ARiMR: było ryzyko braku możliwości wypłat. Agencja zmienia firmę obsługującą system informatyczny

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
ARiMR zdecydowała o zmianie firmy obsługującej jej system informatyczny. Tłumaczy, że istniało ryzyko związane z wypłatą pieniędzy rolnikom.
ARiMR zdecydowała o zmianie firmy obsługującej jej system informatyczny. Tłumaczy, że istniało ryzyko związane z wypłatą pieniędzy rolnikom. unsplash.com/Carlos Muza
Realne i istotne ryzyko braku możliwości wypłat na rzecz beneficjentów środków finansowych - takie stwierdzenie pojawia się w komunikacie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Takie właśnie ryzyko ARiMR podaje jako powód nagłej zmiany firmy, która obsługuje System Informatyczny Agencji.

Spis treści

ARiMR zmienia firmę do obsługi systemu

Coraz więcej naborów prowadzonych przez ARiMR odbywa się przez internet. Największy napływ wniosków powodują dopłaty bezpośrednie, o które ubiega się ok. 1,2 mln rolników. Agencja przekazała 29 sierpnia, że 4 dni wcześniej (25.08.2023) rozwiązała umowę z 29 listopada 2022 r., nr 83/DI/2022/2610 zawartą z DXC Technology Polska sp. z o. o., w przedmiocie utrzymania i rozwoju Systemu Informatycznego Agencji.

ARiMR zaznacza, że System Informatyczny Agencji jest krytycznym rozwiązaniem informatycznym, umożliwiającym realizację zadań ARiMR jako agencji płatniczej. A tych zadań jest sporo. To nie tylko programy unijne, ale i wsparcie krajowe, jak np. wsparcie do świń, materiału siewnego, interwencyjne dopłaty do zbóż, nawozów. To agencja zajmuje się wypłatą tego typu wsparcia.

Wypłata pieniędzy z dopłat bezpośrednich 2023 zagrożona

ARiMR wyjaśnia na swojej stronie:

Podstawą rozwiązania umowy było wystąpienie ważnych przyczyn leżących po stronie wykonawcy, powodujących realne i istotne ryzyko braku możliwości wypłat na rzecz beneficjentów środków finansowych (dopłat bezpośrednich i obszarowych finansowanych w większości z budżetu Unii Europejskiej) w ramach kampanii 2023, w łącznej kwocie ok. 21 mld zł.

Dalej czytamy w komunikacie, że podstawy i zakres odpowiedzialności DXC Technology Polska sp. z o. o. w związku z okolicznościami stanowiącymi podstawy rozwiązania umowy, są przedmiotem analizy zewnętrznej kancelarii prawnej.

Po tym, jak zapadła decyzja o rozwiązaniu umowy z dotychczasową firmą, agencja powierzyła świadczenie usług utrzymania i rozwoju SIA wykonawcy Asseco Poland S.A. To firma, która wcześniej realizowa te usługi (przed zawarciem umowy z DXC Technology Polska sp. z o. o.).

Umowa z Asseco Poland S.A. została zawarta na czas niezbędny do przeprowadzenia postępowania na wybór nowego wykonawcy w trybie konkurencyjnym, nie dłuższy niż 18 miesięcy. Wartość umowy wyniosła 89.642.547,43 zł netto.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera