Jedna kura do rejestracji od 1 lipca? Sprawdź, czy przydomową hodowlę na własne potrzeby będzie trzeba zgłosić

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Kilka kur przed domem? Rolnicy nie wiedzą, czy będą musieli je zgłosić.
Kilka kur przed domem? Rolnicy nie wiedzą, czy będą musieli je zgłosić. pixabay.com/Jagarga
Jeszcze rok temu informowano, że osoby, które utrzymują drób na własne potrzeby, będą zwolnione z obowiązkowej rejestracji zwierząt w systemie. Od 1 lipca przepisy znów się zmieniają i pojawiają się informacje, że posiadacze kur, niezależnie od ich ilości, będą musieli zgłosić zwierzęta w systemie Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt. Co na to Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa?

Spis treści

Od lipca przydomowe kury będzie trzeba zgłosić?

Informacje o nowych przepisach wzbudziły niepokój wśród hodowców. Każdą hodowlę trzeba zgłaszać w systemie Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt. Czy osoby, które mają kilka kur na podwórku, też będą musiały je rejestrować?

Obecna ustawa zakłada, że właściciele podlegają obowiązkowi zgłaszania miejsca utrzymywania gatunków. Rok temu udało się jednak wypracować odstępstwo w zakresie rejestracji drobiu.

Osoby, które utrzymują drób na własne potrzeby, nie muszą go rejestrować u Powiatowego Lekarza Weterynarii ani w Krajowej Bazie Danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, informował resort rolnictwa w lutym 2023 roku.

Czytaj więcej: Jedna kura nie jest już zakładem drobiu, ale rolnicy natknęli się na problemy przy rejestracji w systemie IRZ

Brak konieczności rejestracji takiego drobiu u powiatowego lekarza weterynarii miał zwolnić z obowiązku rejestracji w krajowej bazie danych prowadzonej przez ARiMR. Do tej pory nie ma jednak odpowiednich przepisów.

Trwa głosowanie...

Czy uważasz, że chów przydomowy powinien być zwolniony z obowiązku rejestracji?

ARiMR wyjaśnia kwestię rejestracji kur

„Fakt” przekazał, że od 1 lipca 2024 roku wprowadzenie obowiązku rejestracji ma zapewnić lepszą kontrolę nad hodowlami, zdrowiem zwierząt i znacznie uszczelnić system. Niezastosowanie się do przepisów będzie się wiązało z karą finansową i to niemałą. Z jednej strony hodowcy są za większą ochroną kur, kaczek czy innych gatunków, ale pomysł rejestrowania kilku kur na własne potrzeby nie budzi entuzjazmu, wręcz przeciwnie - obawy o koszt.

Piotr Lisiecki, prezes Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz, wskazał Strefie Agro, że pozostawienie obowiązku rejestracji nawet jednej kury nie miałoby racji bytu, szczególnie przy implementacji przepisów unijnych w zakresie rejestracji zwierząt hodowlanych.

W ocenie Izby takie brzmienie przepisów jest absurdalne i niemożliwe do egzekwowania.

ARiMR z kolei odpowiada:

Przypominamy, że aby zarejestrować hodowlę drobiu w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, najpierw trzeba uzyskać numer zatwierdzenia (Weterynaryjny Numer Identyfikacyjny) nadawany przez Powiatowego Lekarza Weterynarii. Jeżeli lekarz uzna, że hodowla nie spełnia warunków do przyznania jej numeru WNI, np. jest zbyt mała, wówczas nie nada go. To oznacza, że taka hodowla nie zostanie zarejestrowana w systemie IRZ prowadzonym przez ARiMR, informuje nas biuro prasowe.

Obowiązku rejestracji więc nie ma, ale lekarz weterynarii dla danego powiatu powinien mieć wiedzę o miejscu utrzymywania drobiu.

Do drobiu zalicza się kury, kaczki, gęsi, indyki, bażanty, przepiórki, kuropatwy, perlice, gołębie, a nawet strusie.

Co wiesz o kurach, gęsiach i kaczkach? ROZWIĄŻ NASZ QUIZ

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro