Od kilku lat 30 grudnia to w Dzień Serka Wiejskiego. Nietypowe święto szybko utrwaliło się w kalendarzu. Jaka jest geneza powstania twarożku?
Skąd wziął się serek wiejski?
Początków serka wiejskiego można doszukiwać się w starożytności, gdzie próbowano wytwarzać nabiał z mleka i soli. W XV wieku hiszpańscy imigranci sprowadzili serek do USA. Popularność zyskał on dopiero w XIX wieku. Receptura produktu wynikała z chęci wykorzystania mleka oraz drobnych kawałków serka, które były efektami ubocznymi produkcji masła. Angielska nazwa cottage cheese związana jest natomiast z miejscem produkcji tego specjału i odnosi się do „chatki”, w której wytwarzano nabiał.
Serek wiejski w Polsce
W Polsce serek wiejski trafił na rynek dzięki OSM Piątnica, która w 1992 wyprodukowała pierwsze partie przysmaku. Obecnie można znaleźć różne połączenia serka wiejskiego – z miodem lub owocami, a także ten wysokobiałkowy.
To też może Cię zainteresować
Co można przyrządzić z serka wiejskiego?
Choć serek najczęściej spożywany jest prosto z kubeczka, może być też składnikiem wielu potraw. Tradycyjne polskie gołąbki czy pierogi, gruzińskie chaczapuri, hawajskie poke bowl – to tylko kilka dań, które można przyrządzić z dodatkiem Serka Wiejskiego.
Źródło: inf. prasowa
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?