Spis treści
Protesty rolnicze w całym kraju
Protesty rolników rozpoczęły się 20 lutego, w wielu regionach trwają do dziś. Szczególnie napięta jest sytuacja na przejściach granicznych z Ukrainą. Przedstawiciele wsi sprzeciwiają się m.in. założeniom Zielonego Ładu i niekontrolowanemu napływowi towarów rolno-spożywczych do Polski.
Celnicy zwracają się do rolników. O co walczą?
Związek Zawodowy Celnicy PL zwrócił się z apelem do rolników. W piśmie wskazano, że obecnie na granicy to funkcjonariusze celni spotykają się z niezrozumieniem i szkalowaniem. Chcą też nacisku na władzę w staraniach o uszczelnienie granicy i odprawy towarów.
Nasi funkcjonariusze nie mają możliwości prawnych, aby nie odprawić w procedurze tranzytu transportów rzepaku, kukurydzy, słonecznika, pszenicy, mąki pszennej i pochodnych, czyli towarów objętych zakazem. Nie możemy także pokazać Wam dokumentów, gdyż prawo nam na to nie pozwala, wskazano.
Branża wskazała, że nie mogą zatrzymać towarów rolno-spożywczych, których nie obejmuje zakaz. Decyzje w tej sprawie wydają rządzący. Nie decydują również o jakości produktów, od tego są służby graniczne.
Pojawiają się filmiki z udziałem Posłów, którzy wiedząc o tym, że mamy do czynienia z tranzytem, oskarżają Służbę Celno–Skarbową o przepuszczenie np. kukurydzy czy rzepaku, czytamy w apelu.
Celnicy zadeklarowali, że rozumieją oburzenie rolników i popierają ich w walce o przyszłość. „Ochrona granic jest podstawą naszego wspólnego bezpieczeństwa i dziękujemy Wam, że podnosicie ten problem”. Obecnie funkcjonariusze mają jedynie 31 minut na odprawę, co sprawia, że czynności kontrolne są utrudnione. Zadania podporządkowane są miernikom, a nie potrzebom w zakresie kontroli. Jak wskazali, borykają się również z brakami kadrowymi.
Na odpowiedź rolników nie trzeba było długo czekać
Reakcja branży rolniczej na prośby celników była natychmiastowa. Krajowa Rada Izb Rolniczych, w odpowiedzi na apel, wystąpiła do premiera Donalda Tuska, ministra rolnictwa, ministra finansów i szefa Krajowej Administracji Skarbowej o natychmiastowe działania w celu uszczelnienia granic i zatrzymania niekontrolowanego napływu artykułów żywnościowych.
W dramatycznym apelu Związek Zawodowy Celnicy PL zwrócił się o pomoc w działaniach zmierzających do uszczelnienia granicy i odpraw towarów, czytamy w komunikacie.
Źródła: celnicy.pl, KRIR
Ile kosztuje mleko prosto od krowy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?