Dlaczego trzeba uważać na traszki? Lepiej patrz pod nogi i zwróć na nie uwagę. Traszki rozpoczęły migrację

Justyna Madan
Justyna Madan
Traszki zaczęły migrację, uważaj na nie.
Traszki zaczęły migrację, uważaj na nie. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Wszystkie płazy i gady oraz ich siedliska są objęte w naszym kraju ochroną na mocy ustawy o ochronie przyrody. To jeden z powodów, dlaczego trzeba zwrócić swoją uwagę na traszki, które w czasie migracji potrafią wchodzić nam pod nogi. Luty był wyjątkowo ciepły, więc migracja rozpoczęła się wcześniej, aktywność płazów wzrasta tuż po zmroku. Na co właściwie trzeba zwrócić uwagę? Sprawdź, czego nie robić.

Spis treści

- Obecnie część zwierząt przebywa już w wodzie, której temperatura jest niezwykle ciepła jak na tę porę roku (nawet powyżej 7 stopni), natomiast inne stopniowo zbliżają się do zbiorników wodnych, wykorzystując kryjówki w ciągu dnia, takie jak nory, szczeliny, martwe drewno, dziuple i podstawy drzew itp. - wymienia dr inż. Mikołaj Kaczmarski, specjalista herpetolog, Katedra Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Patrz pod nogi, uważaj na traszki!

Wszystkie płazy i gady oraz ich siedliska są objęte w naszym kraju ochroną na mocy ustawy o ochronie przyrody. Aby je chronić, warto podjąć pewne działania, dzięki którym traszki będą mogły bezpiecznie przebyć swoją drogę. Eksperci proszą o:

  • unikanie prac konserwacyjnych/porządkowych w obrębie zbiorników wodnych stanowiących siedliska rozrodcze płazów do jesieni;
  • ograniczenie grabienie liści w strefie do 200 metrów od zbiorników wodnych - zarówno ręcznego, jak i mechanicznego. Unikanie usuwania drewna, wycinek zakrzaczeń, pielęgnacji kwietników i rabat, oraz prac związanych z wykopami;
  • ograniczenie wjazdu pojazdów w strefie „zielonej”, przynajmniej do 200 metrów od zbiorników wodnych, zwłaszcza po opadach deszczu i po zmroku;
  • podejmowanie działań interwencyjnych (np. w wyniku awarii) pod nadzorem przyrodniczym, mając na celu uniknięcie strat w gatunkach chronionych i ich siedlisk;
  • zwracanie uwagi na miejsca udokumentowane obecnością płazów.

Traszki, można spotkać w wielu miejscach w Polsce – zasiedlają drobne zbiorniki wodne w terenach zurbanizowanych, wiejskich, jak i obszarach o bardziej naturalnym charakterze.

- Jednak jest ich coraz mniej, a nawet jeśli licznie występują często umykają, naszej uwadze. Pamiętajmy o odpowiedzialnym podejściu do otaczającej nas przyrody, aby wspólnie chronić nasze unikalne gatunki płazów i ich siedliska – apeluje dr Kaczmarski.

Idealna okazja, żeby obserwować traszki

- Po zimowaniu w norkach, samce jako pierwsze docierają do zbiorników wodnych i wyczekują tam samic, przybierając w międzyczasie szatę godową. Samiec tego gatunku ma ok. 10 cm długości i przybiera podczas godów ciemne cętki. Wzdłuż jego grzbietu przebiega grzebień, który sięga aż do końca ogona. Nieco mniejsza samica ubarwiona jest skromniej – ma brązowawy wierzch ciała z drobnymi plamkami i żółtopomarańczowy spód w cętki – podają Lasy Państwowe.

Do pory godowej zostało jeszcze trochę czasu, zazwyczaj odbywa się ona na przełomie kwietnia i maja, więc jeśli w tym czasie będziecie spacerować w pobliżu zbiorników wodnych, warto zatrzymać się na dłużej i zaobserwować traszki. W tym czasie o taką obserwację będzie zdecydowanie łatwiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera