Żywność dla Ukrainy z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020. Na czym konkretnie polega pomoc?

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Wszelkie postanowienia w związku z pomocą żywnościową obowiązują do czasu przekazania nowych wytycznych.
Wszelkie postanowienia w związku z pomocą żywnościową obowiązują do czasu przekazania nowych wytycznych. pixabay.com/JillWellington/zdjęcie ilustracyjne
Udostępnij:
Działania wojenne na terenie Ukrainy zmusiły wielu obywateli do opuszczenia granic swojego kraju. W tym trudnym momencie pomoc niesie m.in. Polska, nie tylko na polu humanitarnym, ale także w kwestiach formalnych. W związku z kryzysem, uchodźcy mają możliwość kwalifikowania do pomocy żywnościowej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020.

Od 24 lutego 2022 roku z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa mogą korzystać Ukraińcy

Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, skierował pismo do organizacji partnerskich uczestniczących w Podprogramie 2021. Poinformował działaczy, że w obliczu kryzysu od 24 lutego 2022 roku dopuszczalne jest kwalifikowanie do pomocy żywnościowej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 obywateli Ukrainy, którzy przekroczyli granicę Rzeczpospolitej Polskiej.

Nad programem czuwają Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Wszelkie postanowienia w związku z pomocą żywnościową obowiązują do czasu przekazania nowych wytycznych.

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa kierowany jest przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, zaś beneficjentem i instytucją pośredniczącą jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. To właśnie KOWR, jako beneficjent, odpowiada za przygotowanie i przeprowadzanie w procedurze zamówień publicznych przetargów na dostawy artykułów spożywczych do magazynów partnerów.

W zakresie działań KOWR jako instytucji pośredniczącej jest nadzór nad dostawami żywności do magazynów organizacji partnerskich o zasięgu ogólnopolskim oraz ponadregionalnym przez wykonawców. Dodatkowo, Ośrodek czuwa nad dystrybucją żywności oraz realizacją działań towarzyszących.

Czym jest Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020?

POPŻ jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym i opracowany zgodnie z unijnymi wytycznymi.

- Cel programu to udzielenie wsparcia osobom doświadczającym najgłębszych form ubóstwa poprzez udostępnienie pomocy żywnościowej w formie paczek lub posiłków – informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

O wsparcie w zakresie żywnościowym mogą starać się osoby/rodziny w trudnej sytuacji życiowej. Grupą, która może skorzystać z programu są też obywatele Ukrainy.

Wśród artykułów, które przekazywane są w paczkach są m.in.:

  • produkty mięsne,
  • produkty mleczne,
  • produkty skrobiowe,
  • cukier,
  • olej
  • lub warzywa i owoce.

Źródło: MRiPS, KOWR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rząd wprowadza dodatkową pomoc dla emerytów

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie