Susza rolnicza w całym kraju, stratne uprawy truskawek, kukurydzy i krzewów. Upały szkodzą też lasom, rośnie zagrożenie pożarowe

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Rekordowe temperatury pogłębiają suszę, nieciekawa sytuacja dotknęła też lasy.
Rekordowe temperatury pogłębiają suszę, nieciekawa sytuacja dotknęła też lasy. Wojciech Wojtkielewicz/Polska Press
Najnowszy raport Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa nie napawa optymizmem. Susza rolnicza pogłębia się, a nadchodząca fala upałów jeszcze pogorszy bilans wodny. Jakie uprawy najbardziej ucierpiały w czerwcu? Leśnicy wskazują również na zagrożenie pożarami w lasach.

Spis treści

Wszędzie sucho, rolnicy czekają na deszcz

Poprzedni raport objął okres od 11 kwietnia do 10 czerwca 2024 roku, wskazywano wtedy, że susza występuje, ale zmniejsza zasięg, a wartości deficytu wody maleją.

Największe braki wody odnotowano w północnej części Wyżyny Lubelskiej, na Polesiu, w zachodniej części Niziny Wielkopolskiej, północnej części Niziny Podlaskiej i na zachodzie Niziny Mazowieckiej, tam wartości ujemne sięgały nawet 169 mm, informowała Strefa Agro.

Czytaj więcej: Gminy wprowadzają zakazy korzystania z wody. W niektórych regionach wciąż brakuje deszczu. IUNG: Susza jest, ale zmniejsza zasięg

Niestety najnowsze dane nie utrzymują tego stanu. W czwartym okresie raportowania, tj. od 21 kwietnia do 20 czerwca 2024 roku, średnia wartość KBW (Klimatycznego Bilansu Wodnego – przyp. red.) wyniosła -118 mm. Z kolei deficyt wody zwiększył się o 25 mm.

Najgorsza sytuacja jest na obszarze Pojezierza Mazurskiego, na Polesiu, Nizinie Mazowieckiej i Nizinie Podlaskiej, najmniej na brak wody narzekają rolnicy z południa kraju.

W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w czwartym okresie raportowania stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski, powodujące straty w plonach monitorowanych upraw przynajmniej o 20 proc. w stosunku do plonów uzyskanych w przeciętnych wieloletnich warunkach pogodowych, przekazał IUNG w raporcie.

Susza rolnicza występuje obecnie we wszystkich województwach, obejmuje aż jedenaście rodzajów upraw. Na liście są:

  • zboża jare,
  • zboża ozime,
  • krzewy owocowe,
  • truskawki,
  • rzepak i rzepik,
  • rośliny strączkowe,
  • kukurydza na ziarno,
  • kukurydza na kiszonkę,
  • drzewa owocowe,
  • warzywa gruntowe,
  • tytoń.

Ze względu na warunki pogodowe część gmin wprowadziła zakazy korzystania z wody. Dotyczą m.in. używania wody w ogródkach, napełniania basenów o określonej głębokości i pobierania wody z ujęć. W niektórych samorządach do odwołania obowiązuje niemożność korzystania do celów innych niż socjalno-bytowe. Niestosowanie się może skutkować karą finansową, nawet 500 zł.

Zagrożenie pożarowe w lasach

Niestety tropikalna aura niesie ze sobą nie tylko ryzyko szkód w uprawach, ale też w lasach. Rośnie zagrożenie pożarowe, już 26 czerwca poziom określono w niektórych rejonach centralnej Polski jako bardzo wysoki, dzień później zasięg będzie jeszcze szerszy.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje ostrzeżenia meteo przed burzami 1. stopnia i upałami 2. stopnia.

Źródła: IUNG, IMGW

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro