Agrounia z własnym hymnem. Piosenka polityczna, społeczna czy rolnicza? Michał Wiśniewski: Nie jestem politykiem, jestem Polakiem

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Choć piosenka Michała Wiśniewskiego kojarzona jest z sektorem rolniczym, sam artysta przyznaje, że wydźwięk ma być na szerszą skalę. - Polska jest Tobą, Polska to ja - śpiewa.
Choć piosenka Michała Wiśniewskiego kojarzona jest z sektorem rolniczym, sam artysta przyznaje, że wydźwięk ma być na szerszą skalę. - Polska jest Tobą, Polska to ja - śpiewa. Krzysztof Kapica/Polska Press
4 grudnia w Warszawie odbyła się Pierwsza Konwencja Programowa Agrounii. Oprócz postulatów ruchu, został zaprezentowany utwór, który działacze określili jako swój hymn. Utwór „Polska to ja”, wykonany przez Michała Wiśniewskiego i Annę Świątczak, mówi o zjednoczeniu i polskości. Czy muzyczne wsparcie pomoże liderowi Michałowi Kołodziejczakowi? Jaki charakter ma piosenka? Co na to sam autor – Michał Wiśniewski?

Podczas spotkania w Teatrze Palladium Agrounia zaprezentowała swój hymn stworzony przez Michała Wiśniewskiego.

- Polska jest Tobą, Polska to ja – śpiewa artysta.

Bez podziałów

Na konwencji lider Agrounii Michał Kołodziejczak zapowiedział walkę o polską wieś i przedstawił postulaty, które w przyszłości ruch będzie chciał wprowadzić w życie. Choć piosenka Michała Wiśniewskiego kojarzona jest z sektorem rolniczym, sam artysta przyznaje, że wydźwięk ma być na szerszą skalę. Czy zatem „Polska to ja” jest polityczną, a może uniwersalną piosenką bez podziałów?

- Absolutnie nie mieszam się w politykę, nie stoję po żadnej stronie, na szczęście w Polsce mamy demokrację. Nie odcinam się od Michała (Kołodziejczaka – przyp. red.), znam go dobrze i uważam, że taki człowiek jest potrzebny, ale nie stoję z żadnym sztandarem i nie mam zamiaru wchodzić na barykadę – mówi nam Michał Wiśniewski.

To też może Cię zainteresować

„Wszyscy płyniemy tą samą łodzią”

Zaprezentowany na konwencji materiał został stworzony z fragmentów różnych spotkań i protestów organizowanych przez Agrounię, w planach jest jednak utworzenie teledysku do utworu z motywem szachów.

- Pionek nazywany jest chłopem. Wielu ludziom się wydaje, że poświęcenie chłopa to niewielka strata, ale jak wyglądałaby gra w szachy bez pionków? – pyta Wiśniewski.

Tekst ma być jednak skierowany nie tylko do rolników, ale dla każdego, kto chce w nim znaleźć inspirację.

- Koło historii pokazuje, że od czasu do czasu powstawały rzeczy, z którymi ludzie się identyfikowali. Utwór jest po to, abyśmy pamiętali, że bez względu na wykształcenie, wszyscy płyniemy tą samą łodzią – zaznacza Michał Wiśniewski.

Piosenka nie tylko dla rolników

Komentarze odnośnie piosenki są różne. Jedni chwalą przekaz i uniwersalność tekstu, drudzy zarzucają artyście niepotrzebne zaangażowanie w politykę.

- Nie jestem politykiem, jestem Polakiem, który ma prawo się na dany temat odezwać. Czy ktoś będzie tłumaczył mi, że za poważne, zbyt sztampowe, za mało nośne – jest to bez znaczenia. Stoję za każdym słowem, które jest tam napisane – dodaje muzyk.

Co sądzicie o utworze?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo