Zmiany w dopłatach zalesieniowych od 2024 r. Już nie będzie wymagana mapa, więc koszty nieco spadną. Na liście roślin malina

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Zmiany zawarte w projekcie mogą dotyczyć 429 nadleśnictw oraz 4,5 tysiąca rolników, jednostek samorządu terytorialnego i jednostekorganizacyjnych gmin, powiatów oraz województw, właścicieli lasówprywatnych oraz wspólnot gruntowych.
Zmiany zawarte w projekcie mogą dotyczyć 429 nadleśnictw oraz 4,5 tysiąca rolników, jednostek samorządu terytorialnego i jednostekorganizacyjnych gmin, powiatów oraz województw, właścicieli lasówprywatnych oraz wspólnot gruntowych. unsplash.com/Collie Coburn
Projekt rozporządzenia, który zapowiada zmiany w dopłatach zalesieniowych, zakłada, że nowe przepisy mają wejść w życie 15 marca 2024 r. Zatem od najbliższego naboru o płatności bezpośrednie i szereg towarzyszących im form wsparcia trzeba liczyć się z nowościami, wśród których są kwestie planu ogólnego.

Spis treści

Zmiany w dopłatach leśnych od 2024 roku

Do Rządowego Centrum Legislacji trafił projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty pomocy finansowej w ramach wsparcia inwestycji leśnych lub zadrzewieniowych oraz w formie premii z tytułu zalesień, zadrzewień lub systemów rolno-leśnych w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023– 2027.

Co zmieni się od 15 marca 2024 r., kiedy to przepisy mają zacząć obowiązywać?

Plan ogólny zamiast studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego

Pierwsza z zapowiadanych w projekcie nowości wynika ze zmiany przepisów dotyczących planowania i zagospodarowania przestrzennego. Ustawa z 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw uchyla przepisy w sprawie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy

Zagadnienia strategiczne i kierunkowe, w tym kreowanie polityki przestrzennej gminy, będą przedmiotem Strategii rozwoju lokalnego lub ponadlokalnego, natomiast zasady realizacji polityki przestrzennej będą ustalane w planie ogólnym gminy – w zwięzłym dokumencie o krótkiej liście ustaleń.

Resort wyjaśnia, jak zgodnie z nową ustawą będzie funkcjonowało planowanie przestrzeni.

  • Plan ogólny gminy będzie uchwalany obligatoryjnie dla całej gminy (z wyłączeniem terenów zamkniętych), w randze aktu prawa miejscowego.
  • Ustalenia zawarte w planie ogólnym będą wiążące zarówno dla planów miejscowych oraz dla decyzji o warunkach zabudowy.
  • Studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin zachowują moc do dnia wejścia w życie planu ogólnego gminy w danej gminie, jednak nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2025 r., i stosuje się do nich przepisy dotychczasowe.

W projekcie wpisano uwzględnienie planu ogólnego gminy w przepisach zmienianego rozporządzenia.

Jeśli dopłata na ekoschemat, to nie na systemy rolno-leśne na danym terenie

Dalej projektowane przepisy doprecyzowują, że wsparcie na zakładanie systemów rolno-leśnych nie przysługuje m.in. do gruntu, do którego rolnik ubiega się o przyznanie płatności w ramach schematów na rzecz klimatu, środowiska i dobrostanu zwierząt. I odwrotnie.

Dookreślono, że wsparcie na zwiększanie bioróżnorodności lasów prywatnych jest przyznawane do gruntów nieobjętych zobowiązaniem w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023– 2027 polegającym na pielęgnacji zalesień wykonanych w ramach interwencji „Zalesianie gruntów rolnych” lub zalesień występujących na gruncie wskutek sukcesji naturalnej.

Będzie taniej, bo bez mapy do wniosku zalesieniowego

Autorzy projektu chcą również rezygnacji z warunków dotyczących kęp drzew i krzewów określonych dla gruntów z sukcesją naturalną. Informacje dotyczące tych gruntów pozyskiwane będą przez rolników z systemu informatycznego ARiMR w formie karty informacyjnej

Do projektu rozporządzenia dotyczącego płatności leśnych wpisano również rezygnację z mapy sporządzonej przez geodetę, (osobę posiadającą uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii) dołączanej obecnie do wniosku o sporządzenie planu zalesienia do gruntów z sukcesją naturalną.

Resort tłumaczy, że informacje dotyczące tych gruntów rolnicy będą pozyskiwać z systemu informatycznego ARiMR w formie karty informacyjnej. Wskazano, że taka zmiana jest bardzo korzystna ze względu na to, że pozyskanie takiej mapy wiązało się z poniesieniem kosztów przez rolnika.

Proponuje się także doprecyzowanie, od jakiego momentu beneficjent ma obowiązek przechowywania dowodów zakupu sadzonek i materiałów użytych do zabezpieczenia przed zniszczeniem drzew lub krzewów. Doprecyzowuje się, że dokumenty te należy przechowywać od dnia zakupu do dnia, w którym upływa 5 lat od dnia wypłaty wsparcia inwestycji leśnych lub zadrzewieniowych.

Rozszerzona zostanie lista gatunków i rodzajów drzew i krzewów nieobjętych regionalizacją nasienną o malinę jako roślinę miododajną.

Źródło: RCL

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.