Jakie dane musi uzupełnić rolnik do 6 stycznia 2024?
O obowiązku uzupełnienia danych przez rolników, którzy zajmują się chowem zwierząt, ARiMR przypominała już latem tego roku. Czasu na wywiązanie się z obowiązku jest coraz mniej, więc na kluczowy termin uwagę zwracają także doradcy rolniczy.
Co musi zrobić rolnik? Ma za zadanie uzupełnić w aplikacji IRZplus
- „opis systemu utrzymywania bydła, owiec i kóz w siedzibie stada” w przypadku zwierząt gatunku bydło, owce i kozy
- oraz „opis modelu produkcji oraz systemu utrzymywania świń w siedzibie stada” w przypadku gatunku świnie
Pierwotnie wskazywanym terminem był 6 stycznia, jednak w Polsce jest to święto i dzień wolny, więc ARiMR informuje, że termin minie 8 stycznia 2024.
ARiMR: Osoby utrzymujące zwierzęta tych gatunków przed 2023 rokiem mogą złożyć te dokumenty w formie papierowej w biurach powiatowych ARiMR. Pozostali muszą zrobić to elektronicznie.
Według stanu z 31 października 2023 roku w komputerowej bazie danych (System Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt, prowadzony przez ARiMR) zarejestrowano następującą liczbę siedzib stad posiadających:
- bydło 284 300 (a w nich łącznie 6 325 332 sztuki),
- kozy 10 274 (61 430 sztuk),
- owce 10 374 (262 271 sztuk),
- świnie 52 332 (9 341 935 sztuk).
Jest to zgodne z przepisem art. 64 ust 2 ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.
Jak i gdzie uzupełnić dane o zwierzętach w IRZ Plus?
Oba opisy w komputerowej bazie danych prowadzonej przez ARiMR można uzupełnić na 2 sposoby:
- przez aplikację IRZplus, składając dokument: Zgłoszenie działalności z zaznaczonym celem: „zgłoszenia zmiana danych” (w Podręczniku użytkownika aplikacji IRZ plus dostępnym w witrynie ARiMR: , w rozdziale 5.1.1. Zgłoszenie działalności. Opisano tam sposób uzupełnienia informacji o systemie utrzymania bydła, owiec, kóz i świń);
- przez złożenie w biurze powiatowym Agencji papierowego dokumentu Wniosek o nadanie numeru działalności – formularz udostępniony jest na stronie internetowej Agencji.
Formularz papierowy może być złożony przez posiadacza bydła, owcy, kozy lub świni będącego podmiotem prowadzącym działalność o typie siedziba stada, w której prowadzi się: chów, hodowlę lub wypas zwierząt oraz dokonuje się uboju zwierząt pochodzących z innych siedzib stad w celu produkcji mięsa na użytek własny.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?