Kiedy siać pietruszkę? Optymalny termin siewu dla obfitych zbiorów zależy od przeznaczenia

Agata Wodzień-Nowak
Przy wyższej temperaturze rośliny szybciej wschodzą, a korzenie z siewu w drugiej połowie maja lepiej się przechowują.
Przy wyższej temperaturze rośliny szybciej wschodzą, a korzenie z siewu w drugiej połowie maja lepiej się przechowują. Aneta Żurek / Polska Press
Szukasz idealnego momentu na posianie pietruszki? Chcesz cieszyć się świeżymi warzywami przez cały sezon i wyhodować pyszne korzenie do dań i przetworów? W naszym artykule odkryjesz tajniki optymalnego terminu siewu pietruszki, aby uzyskać obfite zbiory aromatycznej naci i soczystych korzeni. Cierpliwości, kiełkowanie zajmuje jej sporo czasu.

Spis treści

Pietruszka należy do grupy najpopularniejszych warzyw korzeniowych uprawianych i spożywanych w Polsce. Ma swoje potrzeby, o których opowiemy w tym artykule, skupiając się przede wszystkim na terminie siewu. Nie można również zapominać o tym, po jakich roślinach nie siać pietruszki i które warzywa będą dla niech dobrym sąsiedztwem.

Sekrety udanej uprawy pietruszki. Takich warunków potrzebuje

Pierwszą bardzo ważną informacją, zwłaszcza dla początkujących ogrodników, jest ta, że pietruszkę korzeniową uprawiamy z siewu bezpośrednio do gruntu. Nasiona wysiewamy na docelowe miejsce, w którym będzie rosła aż do zbioru. Wiele warzyw można uprawiać z rozsady, jednak pietruszka do nich nie należy. Jest wrażliwa na przesadzanie i najmniejsze uszkodzenia korzeni.

Warto wiedzieć o pietruszce:

  • roślina klimatu umiarkowanego,
  • uprawiana na większości typów gleb w Polsce
  • najlepszym stanowiskiem są gleby średnio zwięzłe, żyzne, próchniczne,
  • lubi grunty o dużej pojemności wodnej i pH zbliżonym do obojętnego (6,5 - 7,5).

Natomiast uprawie tego warzywa nie będą służyły ciężkie gleby, takie, które łatwo się zaskorupiają, a także tereny podmokłe oraz zbyt lekkie.

Pietruszka nie potrzebuje tyle ciepła, co na przykład marchew

Eksperci z Instytutu Ognidnictwa - PIB wyjaśniają, że pietruszka ma mniejsze wymagania cieplne niż inne warzywa korzeniowe np. marchew.

O tym, jak niewiele potrzeba pietruszce pod względem temperatury, niech świadczy fakt, że nasiona zaczynają kiełkować w temperaturze od 2 do 3 stopni Celsjusza. Według specjalistów od ogrodnictwa młode siewki znoszą przymrozki do -9 stopni.

Pietruszka preferuje słoneczne stanowiska i dobrze przepuszczalną, próchniczną glebę o pH w granicach 6,5-7. Po wschodach warto przerwać siewki, aby
Pietruszka preferuje słoneczne stanowiska i dobrze przepuszczalną, próchniczną glebę o pH w granicach 6,5-7. Po wschodach warto przerwać siewki, aby uzyskać optymalną rozstawę (5-6 cm). pixabay.com/pixaleukon

„Dla prawidłowego wzrostu i rozwoju pietruszka korzeniowa wymaga optymalnej temperatury w zakresie 16-18°C. Niekorzystne są spadki temperatury w okresie wschodów i wzrostu młodocianego, może bowiem wystąpić wówczas zjawisko pośpiechowatości”, podpowiada Instytut Ogrodnictwa.

Najlepsze plony pietruszki uzyskamy na stanowiskach słonecznych i ciepłych. Potrzebuje dużo światła, ale zniesie także miejsca półcieniste. W tym drugim przypadku korzeń będzie rósł wolniej.

Kiedy siać pietruszkę do gruntu? Optymalne terminy

Czas kiełkowania nasion jest długi i wynosi 3-4 tygodnie, a okres wegetacji trwa 180-200 dni (zależnie od odmiany). Z tych powodów, pietruszkę należy siać wcześnie. Jak bardzo? Gdy tylko obeschnie wierzchnia warstwa gleby. Zatem siew pietruszki rozpoczynamy już na przełomie marca i kwietnia.

Termin siewu zależy w dużym stopniu od planowanego przeznaczenia zbiorów:

  • na zbiór wczesny (pęczkowy) siew może odbywać się wczesną wiosną (przełom marca – kwietnia) lub nawet późną jesienią poprzedniego roku (październik, listopad),
  • na użytek jesienno-zimowy sieje się zwykle w ostatniej dekadzie kwietnia,
  • na przechowanie - od końca kwietnia do początku lub nawet do połowy maja.
  • na zbiór jesienny, należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak dostępność wody czy temperaturę gleby.

Czym może skutkować siew nasion pietruszki w zbyt zimną glebę? Przede wszystkim mogą dłużej kiełkować i wschodzić nierówno. Te same konsekwencje może powodować zbyt sucha gleba.

Jak głęboko siać pietruszkę?

Podobnie jak marchew, pietruszkę sieje się na głębokości od 1 do 3 cm. Większość odmian najlepiej wykiełkuje, gdy nasiona zostaną umieszczone na głębokości 1 cm, jednak w zależności od rodzaju gleby, pory roku i oczekiwanego terminu zbioru, głębokość siewu może się wahać. Zbyt głęboki siew może spowolnić lub uniemożliwić wykiełkowanie nasion.

Istotny dla głębokości siewu jest typ gleby:

  • dla gleb cięższych 1-2 cm,
  • dla lżejszych - 3 cm,
  • dla gleb torfowych - 4 cm.

Na koniec, znając już terminy siewu, przypominamy, żeby nie siać nasion zbyt głęboko, ponieważ może to utrudnić lub uniemożliwić ich wykiełkowanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro