Nowy park narodowy w Polsce. Powstanie jeszcze w tym roku? Po ponad 20 latach kolejne okazy przyrody trafią pod ochronę. Możliwa lokalizacja

Katarzyna Zawada
Opracowanie:
Parki narodowe chronią wyjątkowe gatunki flory i fauny.
Parki narodowe chronią wyjątkowe gatunki flory i fauny. Piotr Sawczuk/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Specjalny zespół ma zająć się kwestiami związanymi z powołaniem Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry, który do tej pory funkcjonuje jako park krajobrazowy. Działania w tym zakresie podejmą inicjatorzy pomysłu, samorządowcy i przedstawiciele województwa. O przełomowym momencie poinformował wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała.

Spis treści

Gdzie powstanie nowy park narodowy?

Ostatni park narodowy „Ujście Warty” powstał w 2001 roku. Po 23 latach otwiera się możliwość zarządzania projektem, który umieści na przyrodniczej mapie Polski kolejny obiekt.

Powołujemy zespół, który rozpocznie pracę, będzie tworzył kanały, będzie tworzył całą strategię informacji i zarządzania tym projektem, przede wszystkim w duchu dobrego informowania, rzetelnej komunikacji z lokalnymi społecznościami. Punktem docelowym jest to, że ten park narodowy naprawdę ma szanse powstać, powiedział wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała.

Komunikacja ma objąć trzy samorządy: Gryfino, Widuchową i Kołbaskowo. Obecnie to tam, w regionie Pomorza Zachodniego, granice ma park krajobrazowy. Utworzenie Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry na terenie bagien i rozlewisk Międzyodrza ma w dalszej perspektywie zabezpieczyć unikalny obszar mokradeł i chronić ekosystem.

Impulsem do mocniejszego działania i zaktywizowania się była katastrofa na Odrze, kiedy ludzie znad rzeki postanowili połączyć swoje siły i odświeżyć temat parku narodowego nad Odrą, poinformował Łukasz Ławicki, ornitolog, członek inicjatywy „Stwórzmy Park Narodowy Doliny Dolnej Odry”.

Parki narodowe jako miejsca chroniące przyrodę

W założeniu parki narodowe chronią unikalne okazy przyrody, ale są też dziedzictwem z walorami edukacyjnymi i turystycznymi. Ekolodzy wskazują, że zachodniopomorskie tereny mają wiele do zaoferowania i włączenie je w obręb parku narodowego zwiększy zainteresowanie naturą.

Obecny Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry obejmuje płaski obszar torfowiska między dwoma korytami Odry, która niedaleko Widuchowej rozgałęzia się na Odrę Zachodnią i Odrę Wschodnią (Regalicę). Szerokość powstałego w ten sposób regionu Międzyodrza zmienia się od około 2 km w południowej jego części do nawet 12 km w okolicach Szczecina. Druga część doliny Odry, na południe od Widuchowej, po niemieckiej stronie, objęta jest również ochroną jako Park Narodowy Doliny Dolnej Odry.

Warto wspomnieć, że Zachodniopomorskie to nie jedyna lokalizacja, która przewija się w dyskusjach o tworzeniu parków narodowych. W tym roku na tapet brano też Podkarpacie, a konkretniej Pogórze Przemyskie.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
od 16 lat
Wideo

Ile kosztuje mleko prosto od krowy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro