Kiedy siać pietruszkę? Optymalny termin siewu dla obfitych zbiorów zależy od przeznaczenia

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Przy wyższej temperaturze rośliny szybciej wschodzą, a korzenie z siewu w drugiej połowie maja lepiej się przechowują.
Przy wyższej temperaturze rośliny szybciej wschodzą, a korzenie z siewu w drugiej połowie maja lepiej się przechowują. Aneta Żurek / Polska Press
Szukasz idealnego momentu na posianie pietruszki? Chcesz cieszyć się świeżymi warzywami przez cały sezon i wyhodować pyszne korzenie do dań i przetworów? W naszym artykule odkryjesz tajniki optymalnego terminu siewu pietruszki, aby uzyskać obfite zbiory aromatycznej naci i soczystych korzeni. Cierpliwości, kiełkowanie zajmuje jej sporo czasu.

Spis treści

Pietruszka należy do grupy najpopularniejszych warzyw korzeniowych uprawianych i spożywanych w Polsce. Ma swoje potrzeby, o których opowiemy w tym artykule, skupiając się przede wszystkim na terminie siewu. Nie można również zapominać o tym, po jakich roślinach nie siać pietruszki i które warzywa będą dla niech dobrym sąsiedztwem.

Sekrety udanej uprawy pietruszki. Takich warunków potrzebuje

Pierwszą bardzo ważną informacją, zwłaszcza dla początkujących ogrodników, jest ta, że pietruszkę korzeniową uprawiamy z siewu bezpośrednio do gruntu. Nasiona wysiewamy na docelowe miejsce, w którym będzie rosła aż do zbioru. Wiele warzyw można uprawiać z rozsady, jednak pietruszka do nich nie należy. Jest wrażliwa na przesadzanie i najmniejsze uszkodzenia korzeni.

Warto wiedzieć o pietruszce:

 • roślina klimatu umiarkowanego,
 • uprawiana na większości typów gleb w Polsce
 • najlepszym stanowiskiem są gleby średnio zwięzłe, żyzne, próchniczne,
 • lubi grunty o dużej pojemności wodnej i pH zbliżonym do obojętnego (6,5 - 7,5).

Natomiast uprawie tego warzywa nie będą służyły ciężkie gleby, takie, które łatwo się zaskorupiają, a także tereny podmokłe oraz zbyt lekkie.

Pietruszka nie potrzebuje tyle ciepła, co na przykład marchew

Eksperci z Instytutu Ognidnictwa - PIB wyjaśniają, że pietruszka ma mniejsze wymagania cieplne niż inne warzywa korzeniowe np. marchew.

O tym, jak niewiele potrzeba pietruszce pod względem temperatury, niech świadczy fakt, że nasiona zaczynają kiełkować w temperaturze od 2 do 3 stopni Celsjusza. Według specjalistów od ogrodnictwa młode siewki znoszą przymrozki do -9 stopni.

Pietruszka preferuje słoneczne stanowiska i dobrze przepuszczalną, próchniczną glebę o pH w granicach 6,5-7. Po wschodach warto przerwać siewki, aby
Pietruszka preferuje słoneczne stanowiska i dobrze przepuszczalną, próchniczną glebę o pH w granicach 6,5-7. Po wschodach warto przerwać siewki, aby uzyskać optymalną rozstawę (5-6 cm). pixabay.com/pixaleukon

„Dla prawidłowego wzrostu i rozwoju pietruszka korzeniowa wymaga optymalnej temperatury w zakresie 16-18°C. Niekorzystne są spadki temperatury w okresie wschodów i wzrostu młodocianego, może bowiem wystąpić wówczas zjawisko pośpiechowatości”, podpowiada Instytut Ogrodnictwa.

Najlepsze plony pietruszki uzyskamy na stanowiskach słonecznych i ciepłych. Potrzebuje dużo światła, ale zniesie także miejsca półcieniste. W tym drugim przypadku korzeń będzie rósł wolniej.

Kiedy siać pietruszkę do gruntu? Optymalne terminy

Czas kiełkowania nasion jest długi i wynosi 3-4 tygodnie, a okres wegetacji trwa 180-200 dni (zależnie od odmiany). Z tych powodów, pietruszkę należy siać wcześnie. Jak bardzo? Gdy tylko obeschnie wierzchnia warstwa gleby. Zatem siew pietruszki rozpoczynamy już na przełomie marca i kwietnia.

Termin siewu zależy w dużym stopniu od planowanego przeznaczenia zbiorów:

 • na zbiór wczesny (pęczkowy) siew może odbywać się wczesną wiosną (przełom marca – kwietnia) lub nawet późną jesienią poprzedniego roku (październik, listopad),
 • na użytek jesienno-zimowy sieje się zwykle w ostatniej dekadzie kwietnia,
 • na przechowanie - od końca kwietnia do początku lub nawet do połowy maja.
 • na zbiór jesienny, należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak dostępność wody czy temperaturę gleby.

Czym może skutkować siew nasion pietruszki w zbyt zimną glebę? Przede wszystkim mogą dłużej kiełkować i wschodzić nierówno. Te same konsekwencje może powodować zbyt sucha gleba.

Jak głęboko siać pietruszkę?

Podobnie jak marchew, pietruszkę sieje się na głębokości od 1 do 3 cm. Większość odmian najlepiej wykiełkuje, gdy nasiona zostaną umieszczone na głębokości 1 cm, jednak w zależności od rodzaju gleby, pory roku i oczekiwanego terminu zbioru, głębokość siewu może się wahać. Zbyt głęboki siew może spowolnić lub uniemożliwić wykiełkowanie nasion.

Istotny dla głębokości siewu jest typ gleby:

 • dla gleb cięższych 1-2 cm,
 • dla lżejszych - 3 cm,
 • dla gleb torfowych - 4 cm.

Na koniec, znając już terminy siewu, przypominamy, żeby nie siać nasion zbyt głęboko, ponieważ może to utrudnić lub uniemożliwić ich wykiełkowanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera