Celnicy prosili o wsparcie, teraz rolnicy kierują apel do rządu. Uszczelnienie granicy powinno być priorytetem

Redakcja Strefy Agro
Opracowanie:
W niektórych regionach rolnicy wciąż protestują przeciwko m.in. założeniom Zielonego Ładu.
W niektórych regionach rolnicy wciąż protestują przeciwko m.in. założeniom Zielonego Ładu. Anna Kaczmarz/Polska Press
Kolejna grupa wsparła rolników w ogólnopolskim proteście. Celnicy wskazali, że granica nie jest szczelna i potrzeba zmian, o co zabiegają już od lat. Zwrócili się również o pomoc w działaniach zaprzestających szkalowania ich funkcjonariuszy. Izby rolnicze nie pozostały obojętne, skierowały apel do rządu.

Spis treści

Protesty rolnicze w całym kraju

Protesty rolników rozpoczęły się 20 lutego, w wielu regionach trwają do dziś. Szczególnie napięta jest sytuacja na przejściach granicznych z Ukrainą. Przedstawiciele wsi sprzeciwiają się m.in. założeniom Zielonego Ładu i niekontrolowanemu napływowi towarów rolno-spożywczych do Polski.

Celnicy zwracają się do rolników. O co walczą?

Związek Zawodowy Celnicy PL zwrócił się z apelem do rolników. W piśmie wskazano, że obecnie na granicy to funkcjonariusze celni spotykają się z niezrozumieniem i szkalowaniem. Chcą też nacisku na władzę w staraniach o uszczelnienie granicy i odprawy towarów.

Nasi funkcjonariusze nie mają możliwości prawnych, aby nie odprawić w procedurze tranzytu transportów rzepaku, kukurydzy, słonecznika, pszenicy, mąki pszennej i pochodnych, czyli towarów objętych zakazem. Nie możemy także pokazać Wam dokumentów, gdyż prawo nam na to nie pozwala, wskazano.

Branża wskazała, że nie mogą zatrzymać towarów rolno-spożywczych, których nie obejmuje zakaz. Decyzje w tej sprawie wydają rządzący. Nie decydują również o jakości produktów, od tego są służby graniczne.

Pojawiają się filmiki z udziałem Posłów, którzy wiedząc o tym, że mamy do czynienia z tranzytem, oskarżają Służbę Celno–Skarbową o przepuszczenie np. kukurydzy czy rzepaku, czytamy w apelu.

Celnicy zadeklarowali, że rozumieją oburzenie rolników i popierają ich w walce o przyszłość. „Ochrona granic jest podstawą naszego wspólnego bezpieczeństwa i dziękujemy Wam, że podnosicie ten problem”. Obecnie funkcjonariusze mają jedynie 31 minut na odprawę, co sprawia, że czynności kontrolne są utrudnione. Zadania podporządkowane są miernikom, a nie potrzebom w zakresie kontroli. Jak wskazali, borykają się również z brakami kadrowymi.

Na odpowiedź rolników nie trzeba było długo czekać

Reakcja branży rolniczej na prośby celników była natychmiastowa. Krajowa Rada Izb Rolniczych, w odpowiedzi na apel, wystąpiła do premiera Donalda Tuska, ministra rolnictwa, ministra finansów i szefa Krajowej Administracji Skarbowej o natychmiastowe działania w celu uszczelnienia granic i zatrzymania niekontrolowanego napływu artykułów żywnościowych.

W dramatycznym apelu Związek Zawodowy Celnicy PL zwrócił się o pomoc w działaniach zmierzających do uszczelnienia granicy i odpraw towarów, czytamy w komunikacie.

Źródła: celnicy.pl, KRIR

od 16 lat
Wideo

Ile kosztuje mleko prosto od krowy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro