Na pierwszy rzut oka pieprzyki, a to nimfy kleszczy. Mogą przenosić choroby. Czym różnią się od dorosłych kleszczy?

Katarzyna Zawada
O ile kleszcza dostrzeżesz w ciele, o tyle nimfy mogą być tak małe, że weźmiesz je za pieprzyk lub znamię.
O ile kleszcza dostrzeżesz w ciele, o tyle nimfy mogą być tak małe, że weźmiesz je za pieprzyk lub znamię. 123rf/allaordatiy/zdjęcie ilustracyjne
Nimfy kleszczy są przejściową formą w rozwoju kleszcza. O ile dorosłego insekta łatwo zauważysz, o tyle na nimfy trudno zwrócić uwagę. Przypominają ziarno maku, a na skórze mogą być wzięte za pieprzyki. Niestety, ich szkodliwość dla organizmu człowieka jest ogromna. Wiele z nich przenosi boreliozę. Jak więc reagować?

Spis treści

Kleszcze w natarciu. Uwaga na nimfy, one też przenoszą boreliozę

Niby małe, a szkodzą. Okres żerowania nimf kleszczy rozpoczyna się wiosną, trwa do jesieni. Czają się w parkach, lasach, wśród miejskiej zieleni. Podobnie jak kleszcze właściwe mogą przenosić choroby odkleszczowe. Niestety, na pierwszy rzut oka ciężko je zauważyć, możesz pomylić je z pieprzykami i znamionami na ciele.

Przezorność często może uchronić przed zakażeniem. Po każdym spacerze, zwłaszcza w okolicach zarośli, dobrze przejrzyj ubranie, całe ciało, najlepiej weź prysznic. Insekty wybierają te partie ciała człowieka, które są cienkie, ciepłe i dobrze ukrwione.

Jak usunąć nimfę kleszcza? Można to zrobić w domu

Usunięcie nimfy kleszcza odbywa się podobnie, jak w przypadku dorosłego osobnika. Nie zawsze musi kończyć się interwencją specjalisty, możesz zrobić to sam. Wystarczy złapanie z dwóch stron i pociągnięcie insekta za pomocą pęsety. Ruch musi być szybki i zdecydowany. Po zabiegu sprawdź, czy żadna część insekta nie została w ciele, a następnie zdezynfekuj zarówno ranę, jak i dłonie.

Kiedy należy pozbyć się kleszcza? Czas ma znaczenie

Kleszcze, także ich nimfy, jeśli przebywają w ciele ponad 48 godzin, mogą być groźne dla organizmu. Z każdą godziną ich bycia pod skórą rośnie ryzyko chorób, w tym boreliozy. Jeśli zauważysz wysypkę, rumień, dopadnie cię gorączka, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro