne zdobią polską wieś. Tak wyglądały na początku XX wieku - Gazeta Pomorska