Susza 2024 według IUNG w całym kraju, ale wody nie brakuje już tak bardzo. Które uprawy zagrożone spadkiem plonów?

OPRAC.: Redakcja Strefy Agro
Pole kukurydzy pod koniec maja 2024 r. w województwie kujawsko-pomorskim
Pole kukurydzy pod koniec maja 2024 r. w województwie kujawsko-pomorskim Agata Wodzień-Nowak
Deszcz padający w ostatnich dniach dla wielu rolników jest na wagę złota. W całym kraju występuje susza rolnicza, a największy deficyt wody odnotowano w Polsce wschodniej, w woj. lubelskim. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa opublikował drugi w 2024 roku raport z monitoringu suszy. Niedobór wody dotyka m.in. upraw zbóż, truskawek, krzewów i drzew owocowych.

Trzeba zaznaczyć, że 2. raport Klimatyczny Bilans Wodny obejmuje okres od 1 kwietnia do 31 maja 2024 roku, zatem czas przed opadami, które pojawiły się w ostatnich dniach.

Susza rolnicza w sezonie 2024. Gdzie brakuje wody?

- Nie padało u nas przez około miesiąc, dopiero na początku czerwca jak zbawienie przyszedł deszcz. Potrzebowały go nie tylko warzywa w ogródkach, ale i kukurydza, buraki, zboża - komentuje rolniczka z województwa kujawsko-pomorskiego, powiatu golubsko-dobrzyńskiego.

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach odnotowuje w drugim tegorocznym raporcie:

W drugim okresie raportowania tj. od 1 kwietnia do 31 maja 2024 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla kraju, na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna, wynosiła -108 mm. Deficyt wody w obecnym okresie w stosunku do poprzedniego okresu sześciodekadowego uległ zmniejszeniu o 16 mm.

Największe niedobory wody notowano

  • na obszarze Wyżyny Lubelskiej,
  • na Polesiu,
  • na Nizinie Śląskiej.

Najmniejsze niedobory były w północnych oraz w południowych obszarach kraju. Niemniej według pomiarów IUNG susza rolnicza występowała na terenie wszystkich 16 województw. Notowano ją w uprawach:

  • zbóż jarych i ozimych,
  • truskawek,
  • krzewów owocowych,
  • drzew owocowych,
  • rzepaku i rzepiku.

Największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw zbóż jarych. Suszę w tych uprawach notowano w 1769 gminach (71,42 proc. gmin Polski), suszę notowano na obszarze 25 proc.

Susza rolnicza a ubezpieczenie upraw

IUNG przypomina rolników, jakie zasady obowiązują w zakresie stwierdzenia suszy, spadku plonów i ubezpieczeń:

(...) zgodnie z definicją określoną w ustawie z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (Dz. U. Nr 150, poz. 1249, z późn. zm.) „suszę oznaczają szkody spowodowane wystąpieniem, w dowolnym sześciodekadowym okresie od dnia 21 marca do dnia 30 września, spadku klimatycznego bilansu wodnego poniżej wartości określonej dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb”.

Zatem stwierdzenie suszy obowiązuje niezależnie od tego, w którym okresie sześciodekadowym wystąpi i zostanie odnotowana przez IUNG, a plony ostateczne dla upraw objętych suszą będą niższe przynajmniej o 20 proc. w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych w średnich wieloletnich warunkach pogodowych.

Źródło: Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro