Trwa rykowisko. Jelenie idą na randki. Jak bezpiecznie je obserwować?

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Jelenie w czasie rykowiska są pobudzone i mogą być agresywne. Lepiej w tym czasie nie wchodzić im w drogę i obserwować te zwierzęta z bezpiecznej odległości.
Jelenie w czasie rykowiska są pobudzone i mogą być agresywne. Lepiej w tym czasie nie wchodzić im w drogę i obserwować te zwierzęta z bezpiecznej odległości. 123rf
Jesień to nie tylko czas, kiedy kolorowe liście opadają z drzew. W tym czasie w niektórych lasach roznoszą się specyficzne odgłosy. To jelenie, które jesienią rozpoczynają swój okres godowy. Rykowisko zaczyna się zazwyczaj w drugiej połowie września, chociaż w niektórych miejscach można było usłyszeć jelenie już nawet pod koniec sierpnia. Donośny głos ma odstraszyć potencjalnych rywali w zalotach do łań. Czy są w tym czasie niebezpieczne?

Spis treści

- Jeleń szlachetny jest zwierzęciem stadnym. Przez większość roku bytuje podzielony na dwie grupy – żeńską i męską. Przez większość roku obie grupy bytują na oddzielnych rewirach, jednak wraz z początkiem jesieni panujące do tej pory wzajemne relacje zmieniają się, a to wszystko za sprawą zbliżającej się rui. Do żeńskich grup dołączają dorosłe samce, po czym wyganiają z chmar młode samce. Z kolei wygnańcy tworzą grupy i bytują w bliskim sąsiedztwie swych rodzinnych chmar. Pokrótce tak właśnie mniej więcej wygląda początek, a właściwie przygotowania do rykowiska - tłumaczy Nadleśnictwo Kudypy.

Rozpoczął się okres godowy jeleni, czyli rykowisko

- W lecie przed okresem godowym jelenie szlachetne intensywnie żerują, nabierając wagi i siły, żeby następnie przystąpić do rykowiska. Właśnie na przełomie sierpnia i września byki zaczynają szukać łań, a łanie rozglądają się za partnerami - wyjaśnia Karol Jańczuk, specjalista służby leśnej w Nadleśnictwie Tomaszów.

Jak dodaje, byki zaczynają głosić swoją obecność i dominację nad otoczeniem. - Poprzez głębokie, basowe nawoływanie jeleń komunikuje, że „to jest mój teren i wszelkie damy, które są w pobliżu są również moje”. Jeśli inny jeleń się odezwie, to oznacza: „halo, nie twoje, bo ja też tu jestem i te łanie są moje” – opisuje Jańczuk.

Zazwyczaj jeleń, który słabiej i mniej okazale ryczy po prostu milknie. Jeśli dwa byki uważające się za równorzędnych sobie zaczną się słyszeć i zbliżać w swoją stronę, to dochodzi do mierzenia się wzrokiem. - Sam byłem świadkiem spotkania dwóch nawołujących się byków i nagle okazało się, że jeden z nich jest dużo młodszy i słabszy. Gdy zobaczył większego konkurenta, zaraz zaczął przed nim uciekać uznając, że lepiej się wycofać, a starszy rywal zaczął go gonić – wspomina specjalista służby leśnej.

Zdarza się, że żaden nie chce odpuścić, stwierdzając, że to on będzie jednak dominować. - Wtedy następuje moment walki na poroża, można powiedzieć wieniec w wieniec. Niekoniecznie wygląda to jak corrida, po prostu ścierają się porożem. Na żywo tego nie widziałem, ale słyszałem kilkanaście metrów od siebie walczące byki i chrzęst zderzanego poroża. W końcu jeden z nich słabnie i zaczyna zwiewać – dodaje leśnik.

W tym czasie słychać w lesie porykiwania

- Nie ma w tym przypadku ściśle określonej daty. Niezmiernie ważnym elementem wpływającym na rozpoczęcie, przebieg i intensywność rykowiska jest pogoda. Najlepsze warunki na koncerty byków i ich godowe tańce są przy chłodnych, bezwietrznych oraz bezdeszczowych porankach - tłumaczy Nadleśnictwo Kudypa.

W trakcie rykowiska jelenie bardzo mało jedzą i są w stanie stracić kilkanaście procent swojej wagi. Rykowiska trwają kilka tygodni, zazwyczaj przerywają je deszcze. - Myślę, że jeszcze do końca września będzie można usłyszeć w okolicach lasów ryk jeleni, który ma za zadanie odstraszyć ewentualnych rywali i zwabić łanie. Następnie do bukowiska przystępują, na podobnej zasadzie łosie – zaznaczył leśnik.

Jańczuk wyjaśnił, że jelenie zaczynają porykiwać od wieczora, gdy zachodzi słońce, do rana. - Jest to niezwykle ciekawe widowisko przyrody. Dostarcza dużo emocji, ale z obserwacją z bliska należy uważać. Teraz trwa sezon łowiecki, więc jeśli ktoś planuje podpatrywać jelenie, powinien założyć na siebie np. kamizelkę odblaskową - doradza specjalista.

Czy jelenie w czasie rykowiska są groźne?

Ryk jelenia w okresie godowym może niedoświadczonym turystom pomylić się z rykiem niedźwiedzia, dlatego jeśli wybieramy się w dzikie tereny naszego kraju, warto umieć rozpoznawać i odróżniać te dźwięki.

Rzadko zdarza się, żeby jeleń zaatakował człowieka. Jednak zwierzęta te w czasie rykowiska stają się agresywne, ponieważ muszą pokazać swoją dominację nad innymi bykami, dlatego w tym czasie lepiej nie zbliżać się do jeleni. Obserwujmy je z bezpiecznej odległości. Warto pamiętać, że jeleń ważny nawet 200 kg, więc człowiek w starciu z taką masą i porożem nie ma większych szans.

- Burza hormonów sprawia, że podczas rykowiska jelenie są bardzo aktywne. Chociażby podczas pogoni byków za samicami może dojść do przypadkowego stratowania człowieka – szczególnie w gęstych fragmentach lasu, gdzie widoczność jest ograniczona - przekazują Lasy Państwowe.

Źródło: Lasy Państwowe, PAP

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.