Spis treści
Jak zapowiedział Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego już w piątek zostaną podpisane umowy, będące efektem rozstrzygnięcia konkursu na dotacje programu.
Kto otrzyma wsparcie do owiec?
W ramach „ochrony przyrody i krajobrazu hal i polan górskich Beskidów” 1,087 mln zł trafi do:
- Fundacji Pasterstwa Transhumancyjnego z Koniakowa,
- Fundacji Dobry Widok z Krzyżowej,
- Fundacji na Rzecz Rozwoju Owczarstwa z Cieszyna.
Na co dzień prowadzi się tam wypas owiec i kóz. Program obejmuje też pomoc w zakresie analogicznych działań ujętych jako „ochrona przyrody i krajobrazu muraw Jury Krakowsko-Częstochowskiej”. Tu 25 tys. zł trafi do Fundacji Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego w Podlesicach. Łączna powierzchnia prowadzenia hodowli to ponad 991 ha (Beskidy i Jura Krakowsko-Częstochowska).
Po co komu „Owca Plus”?
Wojewódzki Program Aktywizacji Gospodarczej oraz Zachowania Dziedzictwa Kulturowego Beskidów i Jury Krakowsko-Częstochowskiej „Owca Plus” funkcjonuje od 2007 roku i ma prowadzić działania do 2027 roku. Już w pierwszych latach zaobserwowano zwiększenie powierzchni pastwisk, pogłowia owiec ras rodzimych i bioróżnorodność roślinną na łąkach i polanach.
Na początku powstania programu w wypasie brało udział ok. tysiąca owiec, dziś zgłasza się ich pięć razy więcej. Korzystają nie tylko hodowcy, ale także klienci - kupują więcej produktów pochodzenia owczego, czy to mięsa, czy nabiału. Na terenie województwa przywrócono wydarzenia kulturalne powiązane z pasterstwem, tradycją i ochroną przyrody.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!
Źródło:
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?