Żniwa w Łódzkiem prawie zakończone. Plony? Dużo gorsze niż rok temu

Tomasz Dębowski
Żniwa na terenie województwa łódzkiego dobiegły już niemal końca
Żniwa na terenie województwa łódzkiego dobiegły już niemal końca Tomasz Dębowski
Żniwa powoli dobiegają końca. Prognozy się potwierdziły. Plony są bardzo słabe. Wszystkiemu winna jest susza. W niektórych gmina strata wynosi nawet 70 procent.

Dobiegają końca prace żniwne w województwie łódzkim. Z szacunków mwynika, że w środę były one zrealizowane w niemal 85 procentach. Z powodu trwającej już od dłuższego czasu  suszy, tegoroczne plony nie są imponujące. Żniwa dobiegły już niemal końca w gminie Poddębice, gdzie zostały wykonane w 99 procentach. Najsłabiej idzie praca rolnikom z gminy Opoczno, gdzie prace zostały wykonane w około 71 procentach.

- Myślę, że jeszcze około tygodnia i żniwa zostaną zakończone w całym województwie łódzkim - mówi Waldemar Trupinda, pełniący obowiązki kierownika działu systemów produkcji rolnej i standardów jakościowych w Łódzkim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach.

Trupinda nie ukrywa, że zbiory są słabe.
- Było bardzo sucho, więc straty w zbiorach są ogromne. Można powiedzieć, że w przypadku zbóż jarych oraz rzepaku są to żadne zbiory - mówi kierownik działu. Najgorzej sytuacja przedstawia się w gminie Pajęczno. Dla przykładu średnio z jednego hetara pszenicy ozimej, rolnicy zbierali średnio 2,8 tony. Turpinda zaznacza, że przy dobrej pogodzie zbiory z jednego hektara wynoszą nawet  sześć, siedem ton.
Jak widać, różnica jest ogromna.
- W niektórych przypadkach jest to strata rzędu siedemdziesięciu procent - dodaje Trupinda.

Sytuacja z pszenicą jarą najgorzej wyglądała w gminie Pajęczno oraz w gminie Zgierz.  Zbiory rzepaku najsłabiej wypadły na terenie gminy Rawa Mazowiecka.

 

Słabe były wyniki jęczmienia ozimego w stosunku do roku poprzedniego. W tym roku średnia jęczmienia z  jednego hektara gruntu wynosi około 3,5 tony. W tamtym  roku średnia wynosiła od 4,5 tony w górę na hektar, a na żyznych glebach dochodziła  nawet do 6 ton ziarna na hektar ziemi.   Zdaniem Waldemara Trupindy, zbiory w całym województwie  łódzkim są na podobnym, bardzo niskim poziomie. W tej chwili trwa liczenie strat na terenach 55 gmin znajdujących się na terenie województwa łódzkiego.

W Łódzkim Ośrodku Doradztwa Rolniczego jeszcze przed rozpoczęciem prac polowych, prognozy dotyczące tegorocznych zbiorów były kiepskie. Przewidywania teraz się potwierdziły.
- Wpływ na to ma głównie trwająca od dłuższego czasu susza, która spowodowała, że zboża są wypalone. Zboża jeszcze dobrze nie wyrosły, a  już są dojrzałe - mówiła Katarzyna Bryk, specjalista do spraw zbóż i roślin oleistych z Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach. - Słońce mocno wypaliło kłosy.
Zdaniem Katarzyny Bryk, żniwa  ruszyły w terminie, choć wcześniej, z  powodu warunków pogodowych, wydawało się, że rozpoczną się dużo wcześniej.

Rolnicy też  nie są zadowoleni z tegorocznych zbiorów.
-  Zboża nie wyrosły, plony są kiepskie. Zboże było do kolan, a już je trzeba było kosić. Potem ziarna było z tego, co kot napłakał - mówi  pan Józef, rolnik z podkutnowskiej wsi.- W takich warunkach jest poślad (ziarna roślin niedostatecznie wykształcone lub uszkodzone przez szkodniki, używane jako pasza - przyp. red), a  nie dobre ziarno. Takie ziarno nadawać się będzie tylko na paszę.

Źródło: Dziennik Łódzki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Żniwa w Łódzkiem prawie zakończone. Plony? Dużo gorsze niż rok temu - Dziennik Łódzki