Gdzie wyrzucić śmieci po grillowaniu? Czy wszystko ląduje do jednego kosza? Sprawdź, jak pozbyć się odpadów po grillu

Justyna Madan
Justyna Madan
Nie wiesz, gdzie wyrzucić śmieci po grillowaniu? Lepiej sprawdź, zanim wrzucisz do złego pojemnika na odpady.
Nie wiesz, gdzie wyrzucić śmieci po grillowaniu? Lepiej sprawdź, zanim wrzucisz do złego pojemnika na odpady. 123rf
Sezon grillowy trwa w najlepsze, a pogoda bardzo często nas rozpieszcza. Pieczemy kiełbaski, karkówkę, kolorowe szaszłyki, a nawet chleb. Po udanym obiedzie trzeba jednak posprzątać, a śmieci może być całkiem sporo i to takich, z którymi niekoniecznie wiadomo, co zrobić. Patyki po szaszłykach, popiół z grilla, zabrudzone foliowe tacki, naczynia i inne odpady. Gdzie wyrzucić odpady po grillowaniu?

Zanim przejdziemy do śmieci po grillu, warto przypomnieć, że wybór miejsca na grillowanie ma znaczenie. Jeśli robimy to we własnym ogródku, nie powinno być problemu, jeśli jednak wybieramy się na łono natury i chcemy zakończyć wycieczkę rowerową, czy zwiedzanie okolicy kiełbaską z grilla, musimy mieć świadomość, że nie wszędzie możemy takiego grilla rozpalić.

- Za palenie ogniska lub używanie otwartego ognia w miejscu do tego nieprzeznaczonym można zapłacić mandat lub grzywnę od 20 do 5000 zł – podaje Nadleśnictwo Krasiczyn.

Gdzie wyrzucić śmieci po grillowaniu?

Przeciętny Polak generuje rocznie około 358 kg śmieci, wśród nich znajdują się odpady z grilla, nie tylko w czasie majówki. Mięsne, jak i wegetariańskie smakołyki z rusztu, mają wielu zwolenników, zwłaszcza jeśli sprzyja nam pogoda. Niestety często zapominamy o tym, że należy po sobie posprzątać i po długim weekendzie nie tylko zielone okolice zaczynają przypominać śmieciowe pobojowisko. A przecież segregacja śmieci to nic trudnego.

Jednorazowy grill - to świetny sposób dla osób, które grillują rzadko i chcą zrobić to w plenerze. Koszt takiego grilla zaczyna się już od kilkunastu złotych. Niestety jednocześnie jest to generowanie zbędnych odpadów. Jeśli jednak zdecydujemy się na taki grill, po wykorzystaniu wyrzucamy go do odpadów zmieszanych.

Patyczki po szaszłykach – powinny wylądować w koszu na bioodpady. Można je również wrzucić do kompostownika. Biodegradacja zajmie dużo czasu, ale w końcu nastąpi i zasili kompost. Przed wrzuceniem ich na stos, rozdrobnij je, rozkład nastąpi szybciej.

Foliowe tacki – jest to materiał, który nawet zabrudzony można odzyskać i powinien trafić do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne.

Jednorazowe naczynia – ich miejsce jest w pojemniku na odpady zmieszane, ponieważ są zabrudzone. Najlepszą opcją jest jednak używanie talerzy i sztućców wielokrotnego użytku.

Butelki po napojach – w tym przypadku nic się nie zmienia, bez względu na to, czy mówimy o grillu, czy każdej innej sytuacji. Plastikowe butelki wrzucamy do żółtego pojemnika na metale i tworzywa sztuczne, a miejsce butelek szklanych jest w pojemniku niebieskim, na szkło. Oczywiście szklane butelki można też wykorzystać w inny sposób, robiąc z nich np. ciekawe ozdoby do domu. To samo można zrobić z korkami po winie (które wyrzucamy do kosza na odpady zmieszane).

Opakowanie po węglu – chociaż opakowania po węglu drzewnym i brykiecie są papierowe, nie wyrzucamy ich do pojemnika z papierem. Powód jest bardzo prosty, taki papier jest zabrudzony i nie nadaje się do recyklingu, dlatego powinien zostać wyrzucony do kosza na odpady zmieszane.

Resztki jedzenia – ich miejsce jest w koszu na bioodpady, poza surowym mięsem i kośćmi, które powinny wylądować w koszu na odpady zmieszane.

Spalony węgiel i popiół z grilla – resztki węgla z grilla wyrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane, pamiętajmy jednak, aby był całkowicie ostudzony. Popiół warto jednak sobie zostawić, ponieważ przyda się w ogrodzie. Pomaga w walce ze ślimakami i jest wartościowym nawozem. Popiół może też trafić do kompostownika, jeśli jednak nie mamy ogrodu, ani kompostownika i nie chcemy w żaden sposób go wykorzystać, wyrzućmy go do kosza na odpady zmieszane.

Zepsuty grill – jeśli nasz grill się zepsuł, najlepszą opcją będzie odwiezienie go do najbliższego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) lub skontaktowanie się z firmą, która odbiera od nas śmieci. Prawdopodobnie będzie można go zostawić w wiacie śmietnikowej lub pod domem w dniu, kiedy odbierane są metale i tworzywa sztuczne. Jednak, aby mieć pewność, że grill zostanie odebrany z pozostałymi odpadami, warto uzyskać taką informację u źródła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera