Małe żniwa 2024. W niektórych regionach maszyny rozpoczęły zbiory jęczmienia. Pogoda przyspieszyła wegetację. To będzie dobry sezon?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
W niektórych częściach kraju rozpoczęły się zbiory jęczmienia, pełne żniwa ruszą za kilka tygodni.
W niektórych częściach kraju rozpoczęły się zbiory jęczmienia, pełne żniwa ruszą za kilka tygodni. Piotr Krzyżanowski/archiwum Polska Press
Lato to dla rolników czas żniw. Wybór odmiany zboża, zabiegi przeprowadzone wcześniej w polu i pogoda mają wpływ na wielkość zbiorów. Od wieków obrządek ma znaczenie w wiejskiej tradycji. Jakie gatunki zbóż zbiera się pierwsze? Czym są zażynki, a czym dożynki?

Spis treści

Żniwa to nie tylko zbiór tego, co zostało zasiane kilka miesięcy temu. To pewne ukoronowanie wysiłku gospodarza, a także wdzięczność dla natury za dobre plony, które pozwolą danemu gospodarstwu wyżywić się przez kolejne miesiące. Ze żniwami wiąże się wiele tradycji. W wielu regionach wciąż obowiązuje zasada, że cięcia rozpoczyna się w środę lub sobotę, gdyż są to dni maryjne. Niektórzy wierzą też, że po pierwszym ścięciu kłosa trzeba się przeżegnać i dobrze najeść, aby Bóg czuwał nad obfitością zbiorów.

Czytaj więcej: Rozpoczęcie żniw tylko w środę lub sobotę. Oto zwyczaje na wsi. Wielu rolników wciąż jest wiernych tej tradycji. To dni maryjne

W tych regionach kombajny już pracują

Rok temu pierwsze maszyny poszły w ruch na początku lipca, m.in. na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. W 2024 roku, ze względu na pogodę i przyspieszoną wegetację, w niektórych rejonach już w połowie czerwca zaczyna się zbierać jęczmień. Trzeba jednak pamiętać, że są to pojedyncze przypadki, wiele pól potrzebuje jeszcze tygodnia lub dwóch na rozpoczęcie prac. Tak jest m.in. w Łódzkiem i Świętokrzyskiem.

Lubelskie zaczęło, pracujemy, pisze nam jeden z czytelników.

Jęczmień jest już dobry, można zbierać, dodaje mieszkaniec woj. łódzkiego.

U mnie połowa sucha, połowa mokra, ale jak słonko pogrzeje, to za chwilę będziemy kosić, mówi z kolei inny rolnik z Lubelszczyzny.

Czekamy, jeśli nie popada, to przyszły tydzień też ruszamy, kolejny głos ze Śląskiego.

Kiedy trwają żniwa? Dzielimy je na małe i duże

W Polsce żniwa trwają ok. 2 miesięcy, przeważnie od początku lipca do połowy/końca sierpnia. W zależności od regionu i warunków atmosferycznych terminy te mogą się delikatnie przesuwać. Pokolenia wstecz używało się sierpów i kos, dziś sposoby na zbiory są bardziej zmechanizowane. W zachowanej gdzieniegdzie ludowości wciąż jednak docenia się tradycje i organizuje zażynki, czyli oficjalne rozpoczęcie żniw, a także dożynki – festyny kończące żniwa.

Jak podaje na swojej stronie Muzeum Wsi Radomskiej, w niektórych regionach znakiem do rozpoczęcia żniw był głos przepiórki. Ścinano wtedy małą ilość zboża, oficjalnie początkowano sezon i czekano na odpowiednią porę do dalszych prac.

Choć ogólnie żniwa tyczą się zbiorów zbóż i roślin zbieranych na nasiona, można je podzielić na żniwa małe i żniwa duże. Te pierwsze odnoszą się do pierwszych plonów, czyli jęczmienia ozimego, duże obejmują inne zboża, np. żyto, pszenicę i owies. Na małe żniwa często mówi się też „żniwa jęczmienne”. Po zbiorach odmian ozimych gospodarze zaczną zbierać rzepak na słabszych stanowiskach. Niekiedy zalicza się go do tej pierwszej grupy.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro