Ustawa o Inspekcji Weterynaryjnej. Ubój bydła do 12 miesiąca życia na własny użytek, elektroniczna książka leczenia zwierząt. Co się zmieni?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Ustawa na nowo określi zadania w zakresie ochrony zdrowia zwierząt i bezpieczeństwa żywności.
Ustawa na nowo określi zadania w zakresie ochrony zdrowia zwierząt i bezpieczeństwa żywności. GettyImages/Clara Bastian
O sytuacji w Inspekcji Weterynaryjnej mówi się od dawna. Rolnicy narzekają na niezrozumiałość przepisów, brak konkretnych rozwiązań, a sami lekarze weterynarii borykają się z niskimi pensjami. Sejm przyjął ustawę o Inspekcji Weterynaryjnej. Głównym założeniem jest więc poprawa jakości służb, a także określenie zadań w zakresie ochrony zdrowia zwierząt i bezpieczeństwa żywności.

Ustawa o Inspekcji Weterynaryjnej. Wprowadzi m.in. ubój bydła do 12 miesiąca

Przyjęta ustawa wprowadzi wiele zmian i zaznaczy kompetencje Inspekcji Weterynaryjnej. Dodatkowo hodowcy będą mogli dokonywać w gospodarstwie uboju bydła w wieku do 12 miesiąca życia w ramach produkcji mięsa na własny użytek, a także pojawi się elektroniczna książka leczenia zwierząt. Jak podało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dzięki niej w trakcie kontroli urzędowej będzie wgląd w pełną informację dotyczącą stosowania produktów leczniczych u zwierząt, z których lub od których pozyskuje się żywność.

Debata nad stanem polskiej weterynarii. Posłowie podzieleni

Dokumenty pozwalają też uregulować kwestię przywozu niezharmonizowanych produktów pochodzenia zwierzęcego z państw trzecich. Przepisy, które nie zostały ustanowione unijnie, będą określone przez ministra rolnictwa. Choć głosowanie nad ustawą było jednomyślne, nie obyło się bez dyskusji. Opozycja zarzuciła władzom brak działań, które wzmocnią inspekcję, z kolei wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski podkreślał, że ten rok obfituje w rekordowe sumy na weterynarię.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem kilku artykułów, które wejdą w życie z początkiem 2024 roku.

Źródło: sejm.gov.pl, MRiRW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera