Co posiać obok pietruszki? Dobre sąsiedztwo warzyw sprawi, że będzie rosła zdrowsza i dorodniejsza

Agata Wodzień-Nowak
Uprawiana w glebie zbyt suchej powoduje, że wytwarza rozwidlone korzenie i daje niski plon. Z kolei uprawa pietruszki w glebie zbyt wilgotnej powoduje zagniwanie korzeni.
Uprawiana w glebie zbyt suchej powoduje, że wytwarza rozwidlone korzenie i daje niski plon. Z kolei uprawa pietruszki w glebie zbyt wilgotnej powoduje zagniwanie korzeni. pixabay.com/pompi
Pietruszka to popularne warzywo, które chętnie uprawiamy w naszych przydomowych ogrodach i na działkach zarówno ze względu na korzeń, jak i natkę. Koniecznie poznaj zalecane sąsiedztwo i podpowiedzi, po jakich roślinach nie siać pietruszki, by uniknąć rozczarowania. Choć jej uprawa nie należy do najtrudniejszych, warto wiedzieć, jakie rośliny sadzić lub siać obok niej, aby zapewnić pietruszce optymalne warunki wzrostu i zmaksymalizować plony.

Spis treści

Im bardziej zaawansowana wiosna, tym więcej warzyw możesz wysiać bezpośrednio do gruntu. Niektóre wysiewamy nawet u progu lata, by mieć długo świeże, młode warzywa. Pamiętaj podczas siewu o dobrym sąsiedztwie. Tym razem przyjrzymy się zalecanym sąsiadom dla pietruszki.

Dlaczego warto zwracać uwagę na sąsiedztwo warzyw?

Rośliny, podobnie jak ludzie, mogą wchodzić ze sobą w różne relacje. Niektóre z nich są korzystne dla obu stron, inne natomiast mogą prowadzić do konkurencji o wodę, składniki odżywcze czy światło słoneczne. W przypadku pietruszki, dobór odpowiedniego sąsiedztwa może mieć kluczowe znaczenie dla jej zdrowego wzrostu i obfitych plonów.

Pietruszka zaczyna kiełkować nawet w temperaturze od 2 do 3°C.
Pietruszka zaczyna kiełkować nawet w temperaturze od 2 do 3°C. unsplash.com/Chandan Chaurasia

Szkodniki zagrażające na przykład marchewce, mogłyby szybko zaatakować również pietruszkę, dlatego lepiej oddzielić te warzywa w ogródku.

Zanim jednak wybierzemy, jakie warzywa albo zioła posiejemy lub posadzimy obok pietruszki, zapewnijmy jej dobre stanowisko. Instytut Ogrodnictwa wskazuje, że dobrym stanowiskiem pod uprawę pietruszki korzeniowej są gleby średnio zwięzłe, próchniczne, o dużej pojemności wodnej i pH zbliżonym do obojętnego (6,5 - 7,5). Nie nadają się natomiast gleby ciężkie, łatwo zaskorupiające się, podmokłe oraz zbyt lekkie.

Dobre sąsiedztwo dla pietruszki. Jakie wybrać?

Instytut Ogrodnictwa przestrzega, by stanowisk pod uprawę pietruszki nie lokalizować w pobliżu większych skupisk drzew (zwłaszcza topoli) oraz krzewów i innych zarośli ze względu na zagrożenie niektórymi szkodnikami. Na liście jest m.in.

  • niszczyk zjadliwy,
  • szpilecznik baldasznik,
  • guzak północny.

Pietruszki nie powinno się sadzić po sobie ani po innych baldaszkowatych i warzywach korzeniowych. Zaleca się 4-letni płodozmian. Zapobiega to m.in. kumulacji chorób i szkodników.

Dobry sąsiad dla pietruszki odstraszy część szkodników, a nawet chorób. Może to być:

  • cebula
  • czosnek
  • papryka
  • pomidory
  • cukinia
  • fasola
  • kalarepa
  • groch
  • bakłażan

Charakterystyczny zapach cebuli i czosnku odstrasza szkodniki pietruszki, takie jak połyśnica marchwianka. Z kolei fasola, groch i bób wzbogacają glebę w azot, co korzystnie wpływa na wzrost pietruszki.

Warto pamiętać także o ziołach. Bazylia, tymianek, rozmaryn i szałwia odstraszają szkodniki i poprawiają smak pietruszki.

Po jakich warzywach nie siać pietruszki, czyli ważne zmianowanie

Zmianowanie jest korzystne z kilku powodów, do których należą:

  • zdrowsze rośliny
  • lepsze plony
  • mniejsze ryzyko chorób i szkodników

Sprawdź też, obok jakich warzyw siać buraczki

Pietruszka jest rośliną o średnich wymaganiach pokarmowych i głęboko się korzeni. Przed jej uprawą w danym miejscu warto postawić na rośliny o niskich wymaganiach pokarmowych oraz gatunki o płytkim systemie korzeniowym

Ogrodnicy podpowiadają, że dobrym przedplonem w uprawie pietruszki korzeniowej będą rośliny z rodziny:

  • cebulowych (m.in. por, cebula, czosnek),
  • kapustowatych (m.in. kapusta, brokuł, rzepak),
  • dyniowatych (m.in. ogórek, cukinia),
  • bobowatych (m.in. lucerna, fasola seradela).

Kiedy siać pietruszkę do gruntu? Kluczowe termiu

Do siewu wczesnych odmian pietruszki możemy przystąpić już na przełomie marca i kwietnia. Termin siewu powinien uwzględniać planowane przeznaczenie plonu. W przypadku pietruszki na wczesny zbiór pęczkowy siew może odbywać się wczesną wiosną (przełom marca – kwietnia), a nawet późną jesienią poprzedniego roku (październik, listopad).

Później powinniśmy wysiać pietruszkę na użytek jesienno-zimowy - w ostatniej dekadzie kwietnia, natomiast pietruszkę przeznaczoną do zimowego przechowania siejemy od końca kwietnia do początku lub nawet do połowy maja.

Na koniec pozostaje życzyć obfitych zbiorów jak najlepszej jakości!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pol
Jak chcecie zarobić to tylmo konopie:-) lecznicze oczywiście....
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro