Spis treści
Parki narodowe w Polsce. Poznaj listę
W Polsce mamy 23 parki narodowe. Najstarszymi, powstałymi w 1932 roku są Białowieski Park Narodowy oraz Pieniński Park Narodowy. Najmłodszym w Polsce jest park Ujście Warty, utworzony w 2001 roku na terenie województwa lubuskiego.
Parki narodowe w Polsce są bardzo ważnym elementem systemu ochrony dziedzictwa przyrodniczego, choć zajmują jedynie 1 proc. powierzchni kraju, podaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Lista 23 parków narodowych w Polsce:
- Babiogórski Park Narodowy,
- Białowieski Park Narodowy,
- Biebrzański Park Narodowy,
- Bieszczadzki Park Narodowy,
- Park Narodowy Bory Tucholskie,
- Drawieński Park Narodowy,
- Gorczański Park Narodowy,
- Kampinoski Park Narodowy,
- Karkonoski Park Narodowy,
- Magurski Park Narodowy,
- Narwiański Park Narodowy,
- Ojcowski Park Narodowy,
- Park Narodowy Gór Stołowych,
- Park Narodowy Ujście Warty,
- Pieniński Park Narodowy,
- Poleski Park Narodowy,
- Roztoczański Park Narodowy,
- Słowiński Park Narodowy,
- Świętokrzyski Park Narodowy,
- Tatrzański Park Narodowy,
- Wielkopolski Park Narodowy,
- Wigierski Park Narodowy,
- Woliński Park Narodowy.
Czemu służą parki narodowe?
Parki narodowe zostały stworzone na obszarach o wyjątkowych wartościach przyrodniczych i kulturowych. Co istotne, większość tych obszarów, które są objęte najwyższą formą ochrony, jest dostępna dla ludzi, choć z szeregiem zastrzeżeń. Służą głównie turystom i naukowcom.
Obszar parku jest zróżnicowany pod względem obowiązującej ochrony (obszary ochrony ścisłej, częściowej i krajobrazowej). I tak na przykład 30 proc. powierzchni Parku Narodowego Gór Stołowych to areał ochrony ścisłej. W obszarze ochrony ścisłej natura w pełni rządzi się sama, bez ingerencji człowieka i bez wszelkich wpływów zewnętrznych. Chronimy przebieg naturalnych procesów przyrodniczych.
O ochronę zasobów przyrodniczych, prowadzenie badań naukowych, edukację oraz udostępnianie chronionego dziedzictwa parków narodowych dbają pracownicy parków.
Czego nie wolno robić w parku narodowym? 27 zakazów
Park narodowy służy jako miejsce ochrony dla całej przyrody i krajobrazu, aby zachować je w ich naturalnym stanie. Dlatego istnieją pewne zasady, których należy przestrzegać, tj. zakaz niszczenia roślin, płoszenia zwierząt oraz opuszczania wyznaczonych szlaków.
Czego konkretnie nie wolno? W ustawie o ochronie przyrody (Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r.
o ochronie przyrody) zawarto 27 zakazów - poznaj je, zanim dostaniesz mandat albo trafisz do aresztu:
Za złamanie zakazu możesz zapłacić karę, a nawet trafić do aresztu, przypomina serwis rządowy gov.pl. Zgodnie z Kodeksem wykroczeń, grzywna wynosi od 20 zł do 5 tys. zł, areszt 5 – 30 dni, wskazuje serwis prawo.pl.
Park narodowy to obszar chroniony i obowiązują w nim zakazy. Dlatego, jeśli konieczne jest przeprowadzenie inwestycji jak przebudowa drogi czy linii elektrycznej, a nawet prowadzenie badań naukowych i organizacja wydarzenia kulturalnego, potrzebne będzie zezwolenie na odstępstwo od tych zakazów.
Chcą się dorobić na nieszczęściu powodzian
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?