Spis treści
Zima to ciężki czas dla ptaków, ponieważ zmarznięta ziemia utrudnia zdobywanie pokarmu. Kolejnym problemem jest to, że przez działanie człowieka, pokarmu dla zwierząt jest coraz mniej. Dokarmianie ptaków ma znaczenie i warto zwrócić na to uwagę. Jest to również forma ochrony przyrody, a obserwacja naszych skrzydlatych przyjaciół podlatujących do karmnika to czysta przyjemność. Nie zapominajmy jednak, że ptaki należy dokarmiać z głową.
Jak i czym dokarmiać ptaki?
Karm ptaki naturalnymi produktami
- Dokarmiając ptaki zimą, należy pamiętać, aby robić to regularnie i wykładać karmę w tych samych miejscach podczas całej zimy. Ptaki szybko przyzwyczają się do źródła pokarmu i zaprzestanie dokarmiania może stać się dla nich niebezpieczne. Aby ptakom pomagać, a nie szkodzić należy systematycznie czyścić karmniki z pozostałości ziarna i odchodów – alarmują Lasy Państwowe.
Kolejną ważną kwestią jest to, aby karmnik był odpowiednio skonstruowany, dzięki czemu karma nie będzie zamakać, ani nie zdmuchnie jej wiatr. Ptaki muszą mieć przestrzeń, na której będą mogły z łatwością wylądować, ale też szybko uciec, kiedy poczują zagrożenie.
Jeśli zależy nam na przyciągnięciu do ogrodu ptaków karmnikowych, dobrze jest postawić na:
- surową, niesoloną słoninę,
- łuskane orzechy,
- ziarna słonecznika,
- mrożone porzeczki,
- aronię,
- dziki bez,
- drobne rodzynki,
- płatki owsiane,
- proso.
- Dobrym sposobem jest zatopienie ziaren w niesolonym łoju lub smalcu. Jeśli zostanie wywieszona słonina, to nie powinna wisieć dłużej niż dwa tygodnie. Nawet jeśli ptaki jej nie zjedzą, trzeba ją wyrzucić, gdyż po tym czasie jest już zjełczała – wyjaśniają LP i podkreślają, aby w żadnym przypadku nie serwować ptakom żadnych produktów zawierających sól.
Te ptaki przylecą do karmnika. Oto ich ulubione przysmaki
Jeśli zdecydowaliśmy się już na dokarmianie ptaków, możemy zwiększyć szanse na to, aby nasz karmnik odwiedzały różne ich gatunki. Zazwyczaj bez problemu zaobserwujemy wróble, sikorki czy kosy, ale ptaków, które chętnie korzystają z karmników, jest zdecydowanie więcej.