Błędy w aplikacji suszowej, pieniędzy brak. W tle problemy techniczne i błędne wyliczanie strat. Rolnicy się skarżą, interweniuje RPO

Katarzyna Zawada
Opracowanie:
Co roku rolnicy mierzą się ze skutkami suszy, błędy techniczne aplikacji do szacowania strat pozbawiają wielu z nich finansowego wsparcia.
Co roku rolnicy mierzą się ze skutkami suszy, błędy techniczne aplikacji do szacowania strat pozbawiają wielu z nich finansowego wsparcia. Andrzej Szkocki/Polska Press
Aplikacja suszowa to narzędzie, dzięki któremu rolnicy szacują straty poniesione na skutek klęsk żywiołowych. Jak się okazuje, to nie pierwszy raz, gdy zgłaszane są problemy w obsłudze. Rolnicy narzekają m.in. na niewłaściwe wyliczanie średniej strat w uprawach i błędy techniczne, które nie pozwalają wysłać wniosku w odpowiednim czasie. W efekcie nie otrzymują oni wsparcia. Stanisław Trociuk, zastępca rzecznika praw obywatelskich, wystąpił do resortu rolnictwa z prośbą o stanowisko.

Spis treści

Od 2020 roku za pośrednictwem aplikacji suszowej rolnicy mogą oszacować straty poniesione w wyniku m.in. suszy, na podstawie wniosków przyznawane są rekompensaty. W tym roku termin składania dokumentów za 2023 rok minął 15 marca.

Co jest nie tak z aplikacją suszową?

Niestety, na przestrzeni naboru, pojawiły się sygnały, że aplikacja nie działa prawidłowo. Wielu przedstawicieli wsi zwróciło uwagę, że także czas dostarczenia dokumentów do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa był za krótki. W związku z tym zastępca RPO wystąpił do ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego o wyjaśnienia.

Błędy w aplikacji powodowały, że rolnicy często nie byli w stanie pobrać dokumentów wymaganych jako załączniki do wniosku o pomoc finansową, w związku z czym ich wnioski mogły zostać nierozpatrzone lub odrzucone z powodu przekroczenia czasu na ich dostarczenie do Biura Powiatowego ARiMR, informuje biuro RPO w komunikacie.

Chodzi konkretnie o brak możliwości pobrania dokumentu końcowego – protokołu lub kalkulacji, ze względu na pojawiający się komunikat, że zgłoszenie wciąż jest w edycji. Aplikujący nie mogli więc dostać załącznika potrzebnego do wniosku o pomoc finansową.

Czytaj więcej: Problemy ze złożeniem wniosku o pomoc suszową. Aplikacja mówi, że został w edycji, izba rolnicza interweniuje

Izby rolnicze mają pomysł na aplikację suszową

O problemie z aplikacją suszową alarmowała Krajowa Rada Izb Rolniczych. W piśmie do ministerstwa przedstawiono propozycje zmian, m.in. dopuszczenia raportu strat sporządzonego przez komisję, jako potwierdzenia suszy w gospodarstwie. Rolnicy zwrócili się również o podjęcie działań, by w przyszłości móc sumować procenty strat w produkcji roślinnej z dwóch protokołów – suszowego i oszacowania szkody spowodowanych przez innej zjawiska atmosferyczne.

Dodatkowo, apel o zmiany w aplikacji wystosowała też Dolnośląska Izba Rolnicza. Przedstawiciele wskazali, że rolnik powinien mieć możliwość zgłoszenia szkód na każdym etapie wegetacyjnym roślin.

Aplikacja suszowa, która jest kluczowym narzędziem w szacowaniu strat suszowych, nadal nie została zmodyfikowana, a system ogłaszania suszy wciąż opiera się na opóźnionych danych Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznastwa, widnieje w piśmie DIR.

Źródła: RPO, DIR

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro