Takie powycierane, krwawiące poroże może wywoływać u turystów zaniepokojenie o zdrowie zwierząt. Leśnicy uspokajają jednak, że jest to jak najbardziej naturalne zjawisko, więc nie ma powodu do niepokoju.
Zmiana poroża u jeleni
- Poroże jest nasadzane przez jelenie co roku i rośnie w okrywie skórnej zwanej scypułem, która jest mocno ukrwiona i unerwiona. W momencie skostnienia ostatecznie wykształconych tyk, następuje ich wycieranie z niepotrzebnej już i martwej okrywy, co często prowadzi do powstania krwawiących ran – wyjaśniają Lasy Państwowe.
Na pięknie ubarwionych, wytartych tykach pozostaje tylko głęboki rysunek rowków po naczyniach krwionośnych, zwany w języku łowieckim „uperleniem”.
Leśnicy tłumaczą, że nasadzanie poroża trwa od marca do lipca i jest uzależnione od kondycji i wieku byka, zaś jego wycieranie zaledwie kilka dni. - Byki pozostające już w odosobnieniu, końcem sierpnia przystąpią do rykowiska, walcząc między sobą o względy łań. Każdy z konkurentów starać się będzie zebrać jak największą „chmarę” wokół siebie – podają Lasy Państwowe.
Ciekawostki o jeleniach
Z danych GUS wynika, że liczbę jeleni w Polsce w 2021 roku oszacowano na 281,9 tysięcy osobników. Najwięcej odnotowano ich w woj. zachodniopomorskim - 47,6 tys.
- Jelenie żyją zasadniczo i prawie przez cały rok w grupach tej samej płci (czyli w chmarach). Tylko stare byki żyją samotnie. Samce rozpraszają się w porze godowej i próbują dołączyć do żeńskiej chmary. To wtedy walczą pomiędzy sobą o dostęp do gromadki łań – wyjaśniają leśnicy.
Jednym z największych jeleni, jakie kiedykolwiek żyły na Ziemi był (jest to gatunek wymarły) jeleń olbrzymi, zwany również łosiem irlandzkim. Jego wzrost w kłębie wynosił do 2,1 metrów, ważył od 540 do 700 kg.
- Jeleń olbrzymi posiadał też największe poroże wśród przedstawicieli jeleniowatych. Jego rozpiętość dochodziła do 3,65 m a waga do 40 kg. Pierwotnie uważano, że gatunek ten spokrewniony jest z łosiem ze względu na łopatowate poroże, jednak najnowsze badania genetyczne wykazały, że najbliższym jego krewniakiem jest daniel – informuje Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Wrocławskiego.
Źródło: Lasy Państwowe, Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Wrocławskiego