Spis treści
- To nie włosy czy sierść, a grzybnia, czyli fungus mycelium. Największa znana na świecie grzybnia waży 605 ton. W przyrodzie grzybnia pełni m.in. rolę światłowodów roślinnego Internetu – wyjaśnił Karkonoski Park Narodowy na swoim profilu na Facebooku.
Grzybnia pełni w przyrodzie ważne funkcje
Leśne życie to nie tylko drzewa, schowane w ich koronach ptaki i buszujące między pniami zwierzęta. W lesie życie toczy się tak naprawdę w każdym centymetrze przestrzeni. Jednym z bardzo ważnych elementów są grzyby. I to właśnie grzybnia wzbudziła w ostatnim czasie tak duże zainteresowanie.
Grzybnia to „splot nitkowatych strzępek grzybów, rozwijający się na powierzchni lub w głębi podłoża, dochodzący do kilkunastu metrów średnicy, a nawet kilku hektarów powierzchni” – wyjaśniają Lasy Państwowe.
- Niekiedy grzybnia tworzy sznury (ryzomorfy), np. grzybnia opieńki pod korą pni drzew. Ze strzępek grzybni powstają organy przetrwalnikowe i owocniki (grzyby kapeluszowe); grzybnia służy też rozmnażaniu wegetatywnemu (przez rozpad strzępek) lub płciowemu (przez połączenie dwóch różnych strzępek w tzw. grzybnię dikariotyczną o komórkach dwujądrowych) – podają LP.
Nie dotykaj, nie niszcz, zostaw w spokoju
Grzybnia pełni różne funkcje, ale do tych najważniejszych należy pobieranie pokarmu i składników odżywczych oraz wspomaganie oddychania i rozmnażania.
„To naturalna sieć internetowa Ziemi”, stwierdził Paul Edward Stamets, badacz grzybów. Okazuje się nawet, że to grzybnia była jedną z inspiracji do stworzenia Internetu, więc natura ma większy wpływ na życie człowieka, niż mogłoby się wydawać.
Pamiętajmy więc, w związku z tym, że grzybnia pełni bardzo ważne funkcje, nie można jej niszczyć. Dlatego, jeśli natrafimy na dziwne, białe strzępki w lesie, to nie jest pajęcza sieć, ani sierść, czy włosy. Nie odgarniamy grzybni, nie dotykamy i nie uszkadzamy w żaden sposób.
Art. 163 Kodeksu wykroczeń jasno wskazuje: „Kto w lesie rozgarnia ściółkę i niszczy grzyby lub grzybnię, podlega karze grzywny albo karze nagany”.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?