Termin wypłaty dopłat bezpośrednich 2024 ma być szybszy. Ministerstwo zapowiada zmiany

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Wypłata dla rolników ma być sprawniejsza w kampanii dopłat bezpośrednich 2024.
Wypłata dla rolników ma być sprawniejsza w kampanii dopłat bezpośrednich 2024. pixabay.com/kasiaczernik
Wypłaty dopłat dla rolników napotykają na opóźnienia. Izba Rolnicza interweniuje w Ministerstwie Rolnictwa, które tłumaczy przyczyny i przedstawia plan działań na przyszłość. Dopłaty bezpośrednie 2024 będą wypłacane sprawniej? Poznaj zapowiadane przez resort terminy kontroli i naliczeń płatności.

Co powoduje, że są opóźnienia w wypłatach dopłat dla rolników? O tę kwestię izba rolnicza zapytała ministerstwo rolnictwa. Formalnie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma czas na wypłaty płatności bezpośrednich za 2023 do końca czerwca 2024. Jednak większa liczba producentów rolnych niż w poprzednich latach musi czekać do ostatniej chwili.

Co odpowiedział resort na pytanie samorządu rolniczego?

Opóźnienia w płatnościach wynikają w dużej mierze z faktu zmiany wykonawcy systemu informatycznego w 2023 roku i skutkującą tym restrykcyjną systemową kontrolą administracyjną. Wszystkie powierzchnie, do których stwierdzono błędy, zostały wykluczone z płatności zaliczkowej.

Terminy wypłat za 2023 wyglądają następująco:

  • Od 1 grudnia 2023 roku Agencja rozpoczęła realizację płatności końcowych.
  • 5 marca 2024 roku Agencja rozpoczęła realizację płatności dla rolników, którzy we wnioskach o przyznanie płatności ubiegali się o ekoschematy powierzchniowe.
  • 30 kwietnia 2024 roku Agencja rozpoczęła realizację płatności końcowych dla rolników ubiegających się o płatności dobrostanowe.

Decyzje ws. dopłat. Do 15 maja 2024 roku decyzje w sprawie przyznania płatności zostały wydane dla 88,9 proc. rolników kwalifikujących się do przyznania płatności. Do końca maja w biurach powiatowych Agencji trwało intensywne naliczanie płatności i wydawanie decyzji. Wówczas kończył się czas na decyzje.

Dopłaty bezpośrednie 2024 - zmiany w realizacji płatności

Kampania 2023 była o tyle trudna, że pierwsza w nowej perspektywie unijnej i z nowością w postaci ekoschematów. Ministerstwo rolnictwa i ARiMR wyciągają wnioski i wprowadzają zmiany. Dlaczego w odpowiedzi resortu cytowanej przez Wielkopolską Izbę Rolniczą czytamy: mają na uwadze doświadczenie zdobyte w kampanii 2023 oraz znając oczekiwania rolników dla kampanii 2024, podjęto działania, które powinny skutkować szybszą realizację płatności.

Jakie zmiany w wypłatach dopłat 2024 czekają rolników?

  • dostępność kontroli administracyjnej dla płatności bezpośrednich (z wyłączeniem dobrostanu zwierząt) od 29 lipca 2024 roku, co daje możliwość wyjaśnienia z rolnikami stwierdzonych błędów systemowych przed naliczeniem zaliczek (mniejsze wykluczenia powierzchni z płatności zaliczkowych). Dostępność funkcjonalności kontroli administracyjnej dla płatności dobrostanowych planowana jest na 30.09.2024 roku
  • możliwości naliczania zaliczek dla płatności bezpośrednich z uwzględnieniem ekoschematów powierzchniowych od 30 września 2024 roku (data uzależniona od daty opublikowania rozporządzenia w sprawie stawek płatności). Naliczanie zaliczek dla płatności dobrostanowej wydaje się niemożliwe z uwagi na kończące się w wielu przypadkach okresy referencyjne 14 marca kolejnego roku oraz związane z tym trudności w określeniu stawek płatności dobrostanowych przed zakończeniem okresu referencyjnego.
  • naliczenia końcowych płatności bezpośrednich z uwzględnieniem ekoschematów powierzchniowych, ale bez dobrostanu zwierząt, od 18 listopada 2024 roku.
Trwa głosowanie...

Jak oceniasz 20 lat Polski w UE dla naszego rolnictwa?

Wyznaczone terminy dotyczą również nowych płatności, które zostaną wprowadzone od 2024 roku, w tym płatności dla małych gospodarstw oraz nowego ekoschematu "Płatność do gruntów wyłączonych z produkcji".

W kampanii 2024 roku Agencja planuje realizować zaliczki dla płatności:

  • ONW,
  • rolno-środowiskowo-klimatycznych,
  • ekologicznej,
  • zalesieniowej

w ramach kontynuacji programów. To umożliwi szybsze przekazywanie środków finansowych dla rolników otrzymujących płatności z drugiego filaru Wspólnej Polityki Rolnej.

Źródło: Wielkopolska Izba Rolnicza

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro