Będzie pomoc suszowa dla rolników w 2024 roku za straty w 2023 r., ale stawka jeszcze nie jest znana

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Trwa wyczekiwanie na ogłoszenie naboru o pomoc suszową.
Trwa wyczekiwanie na ogłoszenie naboru o pomoc suszową. unsplash.com/Jonathan Petersson/
Ministerstwo rolnictwa zapowiedziało wsparcie dla rolników poszkodowanych w minionym roku przez suszę. Warto zwrócić uwagę, że zarówno protokół komisji, jak i kalkulacja oszacowania szkód w aplikacji zawierają oddzielne dane dotyczące wysokości szkód w produkcji roślinnej i zapewne będą niezbędne do ubiegania się o pomoc. Czekamy na termin naboru i stawki pomocy suszowej 2023/2024.

Producent rolny, w którego gospodarstwie rolnym powstały szkody w uprawach rolnych z powodu wystąpienia w 2023 r. niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, wynoszące powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji roślinnej, będzie mógł ubiegać się w 2024 roku o pomoc.

- Dla producentów rolnych poszkodowanych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, które wystąpiły w 2023 r., przewidziane zostało udzielenie pomocy, na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - zakomunikował resort rolnictwa 5 stycznia 2024 r.

Termin składania wniosków i wysokość pomocy suszowej w 2024 r.

Jak na razie nie opublikowano konkretnych informacji o realizacji pomocy suszowej. Resort podał jedynie, że termin składania wniosków o pomoc oraz wysokość stawki pomocy minister rolnictwa ogłosi w Biuletynie Informacji Publicznej. Wysokość stawki ogłosi najpóźniej 7 dni przed rozpoczęciem terminu składania wniosków o przyznanie pomocy.

Ministerstwo przypomina, że każdy protokół i kalkulacja oszacowania szkód powstałych w wyniku suszy sporządzone za pośrednictwem aplikacji Zgłoś szkodę rolniczą, w części Wysokość oszacowanych szkód zawierają m.in. informacje dotyczące:

  • szkody w produkcji roślinnej,
  • szkody w produkcji zwierzęcej (bez produkcji ryb),
  • wysokość oszacowanych szkód (łącznie z produkcji roślinnej i zwierzęcej).

Źródło: MRiRW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera