Żywność dla Ukrainy z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020. Na czym konkretnie polega pomoc?

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Wszelkie postanowienia w związku z pomocą żywnościową obowiązują do czasu przekazania nowych wytycznych.
Wszelkie postanowienia w związku z pomocą żywnościową obowiązują do czasu przekazania nowych wytycznych. pixabay.com/JillWellington/zdjęcie ilustracyjne
Działania wojenne na terenie Ukrainy zmusiły wielu obywateli do opuszczenia granic swojego kraju. W tym trudnym momencie pomoc niesie m.in. Polska, nie tylko na polu humanitarnym, ale także w kwestiach formalnych. W związku z kryzysem, uchodźcy mają możliwość kwalifikowania do pomocy żywnościowej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020.

Od 24 lutego 2022 roku z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa mogą korzystać Ukraińcy

Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, skierował pismo do organizacji partnerskich uczestniczących w Podprogramie 2021. Poinformował działaczy, że w obliczu kryzysu od 24 lutego 2022 roku dopuszczalne jest kwalifikowanie do pomocy żywnościowej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 obywateli Ukrainy, którzy przekroczyli granicę Rzeczpospolitej Polskiej.

Nad programem czuwają Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Wszelkie postanowienia w związku z pomocą żywnościową obowiązują do czasu przekazania nowych wytycznych.

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa kierowany jest przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, zaś beneficjentem i instytucją pośredniczącą jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. To właśnie KOWR, jako beneficjent, odpowiada za przygotowanie i przeprowadzanie w procedurze zamówień publicznych przetargów na dostawy artykułów spożywczych do magazynów partnerów.

W zakresie działań KOWR jako instytucji pośredniczącej jest nadzór nad dostawami żywności do magazynów organizacji partnerskich o zasięgu ogólnopolskim oraz ponadregionalnym przez wykonawców. Dodatkowo, Ośrodek czuwa nad dystrybucją żywności oraz realizacją działań towarzyszących.

Czym jest Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020?

POPŻ jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym i opracowany zgodnie z unijnymi wytycznymi.

- Cel programu to udzielenie wsparcia osobom doświadczającym najgłębszych form ubóstwa poprzez udostępnienie pomocy żywnościowej w formie paczek lub posiłków – informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

O wsparcie w zakresie żywnościowym mogą starać się osoby/rodziny w trudnej sytuacji życiowej. Grupą, która może skorzystać z programu są też obywatele Ukrainy.

Wśród artykułów, które przekazywane są w paczkach są m.in.:

  • produkty mięsne,
  • produkty mleczne,
  • produkty skrobiowe,
  • cukier,
  • olej
  • lub warzywa i owoce.

Źródło: MRiPS, KOWR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera