ARiMR czeka już tylko do 8 stycznia 2024 r. Rolniku, ostatnia szansa, żeby uzupełnić dane, bo od nich zależą płatności

Agata Wodzień-Nowak
Opracowanie:
Dane zawarte w komputerowej bazie danych pozwalają na śledzenie historii życia zwierząt z gatunków bydło, owce, kozy i świnie, wielbłądowate, jeleniowate, koniowate oraz zapewniają kontrolę przemieszczania ptaków, ochronę zdrowia ludzi i zwierząt lub skalę produkcji i ich rozmieszczenie w przypadku zakładów drobiu.
Dane zawarte w komputerowej bazie danych pozwalają na śledzenie historii życia zwierząt z gatunków bydło, owce, kozy i świnie, wielbłądowate, jeleniowate, koniowate oraz zapewniają kontrolę przemieszczania ptaków, ochronę zdrowia ludzi i zwierząt lub skalę produkcji i ich rozmieszczenie w przypadku zakładów drobiu. pixabay.com/27707
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina producentom rolnym, że jeśli złożyli wnioski o przyznanie płatności w ramach Planu Strategicznego dla WPR 2023-2027, mają obowiązek uzupełnienia danych dotyczących zwierząt w systemie IRZplus. To niezbędne do przyznania płatności, wyjaśnia ARiMR. Zostały na to ostatnie godziny.

Jakie dane musi uzupełnić rolnik do 6 stycznia 2024?

O obowiązku uzupełnienia danych przez rolników, którzy zajmują się chowem zwierząt, ARiMR przypominała już latem tego roku. Czasu na wywiązanie się z obowiązku jest coraz mniej, więc na kluczowy termin uwagę zwracają także doradcy rolniczy.

Co musi zrobić rolnik? Ma za zadanie uzupełnić w aplikacji IRZplus

  • opis systemu utrzymywania bydła, owiec i kóz w siedzibie stada” w przypadku zwierząt gatunku bydło, owce i kozy
  • oraz „opis modelu produkcji oraz systemu utrzymywania świń w siedzibie stada” w przypadku gatunku świnie

Pierwotnie wskazywanym terminem był 6 stycznia, jednak w Polsce jest to święto i dzień wolny, więc ARiMR informuje, że termin minie 8 stycznia 2024.

ARiMR: Osoby utrzymujące zwierzęta tych gatunków przed 2023 rokiem mogą złożyć te dokumenty w formie papierowej w biurach powiatowych ARiMR. Pozostali muszą zrobić to elektronicznie.

Według stanu z 31 października 2023 roku w komputerowej bazie danych (System Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt, prowadzony przez ARiMR) zarejestrowano następującą liczbę siedzib stad posiadających:

  • bydło 284 300 (a w nich łącznie 6 325 332 sztuki),
  • kozy 10 274 (61 430 sztuk),
  • owce 10 374 (262 271 sztuk),
  • świnie 52 332 (9 341 935 sztuk).

Jest to zgodne z przepisem art. 64 ust 2 ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.

Jak i gdzie uzupełnić dane o zwierzętach w IRZ Plus?

Oba opisy w komputerowej bazie danych prowadzonej przez ARiMR można uzupełnić na 2 sposoby:

  • przez aplikację IRZplus, składając dokument: Zgłoszenie działalności z zaznaczonym celem: „zgłoszenia zmiana danych” (w Podręczniku użytkownika aplikacji IRZ plus dostępnym w witrynie ARiMR: , w rozdziale 5.1.1. Zgłoszenie działalności. Opisano tam sposób uzupełnienia informacji o systemie utrzymania bydła, owiec, kóz i świń);
  • przez złożenie w biurze powiatowym Agencji papierowego dokumentu Wniosek o nadanie numeru działalności – formularz udostępniony jest na stronie internetowej Agencji.

Formularz papierowy może być złożony przez posiadacza bydła, owcy, kozy lub świni będącego podmiotem prowadzącym działalność o typie siedziba stada, w której prowadzi się: chów, hodowlę lub wypas zwierząt oraz dokonuje się uboju zwierząt pochodzących z innych siedzib stad w celu produkcji mięsa na użytek własny.

Trwa głosowanie...

Jaki Twoim zdaniem był 2023 rok dla polskiego rolnictwa?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro