Spis treści
Od 2020 roku za pośrednictwem aplikacji suszowej rolnicy mogą oszacować straty poniesione w wyniku m.in. suszy, na podstawie wniosków przyznawane są rekompensaty. W tym roku termin składania dokumentów za 2023 rok minął 15 marca.
Co jest nie tak z aplikacją suszową?
Niestety, na przestrzeni naboru, pojawiły się sygnały, że aplikacja nie działa prawidłowo. Wielu przedstawicieli wsi zwróciło uwagę, że także czas dostarczenia dokumentów do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa był za krótki. W związku z tym zastępca RPO wystąpił do ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego o wyjaśnienia.
Błędy w aplikacji powodowały, że rolnicy często nie byli w stanie pobrać dokumentów wymaganych jako załączniki do wniosku o pomoc finansową, w związku z czym ich wnioski mogły zostać nierozpatrzone lub odrzucone z powodu przekroczenia czasu na ich dostarczenie do Biura Powiatowego ARiMR, informuje biuro RPO w komunikacie.
Chodzi konkretnie o brak możliwości pobrania dokumentu końcowego – protokołu lub kalkulacji, ze względu na pojawiający się komunikat, że zgłoszenie wciąż jest w edycji. Aplikujący nie mogli więc dostać załącznika potrzebnego do wniosku o pomoc finansową.
Czytaj więcej: Problemy ze złożeniem wniosku o pomoc suszową. Aplikacja mówi, że został w edycji, izba rolnicza interweniuje
Izby rolnicze mają pomysł na aplikację suszową
O problemie z aplikacją suszową alarmowała Krajowa Rada Izb Rolniczych. W piśmie do ministerstwa przedstawiono propozycje zmian, m.in. dopuszczenia raportu strat sporządzonego przez komisję, jako potwierdzenia suszy w gospodarstwie. Rolnicy zwrócili się również o podjęcie działań, by w przyszłości móc sumować procenty strat w produkcji roślinnej z dwóch protokołów – suszowego i oszacowania szkody spowodowanych przez innej zjawiska atmosferyczne.
Dodatkowo, apel o zmiany w aplikacji wystosowała też Dolnośląska Izba Rolnicza. Przedstawiciele wskazali, że rolnik powinien mieć możliwość zgłoszenia szkód na każdym etapie wegetacyjnym roślin.
Aplikacja suszowa, która jest kluczowym narzędziem w szacowaniu strat suszowych, nadal nie została zmodyfikowana, a system ogłaszania suszy wciąż opiera się na opóźnionych danych Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznastwa, widnieje w piśmie DIR.
Źródła: RPO, DIR
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?