Dobrostan zwierząt - świnie. Locha musi mieć dodatkowy kolczyk z indywidualnym numerem identyfikacyjnym

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
pixabay.com/Gellinger
Dopłaty do loch. Rolnik, który chce dostać dopłatę do świń, a konkretniej do loch w ramach dobrostanu zwierząt, musi zadbać o to, by locha była oznakowana kolczykiem z indywidualnym numerem identyfikacyjnym. To dodatkowe oznakowanie wobec dotychczas obowiązującego.

Nabór wniosków o dopłaty 2020, a wraz z nimi - dopłatę do dobrostanu zwierząt - krów i świń - trwa od połowy marca. Jednym z dodatkowych wymagań wobec rolników, którzy chcą skorzystać z wariantu dotyczącego loch w dobrostanie zwierząt, jest dodatkowy kolczyk.

Chcesz dopłatę do świń za dobrostan? Dodatkowo oznacz lochę

Jak wyjaśnia Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego na podstawie materiałów ARiMR, indywidualny numer identyfikacyjny lochy jest numerem niepowtarzalnym. Składa się z

  • numeru producenta (9 cyfr) oraz
  • kolejnego numeru lochy danego producenta (6 cyfr).

Locha zadeklarowana do wniosku o płatność dobrostanową powinna zostać oznakowana kolczykiem z indywidualnym numerem identyfikacyjnym lochy i oznakowanie to należy zgłosić do ARiMR.

Kolczyk składa się z 2 części:

  • części żeńskiej – zakładanej po wewnętrznej stronie małżowiny usznej,
  • części męskiej – zakładanej po zewnętrznej stronie małżowiny usznej.

Taki kolczyk należy założyć na małżowinę uszną lochy (lewą lub prawą), w taki sposób, aby łatwo można było odczytać numer umieszczony na kolczyku.

Skąd wziąć dodatkowe kolczyki dla loch?

KPODR wyjaśnia i tę kwestię. Zamówienie kolczyków z indywidualnym numerem identyfikacyjnym lochy rolnik, do którego należy zwierzę, składa bezpośrednio u dostawcy kolczyków – tak jak w przypadku kolczyków do znakowania świń z numerem siedziby stada (pomarańczowe kolczyki). Czyli nie wnioskuje w biurze powiatowym ARiMR o przydzielenie puli numerów dla świń. "Agencja nie bierze udziału w przydzielaniu numerów i nie pośredniczy w zamawianiu kolczyków dla świń i dla loch".

To Cię może też zainteresować

Kiedy już oznakujemy lochę takim kolczykiem, trzeba to zgłosić kierownikowi biura powiatowego ARiMR w ciągu 7 dni od dnia oznakowania, na odpowiednim formularzu (Zgłoszenie oznakowania lochy). Wzór jest dostępny na stronie internetowej ARiMR.

Zdarza się, że świnie gubią kolczyki albo uszkadzają je. Jeśli zdarz się taka sytuacja, należy oznakować tę lochę kolczykiem z innym (kolejnym wolnym dla danego gospodarstwa) numerem identyfikacyjnym lochy oraz zgłosić fakt zmiany oznakowania do ARiMR, również w terminie 7 dni od dnia oznakowania, składając Zgłoszenie zmiany dodatkowego oznakowania lochy. Na druku należy podać nowy i poprzedni numer identyfikacyjny lochy.

Posiadacz lochy, która została oznakowana kolczykiem z indywidualnym numerem identyfikacyjnym ma obowiązek podawania tego numeru (poza numerem świni, wynikającym z zapisów ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt) przy zgłaszaniu kierownikowi biura powiatowego ARiMR kupna, sprzedaży lub przemieszczenia do innej siedziby stada, uboju, zabicia lub padnięcia lochy.

Znacznie mniej czasu na zgłoszenia mają rolnicy, którzy hodują świnie na obszarze zapowietrzonym, zagrożonym lub innym obszarze podlegającym ograniczeniom ustanowionym. Zgodnie z przepisami o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczania chorób zakaźnych zwierząt – oznakowanie lochy kolczykiem z indywidualnym numerem oraz zmianę tego oznakowania należy zgłosić w terminie 2 dni od dnia oznakowania.

To Cię może też zainteresować

Źródło: KPODR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera