Do Polski trafiło zboże z Ukrainy warte ponad 6 mld zł. Kto je sprowadzał? Rolnicy chcą pełnych danych o ilości i wartości towarów

Redakcja Strefy Agro
Zdaniem rolników, lista podmiotów importujących zboże z Ukrainy nie zawiera najważniejszych informacji.
Zdaniem rolników, lista podmiotów importujących zboże z Ukrainy nie zawiera najważniejszych informacji. Piotr Krzyżanowski/archiwum Polska Press
Pod koniec listopada ubiegłego roku resort rolnictwa opublikował listę firm importujących zboże z Ukrainy. Zdaniem branży, informacje są niepełne. Krajowa Rada Izb Rolniczych zaapelowała do ministra rolnictwa o ujawnienie podmiotów, które sprowadzały do kraju zboże i rzepak.

Spis treści

Ile zboża z Ukrainy trafiło do Polski?

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrole, które wykazały, że od 1 stycznia 2022 r. do 30 kwietnia 2023 r. 541 podmiotów gospodarczych sprowadziło do Polski 4,3 mln ton zbóż i roślin oleistych o wartości ponad 6 mld złotych. Towar przeznaczony był na cele konsumpcyjne, pasze dla zwierząt, siewne i jako zboże techniczne. We wskazanym okresie 4,7 tys. ton zbóż i roślin oleistych o wartości blisko 5 mln złotych zostało sprowadzonych przez 11 osób fizycznych.

Więcej danych o podmiotach importujących zboże

Firmy działające na terenie Rzeczpospolitej Polskiej poprzez sprowadzenie płodów rolnych zakłóciły relacje cenowe w kraju, działając na niekorzyść rolników, wskazuje KRIR.

Lista firm importujących zboże, opublikowana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, liczy 62 strony. Lista jest składową danych otrzymanych z inspekcji podległych Ministrowi: Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz Głównego Inspektoratu Weterynarii, wskazał resort.

Zdaniem samorządu ujawniona przez resort lista nie posiada informacji o ilości i wartości sprowadzanych towarów, a także ich przeznaczeniu. Rozwiązaniem miałoby być upowszechnienie w środkach masowego przekazu listy podmiotów, które sprowadzały zboże i rzepak zza wschodniej granicy.

Pozwoli to na przemyślenie współpracy rolników z tymi podmiotami, podsumowuje branża.

Źródło: KRIR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro