Mity o kleszczach. Czy da się przed nimi uchronić? Zobacz, jak uniknąć zagrożenia

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Nie ma stuprocentowej ochrony przed kleszczami, ale przezorność zmniejsza ryzyko ugryzienia.
Nie ma stuprocentowej ochrony przed kleszczami, ale przezorność zmniejsza ryzyko ugryzienia. GettyImages/Michele D'Amico supersky77
Jak lato, to i wycieczki. Nad morze, w góry, do lasu, a nawet do miejskiego parku. Pogoda sprzyja, ale trzeba uważać na kleszcze. Insekty pojawiają się praktycznie wszędzie, a ich ugryzienie może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Jak się chronić? Zobacz kilka rad leśników.

Spis treści

Kleszcze najlepiej czują się w wysokich trawach i zaroślach, jednak ich inwazja z roku na rok zatacza szersze koło. Na swoich żywicieli mogą czekać wszędzie, w ogrodach, a nawet na drzewach pod blokiem.

Jak prawidłowo usunąć kleszcza?

Insekty ciężko jest wyczuć lub zauważyć. W przypadku ugryzienia kluczowa jest szybka reakcja. Główny Inspektorat Sanitarny podkreśla, że samodzielne usunięcie kleszcza jest możliwe i nie sprawia kłopotu.

Tak właściwie pozbędziesz się kleszcza krok po kroku:

  1. Specjalnym zestawem lub pęsetą chwyć kleszcza tuż przy skórze i pociągnij go zdecydowanym ruchem do góry. Nie należy zgniatać ani szarpać insekta, a także smarować go wcześniej maściami lub kremami.
  2. Po wyjęciu kleszcza upewnij się, że żadna jego część nie została w ciele. Często zdarza się, że w skórze dalej tkwi główka lub inny oderwany fragment.
  3. Miejsce wkłucia oraz ręce dobrze zdezynfekuj.
  4. Jeśli po jakimś czasie w obrębie miejsca występowania kleszcza pojawi się obrzęk, zgłoś się do lekarza.

Nie każdy kleszcz przenosi chorobę.

Czytaj więcej: Latem roi się od kleszczy. Po ugryzieniu trzeba działać szybko, insekta usuniesz domowymi sposobami. Zobacz, jak to zrobić

Czy przed kleszczem da się ochronić?

Usuwanie kleszcza to jednak ostateczność. Warto znać kilka trików, które pozwolą zawczasu ochronić się przed małymi stworzeniami. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu przedstawiła krótki poradnik, w którym obala kilka krążących mitów.

Zapraszamy do przeczytania kleszczowego dekalogu sporządzonego przez specjalistę od kleszczy dr Annę Wierzbicką z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, widnieje w mediach społecznościowych.

Punktem wyjścia jest podejście do kleszczy. Jak wskazano, nie ma co się ich bać, choć żywią się krwią, nie zawsze jest to ludzka krew. Można spotkać je wszędzie, szczególnie tam, gdzie jest wilgoć, np. w lasach lub przy akwenach.

Odpowiedni strój zwiększa bezpieczeństwo, ale nigdy nie daje 100 proc. ochrony. Warto jednak przezornie zakładać odzież z długimi rękawami, wysokie buty i czapkę. Kolejny mit to kolory ubrań – nie wpływają na ilość kleszczy, ale na jasnych częściach garderoby na pewno lepiej zauważyć insekta. Czasem ukrywają się w kieszeniach lub zagięciach.

Zwracaj uwagę na łaskotanie – niektórzy czują, jak kleszcz po nich wędruje, przypominają leśnicy.

Przed spacerem, szczególnie na łonie natury, dobrze jest spryskać się środkami odstraszającymi, nie można jednak przy tym zapominać o późniejszym obejrzeniu ciała. Gdy kleszcz się wkłuje, wyjmij go zdecydowanym ruchem, bez wcześniejszego smarowania skóry lub przypalania – to tylko utrudni cały proces.

Zobacz więcej: Jak odstraszyć kleszcze? Te patenty musisz znać, kosztują niewiele. Naturalny spray? Rolka do ubrań? Taśma samoprzylepna? To działa

Źródła: RDLP w Poznaniu, GIS

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro