Aż pięć naborów wniosków o pomoc dla rolników kończy się w październiku. Kto może dostać pieniądze?

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
O pomoc mogą się ubiegać m.in. producenci owoców miękkich
O pomoc mogą się ubiegać m.in. producenci owoców miękkich Janusz Wojtowicz
Pod koniec października upływają terminy aż pięciu naborów wniosków o wsparcie dla producentów rolnych.

Spis treści

Kujawsko-Pomorski Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że do 30 października 2023 r. trwa nabór wniosków dotyczących wsparcia dla sadowników i plantatorów truskawek oraz krzewów, którzy ponieśli straty w uprawach owocujących drzew, krzewów owocowych lub truskawek; wsparcie dla producentów kalafiorów lub brokułów oraz dopłat do mokrej kukurydzy.

Z kolei 31 października 2023 r. upływa czas na składanie wniosków o wsparcie krajowe dla producentów zbóż i roślin oleistych (kto spełnił warunki, a nie dostał pomocy w naborze prowadzonym do 31 lipca, może złożyć wniosek jeszcze raz) oraz o wsparcie dla producentów malin.

Wsparcie dla sadowników i plantatorów truskawek oraz krzewów

ARiMR przypomina, że (do 30 października) o wsparcie mogą ubiegać się sadownicy i plantatorzy truskawek oraz krzewów, którzy ponieśli straty w uprawach owocujących drzew, krzewów owocowych lub truskawek. Szkody musiały być spowodowane przez przymrozki wiosenne, grad lub huragan, i wyniosły co najmniej 30 proc. i nie więcej niż 70 proc. danej uprawy. Dokumenty można złożyć osobiście w biurze powiatowym agencji, nadać rejestrowaną przesyłką pocztową (Poczta Polska) lub przesłać za pośrednictwem platformy ePUAP. Można również skorzystać z usługi mObywatel na stronie gov.pl.

Dla zajmujących się uprawą kalafiorów lub brokułów

Z kolei o wsparcie dla rolników, którzy zajmują się uprawą kalafiorów lub brokułów (a w związku z trwającą wojną zagraża im utrata płynności finansowej) mogą ubiegać się (także do 30 października) producenci rolni, którzy: zawarli umowę na wyprodukowanie i dostarczenie w 2023 r. kalafiorów lub brokułów z podmiotem, który odmówił odbioru wszystkich zakontraktowanych warzyw i nie zapłacił za nie; posiadają status mikro-, małego albo średniego przedsiębiorstwa; mają nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. Wysokość pomocy ustala się jako iloczyn stawki pomocy, tj. 1250 zł, oraz powierzchni upraw kalafiorów lub brokułów, którą oblicza się dzieląc ilość nieodebranych warzyw przez ustalony przez GUS średni plon tych roślin z hektara w 2021 r.

O pomoc mogą się ubiegać podmioty prowadzące skup kukurydzy lub zajmujące się obrotem nią

Także do 30 października o pomoc mogą się ubiegać podmioty prowadzące skup kukurydzy lub zajmujące się obrotem nią, które między 15 września a 31 grudnia 2022 r. nabyły od rolników mokre ziarno tej rośliny i w wyniku braku stabilizacji na rynku przez wojnę na Ukrainie poniosły dodatkowe koszty. ARiMR wyjaśnia, że wysokość wsparcia stanowi wynik mnożenia stawki pomocy (200 zł) i liczby ton mokrej kukurydzy nabytej w ww. okresie – nie może jednak przekroczyć iloczynu liczby ton kukurydzy sprzedanej po 15 marca 2023 r. i współczynnika 1,25. Do 30 października 2023 r. wnioski, z dołączonymi kopiami lub duplikatami faktur VAT potwierdzających nabycie mokrej kukurydzy pomiędzy 15 września a 31 grudnia 2022 r. oraz sprzedaż kukurydzy po 15 marca 2023 r., przyjmują biura powiatowe agencji. Dokumenty można złożyć osobiście w placówce ARiMR, wysłać rejestrowaną przesyłką nadaną w placówce Poczty Polskiej, za pośrednictwem platformy ePUAP lub skorzystać z usługi mObywatel na stronie gov.pl

To też może Cię zainteresować

Dla rolników uprawiających kukurydzę, żyto, jęczmień, owies, pszenżyto, mieszanki zbożowe, rzepak lub rzepik

Zaś rolnicy uprawiający kukurydzę, żyto, jęczmień, owies, pszenżyto, mieszanki zbożowe, rzepak lub rzepik, będący mikro, małym lub średnim przedsiębiorstwem, którzy spełnili warunki przyznania pomocy obowiązujące w ramach naboru prowadzonego między 1 czerwca a 31 lipca 2023 r. i jej nie otrzymali, mogą się starać o dofinansowanie do 31 października 2023 r. W tym celu muszą złożyć wnioski w formie papierowej.

Producenci malin także mogą dostać pomoc

Również do 31 października producenci malin, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy, mogą składać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o pomoc finansową. Dokumenty można składać osobiście w biurach powiatowych ARiMR właściwych ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę producenta malin. Można również wysłać wniosek drogą pocztową, przez platformę ePUAP lub korzystając z usługi mObywatel.

Szczegóły na stronie: www.gov.pl/web/arimr

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Aż pięć naborów wniosków o pomoc dla rolników kończy się w październiku. Kto może dostać pieniądze? - Gazeta Pomorska