ASF w 2024 roku znów atakuje w chlewniach. Ministerstwo rolnictwa apeluje do rolników i przypomina o bioasekuracji

OPRAC.: Redakcja Strefy Agro
Afrykański pomór świń po raz pierwszy stwierdzono w Polsce w lutym 2014 r. w województwie podlaskim u dzików.
Afrykański pomór świń po raz pierwszy stwierdzono w Polsce w lutym 2014 r. w województwie podlaskim u dzików. unsplash.com/Emmanuel Eigege
ASF wymierza kolejny cios w polskie chlewnie. W tym roku, do 11 czerwca w kraju stwierdzono 5 ognisk afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwach w czterech województwach (lubelskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie). Najnowsze dane razem z apelem do rolników przekazało ministerstwo rolnictwa, przypominając rolnikom o konieczności przestrzegania zasad bioasekuracji i ochrony świń.

Spis treści

Po kilku spokojniejszych miesiącach służby weterynaryjne informują o afrykańskim pomorze świń wykrytym u zwierząt w chlewniach. Czerwiec przyniósł jednak złe wieści i potwierdzenie 5 ognisk choroby u świń.

Ogniska ASF w Polsce w 2024 roku. Gdzie zaatakował wirus?

Pierwsze ognisko zostało stwierdzone poprzez badania laboratoryjne w Instytucie Weterynaryjnym w Puławach 4 czerwca 2024 r. Poszczególne tegoroczne ogniska stwierdzano w wojewóztwach:

  • Lubelskim - nr 1 w 2024 r. 10 świń w miejscowości Zadębce, w gminie Trzeszczany, powiat hrubieszowski
  • Warmińsko-Mazurskim - nr 2, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 146 świń, w miejscowości Sobiewola, w gminie Kisielice, powiat iławski,
  • Zachodniopomorskim - ognisko nr 3 ASF wyznaczono w gospodarstwie, gdzie znajdowało się 28 świń, położonym w miejscowości Nieznań, w gminie Stare Czarnowo, powiat gryfiński.
  • Wielkooplskim - nr 4, ASF w gospodarstwie z 34 świniami, w miejscowości Długa Goślina, w gminie Murowana Goślina, powiat poznański,
  • Wielkopolskim - nr 5, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 102 świnie, położonym w miejscowości Długa Goślina, w gminie Murowana Goślina, powiat poznański

We wszystkich pięciu wykrytych w tym roku ogniskach ASF znajdowało się łącznie 320 szt. świń. W ubiegłym roku zanotowano 30 ognisk tej choroby w naszym kraju.

ASF u dzików wykrywane znacznie częściej niż u świń

Dziki uznaje się za główny wektor wirusa, dlatego w ostatnich latach prowadzony był ich odstrzał, aby zredukować populację i chronić gospodarstwa przed ASF.

Afrykański pomór świń dotychczas stwierdzono w 13 województwach - dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, lubuskim, mazowieckim, opolskim, podkarpackim, podlaskim, pomorskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim. Było to łącznie 870 ognisk ASF u dzików. Przypomnijmy, że po raz pierwszy od czasu, gdy Polska zmaga się z ASF, chorobę wykryto u padłego dzika w województwie kujawsko-pomorskim.

Chroń swoje świnie, ministerstwo rolnictwa apeluje, by dbać o bioasekurację

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina, że "ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) to strata dla hodowcy, producenta, a także dla całego sektora wieprzowego".

"Wspólnie, poprzez wykrywanie, zapobieganie i zgłaszanie choroby, możemy powstrzymać rozprzestrzenianie się tej choroby i chronić nasze świnie" - podkreślił resort, apelując o stosowanie zasad bioasekuracji i zachowanie podstawowych zasady higieny takich jak:

  • częste mycie rąk ciepłą wodą z mydłem,
  • dezynfekowanie pomieszczeń inwentarskich
  • czy zmianę odzieży i obuwia przed wejściem do budynków inwentarskich.

Informacje na temat ASF dostępne są na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro