Analizy gleb przed zastosowaniem nawozu. Dlaczego warto

oprac. lima
Wykonanie analizy glebowej służy oszczędności w używaniu nawozów i ochronie środowiska.
Wykonanie analizy glebowej służy oszczędności w używaniu nawozów i ochronie środowiska. Marcin Ślusarz
- Analiza zasobności gleb w podstawowe składniki pokarmowe azot, fosfor, potas, magnez oraz określenie odczynu gleby pH jest podstawą stosowania zrównoważonego nawożenia roślin uprawnych - przypomina Krzysztof Domagała ze Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.

Jak podkreśla, podstawowym celem zrównoważonego nawożenia jest pokrycie potrzeb pokarmowych roślin na poziomie umożliwiającym uzyskanie opłacalnych ,wysokiej jakości plonów oraz zredukowanie zagrożeń dla środowiska naturalnego i człowieka.

 

Nawożenie zrównoważone powinno kierować się następującymi zasadami :

1. Precyzyjne ustalenie dawek nawozów z uwzględnieniem poziomu plonowania i parametrów jakościowych, rodzaju gleby jej zasobności stanowiska w zmianowaniu ,poziomu nawożenia pod przedplon ,przebiegu pogody. Do precyzyjnego ustalenia dawek wykorzystuje się często programy komputerowe np. Plano RS.

2 .Utrzymanie żyzności gleby na optymalnym poziomie przy zachowaniu dodatniego bilansu substancji organicznej, optymalnego odczynu dla danej gleby i uprawianych roślin, przynajmniej średniej zasobności gleby makro i mikro elementy.

3. Nawożenie azotowe wykonuje się w kilku dawkach dostosowanych do dynamiki pobierania przez roślinę uprawną . W celu precyzyjnego określenia dawek azotu wykonuje się oznaczenie N–mineralnego w glebie.

4. Wykorzystanie w nawożeniu nawozów naturalnych i mineralnych. Dużą  rolę przywiązuje się do uprawy roślin motylkowych , wiążą one azot atmosferyczny ,który jest dostępny dla roślin następczych.

5.Technika stosowania nawozów mineralnych i naturalnych powinna zapewniać optymalne wykorzystanie składników pokarmowych i minimalizować zagrożenie środowiska.

 

- Zrównoważone nawożenie jest podstawowym elementem integrowanej ochrony roślin, której to zasady rolnicy muszą stosować zgodnie z określonymi przepisami prawnymi – zaznacza Krzysztof Domagała.

 

Cena za wykonanie analizy jednej próbki gleby na zawartość fosforu potasu, magnezu oraz ph wynosi 13 złotych 12 groszy. Cena za wykonanie oznaczenia N-mineralnego 0-60 cm – 28 złotych 12 groszy. Próbki gleby do oznaczeń pobieramy według zasad określonych w instrukcjach, które są dostępne na stronie internetowej Okręgowej Stacji Chemiczno - Rolnicza w Kielcach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Analizy gleb przed zastosowaniem nawozu. Dlaczego warto - Echo Dnia Świętokrzyskie