Widzisz jelenia z krwawiącym porożem? Nie dzwoń do leśników, to naturalne zjawisko

Justyna Madan
Siła i tembr głosu pozwalają rywalom „lepiej” się poznać. Najmłodsze osobniki nie potrafią jeszcze wydobyć z gardła odpowiedniego tonu, toteż postękiwanie, porykiwanie tych dojrzałych samców, wydawanie krótkich, chrapliwych dźwięków o niskim tonie, odstraszają niedojrzałych i słabszych.
Siła i tembr głosu pozwalają rywalom „lepiej” się poznać. Najmłodsze osobniki nie potrafią jeszcze wydobyć z gardła odpowiedniego tonu, toteż postękiwanie, porykiwanie tych dojrzałych samców, wydawanie krótkich, chrapliwych dźwięków o niskim tonie, odstraszają niedojrzałych i słabszych. pixabay.com
Dorosłego samca jelenia nazywamy bykiem. Nosi on na głowie ogromne poroże, ale nie ma go przez cały rok. Zrzucają je wiosną, żeby w sierpniu lub wrześniu cieszyć się już nowym, jeszcze większym. Lato to czas, kiedy jelenie byki wycierają swoje poroże. Jeśli spotkamy w lesie jelenia w tym czasie, efekt wycierania poroży może nam się wydać wręcz przerażający. Zwierzę może mieć grube, obrośnięte skórą tyki, a nawet zwisające z poroży krwawe frędzle. Uspokajamy, nie jest to powód, aby alarmować leśników. Krwawe poroża są naturalnym zjawiskiem.

Takie powycierane, krwawiące poroże może wywoływać u turystów zaniepokojenie o zdrowie zwierząt. Leśnicy uspokajają jednak, że jest to jak najbardziej naturalne zjawisko, więc nie ma powodu do niepokoju.

Zmiana poroża u jeleni

- Poroże jest nasadzane przez jelenie co roku i rośnie w okrywie skórnej zwanej scypułem, która jest mocno ukrwiona i unerwiona. W momencie skostnienia ostatecznie wykształconych tyk, następuje ich wycieranie z niepotrzebnej już i martwej okrywy, co często prowadzi do powstania krwawiących ran – wyjaśniają Lasy Państwowe.

Na pięknie ubarwionych, wytartych tykach pozostaje tylko głęboki rysunek rowków po naczyniach krwionośnych, zwany w języku łowieckim „uperleniem”.

Leśnicy tłumaczą, że nasadzanie poroża trwa od marca do lipca i jest uzależnione od kondycji i wieku byka, zaś jego wycieranie zaledwie kilka dni. - Byki pozostające już w odosobnieniu, końcem sierpnia przystąpią do rykowiska, walcząc między sobą o względy łań. Każdy z konkurentów starać się będzie zebrać jak największą „chmarę” wokół siebie – podają Lasy Państwowe.

Ciekawostki o jeleniach

Z danych GUS wynika, że liczbę jeleni w Polsce w 2021 roku oszacowano na 281,9 tysięcy osobników. Najwięcej odnotowano ich w woj. zachodniopomorskim - 47,6 tys.

- Jelenie żyją zasadniczo i prawie przez cały rok w grupach tej samej płci (czyli w chmarach). Tylko stare byki żyją samotnie. Samce rozpraszają się w porze godowej i próbują dołączyć do żeńskiej chmary. To wtedy walczą pomiędzy sobą o dostęp do gromadki łań – wyjaśniają leśnicy.

Jednym z największych jeleni, jakie kiedykolwiek żyły na Ziemi był (jest to gatunek wymarły) jeleń olbrzymi, zwany również łosiem irlandzkim. Jego wzrost w kłębie wynosił do 2,1 metrów, ważył od 540 do 700 kg.

- Jeleń olbrzymi posiadał też największe poroże wśród przedstawicieli jeleniowatych. Jego rozpiętość dochodziła do 3,65 m a waga do 40 kg. Pierwotnie uważano, że gatunek ten spokrewniony jest z łosiem ze względu na łopatowate poroże, jednak najnowsze badania genetyczne wykazały, że najbliższym jego krewniakiem jest daniel – informuje Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Wrocławskiego.

Źródło: Lasy Państwowe, Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Wrocławskiego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro