Jak szybko rosną grzyby po deszczu? To zależy od gatunku, niektóre nawet dzień po. Podpowiadamy, kiedy szukać podgrzybków, a kiedy kurek

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
To, kiedy spodziewać się grzybów po deszczu, zależy od gatunku. Jedne będzie można zebrać nawet po jednym dniu, na drugie trzeba poczekać ok. tygodnia.
To, kiedy spodziewać się grzybów po deszczu, zależy od gatunku. Jedne będzie można zebrać nawet po jednym dniu, na drugie trzeba poczekać ok. tygodnia. Paweł Dubiel/Polska Press
Największy wysyp grzybów pojawia się po deszczu. W wilgotnych warunkach rozwijają się najlepiej, dlatego często kilka dni po obfitych opadach w lasach roi się od grzybiarzy. Kiedy najlepiej szukać maślaków, podgrzybków lub kurek?

Spis treści

Sezon na grzyby 2023. Nie brakuje kurek i rydzów

W tym roku, w pełni jesieni, zbiory w wielu regionach są udane. Jednak to nie tylko deszcz sprzyja pełnym różnych gatunków lasom. Istotne są temperatura, podłoże i rodzaj grzyba. Twarda ziemia nie pomoże szybkiemu wzrostowi. Każdy grzyb potrzebuje też swojego tempa, aby osiągnąć dojrzałość. Tych niewyrośniętych lepiej nie wycinać, tylko dać im jeszcze czas.

Leśnicy przypominają, że „istotą” każdego grzyba jest jego grzybnia. Jeśli zostanie zniszczona, w tym miejscu nie wyrośnie już następca.

Grzyby są owocnikami wyrastającymi z grzybni, która znajduje się w ściółce i wierzchniej warstwie gleby. Grzybnia jest najważniejszą częścią grzyba, pozostaje ona w stałym współżyciu z korzeniami drzew leśnych, dzięki którym może ona prawidłowo się rozwijać. Dlatego należy przestrzegać kilku ważnych zasad, które pozwolą ochronić grzybnię przed uszkodzeniem oraz zapewnią jej dalszy rozrost, czytamy na stronie Lasów Państwowych.

Doświadczeni grzybiarze wiedzą, aby wycinać lub wykręcać znalezione okazy tuż przy ziemi i przysypywać grzybnię, by nie doprowadzić do jej wysuszenia. W lesie nietrudno też o pomyłkę, dlatego warto sięgać po grzyby, których jesteśmy pewni. Jeśli mamy wątpliwości, zawsze możemy skonsultować zbiory z grzyboznawcą lub pobliską stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Najczęściej z rodziną muchomorów kojarzy się ten czerwony, inne jednak też są groźne. Muchomor zielonawy sromotnikowy stwarza szczególne zagrożenie. Jego cechy charakterystyczne to oliwkowa barwa kapelusza, blaszki pod spodem i smukły trzon. Warto uważnie oglądać niektóre okazy, zwłaszcza jadalne, bo przypominają go z wyglądu. Wśród nich są gąska zielona i gołąbek zielonawy.

Atlas grzybów 2023. Na niektóre z nich trzeba uważać! Grzybo...

Kiedy zbierać konkretne gatunki? Jedne rosną szybciej, drugie wolniej

Największy boom na grzyby zaczął się w październiku, na finiszu są zbiory niektórych gatunków. Większość z nich lubi ciepło, deszcz, ale nie toleruje zimnych nocy. To, gdzie szukać konkretnych gatunków, podpowiedzą… drzewa. Jedne preferują lasy liściaste, drugie iglaste, a część wyrasta w mieszanych warunkach.

Zobacz więcej: Gdzie znajdziesz te grzyby? Niektóre lubią sąsiedztwo sosen, niektóre dębów. Pod tymi drzewami rosną kurki lub gąski

Mówi się, że grzyby najlepiej zbierać rano, jednak praktyka pokazuje, że każda pora jest dobra, aby poszukać prawdziwków czy maślaków. Warto jednak mieć na uwadze, że po porannych wycieczkach większość może być zebrana. Najszybciej po deszczu wyrosnąć mogą maślaki lub koźlarze, czasem potrzebują jedynie dnia. Kurki rozwijają się od 2 do 5 dni, podgrzybki pojawiają się po ok. 6 dniach. Najwięcej czasu do wzrostu potrzebują borowiki, czyli popularne prawdziwki, wysypią po upływie tygodnia albo i więcej, warto jednak wyglądać ich wcześniej, wszystko zależy od warunków, jakie posiada.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera